NITRA. Jednu z historicky najlepších sezón majú za sebou poľovnícke združenia v našom regióne. Potvrdzuje to výstava Trofeje poľovnej zveri v Ponitrianskom múzeu, ktorá potrvá do 26. apríla.
V pôsobnosti Obvodnej poľovníckej komory funguje v rámci Nitrianskeho okresu vyše 50 revírov. Tie sa v múzeu prezentujú početnými a bodovo silnými úlovkami.
Vydarená sezóna
„V tomto roku máme doslova rekordný počet 438 trofejí. Srnčích je 351, 34 jeleních, 15 diviačích, 7 mufloních a 6 danielích. Okrem toho je tu aj 25 lebiek líšok a jazvecov. V doterajšej histórii je na tejto 29. výstave najviac trofejí ale aj najviac medailových, či je to taký nadnormál, preto sme so sezónou veľmi spokojní,“ hovorí Štefan Bleho, poľovník a zoológ múzea.
„Z 351 trofejí srncov máme až 23 medailových – jeden je zlatý, osem strieborných a štrnásť bronzových. V tejto sezóne máme aj rekordnú srnčiu trofej, ktorá je v histórii v rámci okresu druhá najsilnejšia. Srnec z revíru z Výčap-Opatoviec, ktorého ulovil Ľubomír Bede, má 158,68 boda. Doteraz najsilnejšiu srnčiu trofej so 167 bodmi má na konte Ľudovít Herald, ktorý srnca ulovil v roku 1969 v Štitároch.“
Na výstave je aj dosť srncov, ktorí síce medailu nemajú, ale majú nadpriemernú hodnotu. Pekné sú aj jelenie trofeje, z 34 je 5 medailových – dva strieborné a tri bronzové. „Je to veľmi slušný výsledok na tento počet, keďže máme len štyri lesné združenia, ktoré jeleniu zver oficiálne lovia. Tá sa však v posledom čase tlačí aj do poľných revírov,“ doplnil Bleho.
Zo šiestich danielích trofejí sú na výstave dve zlaté a jedna bronzová. Tieto trofeje nosí len poľovnícke združenie v Telinciach, ktoré je podľa Bleha momentálne najúspešnejším v rámci okresu. „Majú najsilnejšieho jeleňa aj danielov, tri najsilnejšie diviačie trofeje, majú tiež najsilnejšieho jazveca. Pobrali skoro všetko, teda okrem muflónov, ktoré nepoľujú. Telince v posledných rokoch dosť stabilne nosia takého silné trofeje. Je to dobrý región s dobrým genofondom a keď je aj manažment na dobrej úrovni, výsledky sa dostavia.“
Aj tento si na výstave môže návštevník pozrieť medzi trofejami abnormity, ktorých je viac ako po iné roky. Objavili sa najmä medzi srncami – jeden z parožkov je deformovaný, rastie dopredu, do strany, alebo je inak deformovaný.
Na prvú ranu
Šťastným strelcom zlatého srnca, druhého najsilnejšieho v histórii okresu, je Ľubomír Bede, predseda poľovníckeho združenia Výčapy-Opatovce. Neskrýval radosť z cennej trofeje. „Bolo to vlani začiatkom júla, jednu nedeľu večer po brigáde som si sadol do lesíka a asi po hodinke sa mi ho podarilo uloviť, hneď na prvú ranu. Srnca sme videli už v minulom roku, jednému členovi nášho poľovníckeho združenia sa ho nepodarilo skoliť, mne o rok áno,“ teší sa Ľubomír Bede.
„Viete, ja si už po 20 rokoch, čo som poľovníkom, takéhoto srnca zaslúžim. Mám už veľa srnčej zveri strelenej – poľujem hlavne na srnce a diviaky - ale toto je zatiaľ môj najlepší srnec.“
Poľovník sa pochválil, že v poslednom čase majú v revíri viac takýchto dobrých srncov. „Sme v združení dobrá partia, tak sa nám darí. Záleží aj na dobrých vzťahoch, aby sa mohla vychovať kvalitná trofejová zver,“ dodal Ľubomír Bede.
Ľubomír Bede so svojím zlatým srncom (prvý zľava).
Medailové danielie trofeje.
Diviačie trofeje.
Bronzový srnec zoológa múzea Štefana Bleha.
Bronzový muflón poľovníka Tomáša Lušňáka.
Preparáty zveri: medvedík čistotný a mláďa divej svine. FOTKY: (ČE)