NITRA. Keď sme sa Nitranov spýtali na najznámejšie fabriky v meste, väčšina sa zhodla na troch - cukrovar, mlyny a pivovar. Všetky už zanikli, v dvoch prípadoch boli zbúrané aj budovy. Zachovali sa len v areáli bývalého pivovaru.
Mlyny boli symbolom mesta
Jedným z najstarších podnikov v Nitre bol parný mlyn z roku 1863, stál na dnešnej Štefánikovej triede. Dnes je na jeho mieste obchodné centrum s názvom Mlyny.
S búraním historických budov začal investor v roku 2006. Nitrania ich považovali za jeden zo symbolov mesta.
V knihe Nitra na starých pohľadniciach Alojz Krčmár píše, že v parnom mlyne denne zomleli asi 500 metrických centov obilia. V roku 1873, keď v meste vypukla cholera, bol v objekte cholerový špitál, potom ho na dvadsať rokov zavreli. Keď mlyn v roku 1922 vyhorel, opäť ho obnovili.
Známe betónové silá, ktoré sú už dnes minulosťou, postavili v rokoch 1933, 1936 a 1940. V roku 1935 začal v areáli fungovať prvý paprikový mlyn na Slovensku. Mnohí Nitrania si dodnes pamätajú, ako sa do okolia šírila vôňa papriky.
Mlyny a cestovinárne prestali plniť svoju funkciu začiatkom 90. rokov. Pamiatkari v roku 2005 spracovali podnet, aby boli niektoré objekty vyhlásené za kultúrnu pamiatku. Keď v roku 2006 získal investor búracie povolenie, navrhli, aby boli zakomponované do nového projektu.
Všetky budovy však boli zbúrané. Padla aj chrumkáreň, ktorú sa stavebník predtým zaviazal zachovať. Stavebný úrad to riešil ako správny delikt.
„Stavebník nám oznámil, že pri búraní sila spadla jeho časť na chrumkáreň. Statik, ktorého privolali, konštatoval, že sa chrumkáreň začala rozpadať, preto ju museli odstrániť,“ povedala vtedy vedúca stavebného úradu.
Na snímke hore sú Mlyny vo februári 2006. Búranie sa začalo v marci, načas ho stopli pamiatkari. Foto: (jk)
Cukrovar sprivatizovali
Budovy nitrianskeho cukrovaru na Štúrovej ulici zbúrali v roku 2002. Dnes na tomto mieste stojí veľkopredajňa.
Mnohí Nitrania v cukrovare za bývalého režimu ako študenti brigádovali. „Chodil sem aj môj vnuk gymnazista, dnes má 45 rokov. Ja som si v cukrovare spolu s manželom počas kampaní privyrábala,“ povedala pani Helena, ktorá má už 89 rokov.
Cukrovar vznikol v roku 1927 zo škrobárne, fungoval do roku 1992. Podľa dobovej tlače našlo počas kampane v podniku prácu až 600 sezónnych robotníkov. Z cukrovej repy denne vyrobili 22 vagónov surového cukru.
Po revolúcii cukrovar sprivatizoval podnikateľ Dušan S., ktorý sa stal v roku 1996 obeťou vydierania. Žiadali od neho peniaze za to, že „mu bolo umožnené v rámci privatizácie stať sa vlastníkom Cukrovaru a konzervární š.p. Nitra v likvidácii“.
Kauzu uzavrel nitriansky súd až v septembri 2013. Za vydieranie odsúdili päť osôb, medzi nimi aj údajného šéfa nitrianskeho podsvetia a bývalého pracovníka ministerstva privatizácie.
Cukrovar v roku 1927. Foto je z knihy Nitra na starých pohľadniciach.
Pivovar zrušili, areál predali
V areáli bývalého pivovaru na Štefánikovej triede stoja dodnes historické budovy. Postavili ich v rokoch 1893 až 1895. Pôvodne v nich bol mestský pivovar, ktorý ročne produkoval 40-tisíc hektolitrov piva a 750 ton sladu.
Keď v roku 1926 zanikol, bola tu podľa historických prameňov továreň na salámu, neskôr tabakový a soľný sklad a po roku 1944 sušiareň zeleniny.
Výrobu piva a sladu obnovili v roku 1950. Fungovala až do roku 2004, keď ju spoločnosť Heineken Slovensko presťahovala do Hurbanova.
Areál kúpil investor, ktorý tu rozbehol developerský projekt Nová Nitra. Avizoval, že na päťhektárovom pozemku budú byty, administratívne priestory, obchody a hotel. S výstavbou prvého polyfunkčného domu s bytmi začal v roku 2012.
Aktuálny pohľad na areál bývalého pivovaru. Foto: (jk)