Túto sobotu si aj v Nitre pripomenieme Svetový deň bábkového divadla. Na deti aj dospelých čaká tradičné bábkové predstavenie Don Šajn, v podaní Starého divadla hry Jánošík a O psíčkovi a mačičke.
NITRA. Bábkari majú tento týždeň svoj sviatok – v sobotu 21. marca je totiž Svetový deň bábkového divadla. Oslavuje sa od roku 2003 pod hlavičkou medzinárodnej bábkarskej organizácie UNIMA so sídlom v Charleville-Mézieres vo Francúzsku, u nás sa špeciálne akcie v tento deň konajú v rámci Slovenského centra UNIMA. Cieľom Dňa je upriamiť pozornosť na bábkové divadlo ako tradičný druh umenia, ktorý vo svete zažíva renesanciu, u nás je však akosi v úzadí.
Aj pre dospelých
Staré divadlo Karola Spišáka (SDKS) oslavám venuje štvrtkové predstavenie Jánošík a hru O psíčkovi a mačičke v nedeľu popoludní.
Tradičnú akciu v deň osláv chystá herec Ivan Gontko so svojím Tyjátrom. „V synagóge v sobotu 21. 3. odohráme dve predstavenia Dona Šajna – pre deti o 16. h, pre dospelých o 18. h. Ide o klasický bábkarsky titul, ktoré mali kedysi v repertoári staré slovenské bábkarské rodiny,“ hovorí Ivan Gontko, prezident Slovenského centra UNIMA a herec SDKS v Nitre.
„Bábkové divadlo má u nás dlhoročnú tradíciu. Začiatkom minulého storočia sa mu venovali generácie bábkarských rodín ako Stražanovci či Anderleovci. Po odňatí živností na túto činnosť v 50. rokoch začali na Slovensku vznikať kamenné bábkové divadlá – v Nitre, Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a Žiline.“
Bábkové divadlo sa u nás celé desaťročia spája hlavne s predstavou tvorby pre deti. „Ľuďom vekovo starším ani nenapadne, že by bábkové predstavenie mohlo byť aj pre nich. V zahraničí je to však bežné, sú dokonca predstavenia s bábkami, určené len pre dospelých, nevhodné pre deti,“ pokračuje Gontko.
„U nás sa takejto tvorbe venuje veľmi málo tvorcov, jedným z nich je napríklad herec a výrobca bábok Ivan Martinka, ktorý aj v Nitre uviedol svoje predstavenie Šalom alejchem, či Dezorzovo lútkové divadlo z Bratislavy. Verím, že bábkové predstavenia pre dospelých na Slovensku ešte len čakajú na svoje objavenie.“
Výsledok sa dozvedia v septembri
Tradičná bábka v rôznych podobách je fenoménom mnohých kultúr sveta. Existuje Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, v ktorom má svoje unikáty zapísané aj Slovensko – spomeňme napríklad fujaru či terchovskú muziku.
„V národnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva sú okrem iného Radvanský jarmok, zvonkári, gajdoši, aušusnícke služby baníkov v Španej Doline, ale aj tradičné bábkové divadlo,“ pokračuje Gontko. „V týchto dňoch spolu s Čechmi podávame návrh na zápis „Slovenského a českého bábkového divadla ako tradičného interpretačného umenia“ do celosvetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Či sme boli úspešní, sa dozvieme až v septembri,“ dodal nitriansky herec.
Bábka vracia čaro detstva
Motto Svetového dňa bábkového divadla znie každý rok rovnako: „Buďme objavení! Chceme byť poznaní! Zúčastnime sa! Hovorme o bábkach!“ Tento deň je príležitosťou obrátiť pozornosť medzinárodných i domácich umeleckých spoločenstiev, inštitúcií a širokej verejnosti na bábky, ich kreativitu a tvorcov.
Predstaveniam, ktoré sa odohrajú v tento deň, predchádza čítanie medzinárodného posolstva. Každoročne ho pripraví autorita z oblasti umenia a kultúry - v tomto roku je jeho autorom svetoznámy iránsky režisér a priekopník tradičného perzského bábkového divadla Behrouz Gharibpour. Mal 10 rokov, keď prvýkrát videl tradičné bábkové. Ako 20-ročný ho láska k nemu natoľko inšpirovala, že prechodil každú aleju a uličku v Teheráne, hľadal zostarnutých bábkarov bez energie a vrátil ich späť do života.
„Som presvedčený, že objavenie bábky bolo pre ľudstvo rovnako prevratné ako objavenie kolesa a bolo prinajmenšom rovnako efektívne pri prekonávaní vzájomných komunikačných prekážok. Aj hlboko filozofická bábková hra má schopnosť prebudiť vo vedomí divákov čaro detstva a oslobodiť ich od ilúzie veku a času, pomôcť im objaviť fantastický svet, kde ožívajú predmety vyrobené z dreva a iných materiálov,“ hovorí Gharibpour vo svojom posolstve.