NITRA. Vrcholná súťaž mladých fyzikov je určená študentom stredných škôl vo veku do 20 rokov, ktorí sa stali úspešnými riešiteľmi domáceho a krajského kola.
Na rozdiel od predchádzajúceho roka, keď to boli čisto chlapčenské fyzikálne talenty, tento rok sú medzi nimi aj dve dievčatá. Hlavným cieľom stretnutia je preveriť pripravenosť na reprezentáciu na medzinárodnom poli prostredníctvom riešenia náročných a zaujímavých teoretických problémov a experimentálnej úlohy, konštatovala Michaela Reichelová z Katedry fyziky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Časť víťazov celoštátneho kola bude po absolvovaní ďalšej špeciálnej prípravy reprezentovať Slovensko na 48. Medzinárodnej olympiáde v Bombaji v Indii.
Účastníkov olympiády v piatok 13. marca čaká riešenie štyroch teoretických úloh, na ktoré budú mať štyri hodiny. Zaujímavosťou tohto ročníka je, že teoretická časť súťaže sa uskutoční v priestoroch Atómových elektrární Mochovce. Spojená bude s prehliadkou expozícií Energolandu a exkurziou do areálu elektrární. V sobotu 14. marca budú študenti v laboratóriách Katedry fyziky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre riešiť experimentálnu úlohu. Hodnotiť ich bude porota zložená z učiteľov vysokých a stredných škôl z celého Slovenska. Výsledky sa súťažiaci dozvedia na slávnostnom vyhodnotení v nedeľu 15. marca, povedala Reichelová.
Rok 2015 bol vyhlásený za Medzinárodný rok svetla, preto sa organizátori aj prostredníctvom fyzikálnej olympiády chcú zapojiť do iniciatívy zvýšiť povedomie o dôležitosti a potrebe svetla. Svetlo prinieslo revolúciu v medicíne, otvorilo možnosti komunikácie cez internet a svetelné technológie predstavujú riešenia globálnych výziev tiež v energetike, vzdelávaní či poľnohospodárstve, povedala Reichelová.
Fyzikálna olympiáda má 56-ročnú tradíciu. Za ten čas vychovala množstvo úspešných vedcov pracujúcich na celom svete. Prostredníctvom fyzikálnej olympiády sa študenti môžu naučiť viac z fyziky, spoznať nových ľudí a tí najúspešnejší aj precestovať svet. Uvidia fyziku z iného pohľadu, ako ju vidia v škole, a získajú skúsenosti, ktoré im pomôžu ďalej sa uplatniť na vysokej škole i v živote.