NITRA. Viac ako dvetisíc deti prešlo za dva roky preventívnym vyšetrením zraku na špeciálnom prístroji. Priamo v škôlkach im urobili vyšetrenie vyškolení pracovníci nitrianskeho Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Čísla, ktoré z merania zraku vyplynuli, sú alarmujúce. Tridsať percent detí má nejaký problém s očami.
Stačí pohľad na šaša
Prístroj za šesťtisíc eur získalo stredisko sponzorsky. Refrakčné poruchy dokáže prístroj odmerať, výsledky však musia vyhodnotiť pracovníci únie.
Deti pri meraní zraku ani nevedia, že sú vyšetrované. Celé vyšetrenie zaberie iba chvíľku. Úplne postačí, ak sa dieťa nakrátko pozrie do monitora. Na ňom je nakreslený "šašo", takže deti celé vyšetrenie berú ako hru.
"Trvá to 2-3 sekundy. Nie sú tam žiadne biele plášte, deti z merania nemajú žiadnu traumu. Prístroj vydáva zvláštny zvuk, primeraný ich veku, ktorý ich dokáže zaujať," vysvetľuje Petra Ajdariová z únie, ktorá merania priamo v škôlkach vykonáva.
Na špecializovanom prístroji môžu merať zrak už bábätkám starým desať mesiacov. Niektorí oční lekári preto posielajú veľmi malé deti do krajského strediska únie, aby im oči zmerali na tomto prístroji.
"Také maličké deti nie sú schopné spolupracovať. Keď ich pošlú k nám, predíde sa traumatizovaniu dieťaťa. Merala som napríklad už aj autistické deti, pre ktoré je naše prostredie prijateľnejšie ako to nemocničné," povedala Petra Ajdariová.
Výsledky únia posunie rodičom ešte v ten deň. Ak sa zistí refrakčná porucha zraku, je na výstupnom dokumente odporúčanie, aby dieťa absolvovalo detailnejšie vyšetrenie u očného lekára.
Oko sa vyvíja do 6. roku
Merania zraku vykonali v škôlkach vo viacerých mestách Nitrianskeho kraja, napríklad v Nitre, Leviciach, Šali, Komárne či vo Vrábľoch. V roku 2013 únia zmerala zrak 1 053 deťom, vlani 597 a tento rok zatiaľ 403 deťom.
Výsledky sú pritom desivé. V roku 2013 zistili u 23 % z 1 053 vyšetrovaných detí problémy s videním do blízka, ďalších 11 % detí nevidelo dobre do diaľky. Únia odporučila deti s poruchami zraku na vyšetrenie u očných lekárov. Z ich výsledkov vyplýva, že až v 95 % prípadov lekári potvrdili závery, ktoré zistilo meranie prístroja.
"Na Slovensku sa robia preventívne vyšetrenia zubov a pediatrické vyšetrenia. V rámci nich sa urobí aj vyšetrenie zraku na tabuli, ale to nie vždy pomôže odhaliť refrakčnú poruchu. Pritom oko dieťaťa sa vyvíja do šiestich rokov a z vlastnej skúsenosti na mojom synovi môžem povedať, že čím skôr sa porucha očí zistí, tým je väčšia šanca na jej korekciu. Takéto meranie zraku odporúčame raz do roka, pretože keď napríklad dvojročnému dieťaťu nič nezistíme, neznamená to, že rovnaký zrak bude mať aj ako päťročné," vysvetľuje Petra Ajdariová.
Rodičia podpisujú súhlas
Ak sa refrakčné poruchy nezachytia včas, dieťa nastúpi do školy a neraz sa stáva, že sa ponosuje na bolesti hlavy, nedokáže čítať alebo pekne písať. Môže tiež pôsobiť ako lenivé.
Tieto príznaky sa často pripisujú zmenu škôlkarskeho režimu na školský režim, zo skúsenosti únie za tým ale môžu tkvieť práve problémy so zrakom.
"Ak sa problém zachytí skoro, skvalitní sa život dieťaťa, ktoré sa neskôr v dospelosti nemusí stať našim klientom," podotkla Petra Ajdariová.
Meranie v škôlkach sa robia vždy so súhlasom rodičov. Výsledky dostane rodič hneď v deň merania.
Cieľom únie je, aby s podporou samospráv prešlo meraním čo najviac detí. Ochorenie zraku u malých detí sa potom dá čiastočne alebo úplne zvrátiť.