ZLATÉ MORAVCE. Sme proti zámeru spracovávať tu odpad. Je to zdravotné aj ekologické riziko, Slovensko sa stane smetiskom Európy a Zlaté Moravce mesačnou krajinou.
To je v skratke posolstvo, ktoré k pripravovanej výstavbe závodu na zhodnocovanie odpadov prezentovali odborníci. Stretnutie s občanmi navrhli mestskí poslanci. Investor však pozvanie podľa našich informácií nedostal.
Cez primátorkinu mŕtvolu
V Zlatých Moravciach má vyrásť fabrika na spracovávanie odpadu. Najskôr sa hovorilo o plastoch z Talianska, neskôr o odpade z regiónu. Ročne by sa v meste malo spracovať až 95-tisíc ton odpadu. Projekt však mnohí považujú za nebezpečný a škodlivý zdraviu aj životnému prostrediu.
Poslanci pre zlepšenie informovanosti navrhli stretnutie s občanmi. Inštitút verejného zhromaždenia pritom mesto nevyužíva často. Priznáva to aj jeden z organizátorov zhromaždenia Michal Cimmermann. "V praxi sa využíva minimálne," povedal Cimmermann, ktorý je aj mestským poslancom. Ľudí poslanci podľa Cimmermanna zvolali preto, aby ich "odborníci informovali o rizikách".
V meste niet hlasu, ktorý by výstavbu závodu podporoval. Jasné nie mu opakovane povedal mestský parlament. Ten dokonca proti fabrike na odpad prijal uznesenie. Primátorka Serafína Ostrihoňová povedala, že odpad z Talianska sa bude do mesta dovážať len cez jej mŕtvolu. Proti výstavbe závodu je aj zhruba 11-tisíc ľudí z regiónu, ktorí podpísali petíciu.
Mesačná krajina
"Malo by tu byť viac mladých. Tých to ale nezaujíma, aj keď mohlo by, veď majú deti," povzdychla si dôchodkyňa. "Je to celé šou, aj tak nič nezmôžu," povedal o poslancoch jeden z občanov.
Na verejnom zhromaždení hovorili proti zámeru aj všetci odborníci, ktorých si organizátori pozvali. Boli medzi nimi ľudia venujúci sa chémii aj lekári.
"Nie je plast ako plast. Je jedna skupina, ktorá obsahuje len uhlík a vodík, niektoré plasty ale obsahujú extrémne škodlivé látky, napríklad PVC. Ak sa objaví len v malom množstve v plaste, už sa nedá použiť depolymerizácia. Tá pre tento typ odpadov nie je vhodná, jej výsledkom bude veľa škodlivín," upozornil jeden z odborníkov Dušan Pleško.
Ten podrobil investičný zámer tvrdej kritike. Podľa Pleška je lajdácky vypracovaný a ani nemal uzrieť svetlo sveta. "Neviem si predstaviť orgán, ktorý schváli takýto zámer," povedal.
Odborník upozornil, že ministerstvo životného stanovilo vlani vo februári 49 podmienok, za akých sa zámer môže realizovať. "Investor ich pri takomto zámere nemá šancu splniť," mieni Dušan Pleško.
Emil Valent povedal, že firmy susediace so "spaľovňou" budú musieť zavrieť. Má to byť dôsledok vznikajúcich toxických látok. "Slovensko sa stane smetiskom Európy a Zlaté Moravce budú mesačnou krajinou," varoval Valent.
Senárik: Nezamorím prostredie
Alojz Senárik z firmy WFF Drevotes, ktorá zastrešuje plánovanú výstavbu závodu, už dlhšie hovorí o dezinformáciách, ktoré vypúšťajú predstavitelia mesta. Zástupca investora nepochybuje o nezávadnosti celého projektu.
Senárik zdôraznil, že nejde o spaľovňu, ale o „fabriku, v ktorej sa má metódou termokatalytickej depolymerizácie vyrábať z plastov elektrická energia“.
Surovinou mali byť najskôr plasty, investor neskôr zámer údajne zmenil a vo fabrike chce spracovávať odpad z regiónu.
Senárik odmieta aj reči o škodlivosti fabriky na životné prostredie a na zdravie ľudí. "Ubezpečujem vás, že nemám v úmysle zamoriť životné prostredie, práve naopak," povedal.
O výstavbe závodu teraz rozhodujú štátne inštitúcie.