ŠAĽA. V priestoroch Krízového centra a nocľahárne na Partizánskej ulici sa ľudia bez domova môžu aj naďalej sprchovať.
Umožňuje im to nová sociálna služba Organizácie sociálnej starostlivosti, takzvané stredisko osobnej hygieny.
Otvorili ho minulý týždeň, bude fungovať iba utorky a štvrtky od jednej do tretej popoludní. Pätnásťminútové sprchovanie stojí 50 centov.
Priestory stavebne upravili
Kedysi sa mohli klienti na Partizánskej ulici osprchovať v zariadení počas celého roka. Táto služba však podľa hlavnej kontrolórky Alžbety Sedliačikovej nemohla byť poskytovaná mimo obdobia schváleného hygienou.
Ako sociálnu služba mala byť zaregistrovaná na nitrianskom samosprávnom kraji, jej priestory – využívané celoročne, mal najprv odobriť aj regionálny úrad verejného zdravotníctva. Sedliačiková na to upozornila po kontrole ešte v roku 2012.
Odvtedy sa mohli klienti sprchovať iba počas prevádzky nocľahárne. Tá je však otvorená iba od 15. decembra do 15. marca. Mimo sezóny riešili svoju hygienu ľudia bez domova väčšinou vo Váhu.
Na absenciu možnosti osprchovania sa začali upozorňovať bývalé vedenie mesta ešte predchádzajúci sociálni pracovníci. Stanicu osobnej hygieny žiadali aj samotní bezdomovci.
Mesto ju oficiálne otvorilo v utorok 17. marca, pre opravu odpadu začala fungovať až od štvrtka. V ten deň ju využili štyria klienti – traja muži a jedna žena.
Mesto predtým priestory na Partizánskej ulici stavebne upravilo. Práce prebehli vlani, stáli takmer 16-tisíc eur. Urobila ich šalianska firma Bautech Projekt.
Klienti sa väčšinou nemenia
Fungovanie hygienickej stanice financuje Organizácia sociálnej starostlivosti. Mesto na jej prevádzku vyčlenilo 3 870 eur.
„Rozpočet na prevádzku jednej sezóny nocľahárne na rok 2015 je 16 100 eur, čo zodpovedá vynaloženým nákladom v roku 2014 vo výške 16 284 eur,“ povedal riaditeľ OSS Ľubor Gáll.
Nocľaháreň v Šali bola počas uplynulých troch mesiacov otvorená od piatej večer do siedmej ráno. Klienti v nej mohli prenocovať za symbolický poplatok 0,70 centov, k dispozícii mali aj práčku a žehličku.
Podľa terénnej sociálnej pracovníčky Iriny Kostovej navštívili nocľaháreň väčšinou tí istí ľudia bez domova ako vlani. Sú zo Šale aj okolia, najmladší mal 22 rokov, najstarší 57.
Niektorí z nich využili pomoc sociálnych pracovníkov, ktorí im asistovali pri vybavovaní osobných dokladov, dávok v hmotnej núdzi, dôchodkov, pri riešení zdravotného stavu, pri hľadaní zamestnania a podobne.
So samostatným vchodom
Sociálne poradenstvo poskytujú aj v nocľahárni v Galante. Tá je na rozdiel od šalianskej otvorená celoročne, tiež od piatej večera do siedmej rána. Cez deň – od desiatej do jednej dokonca funguje ako nízko-prahové denné centrum. Vtedy sa majú možnosť ľudia bez domova osprchovať alebo si oprať veci.
Stojí ich to symbolických 27 centov, za noc v nocľahárni platia 0,73 eura. Tí, ktorí nemali na poplatok za nocľah, boli počas mrazov od platenia oslobodení.
Kapacita zariadenia je 10 miest, o sedem menej ako v Šali. V roku 2014 prespalo v nocľahárni 26 ľudí, službu nízkoprahovového denného centra využilo 15 klientov. Obe sú v budove domova dôchodcov Patria, majú samostatný vchod.
Objekt sčasti zbúrajú
Na rozdiel od Šale a Galanty v Seredi prevádzkuje nocľaháreň a denné centrum v spolupráci s mestom aj Trnavská arcidiecézna charita. Prevádzku končia o týždeň, začali prvého decembra. Aj tu si musí klient za nocľah zaplatiť, vyjde ho to na euro. Tí, ktorí sú bez príjmu, môžu si ho odpracovať napríklad umytím podlahy či uprataním okolia centra.
Zariadenie je v budove bývalej základnej školy na Garbiarskej ulici. Na jej mieste plánuje firma VDV zo Serede postaviť zimný štadión. Poslanci s jej zámerom už súhlasili, čakajú na vizualizáciu.
Ak ju odobria a firma začne stavať, mesto plánuje arcidiecéze ponúknuť náhradné priestory v kasárňach Váh. Tie si však budú vyžadovať investície, náklady na prerábku zatiaľ mesto vyčíslené nemá.