Pieta: Plakety a zvon sú novodobými ikonami Slovenska

V lokalite Bojnej objavili dve mohyly. V jednej z nich bol hrob spoločensky významnej mladej ženy s bohatou výbavou.

Literárny klub Janka Jesenského pripravil besedu (sprava) s Matejom Ruttkayom a Karolom Pietom.Literárny klub Janka Jesenského pripravil besedu (sprava) s Matejom Ruttkayom a Karolom Pietom. (Zdroj: (ČE))

NITRA. O význame náleziska v Bojnej, archeológii vo všeobecnosti a hrdosti na našu históriu diskutovali na stretnutí v kaviarni DAB dvaja významní slovenskí archeológovia, uznávaní aj v rámci stredoeurópskeho priestoru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

50 rokov v archeológii

Riaditeľ Archeologického ústavu SAV Nitre Matej Ruttkay predstavil svojho kolegu Karola Pietu, ktorého meno je úzko späté najmä s výskumom lokality Bojná a hrobky germánskeho veľmoža s bohatou hrobovou výbavou v Poprade-Matejovciach.

Karol Pieta je zamestnancom AÚ SAV od roku 1964, čiže vlani oslávil 50. výročie intenzívnej práce pre slovenskú a európsku archeológiu. „Od začiatku sa venoval celému Slovensku. Na pár rokov zakotvil na výskume lokality Liptovská Mara, kde sa mu podarilo vybudovať prvý archeologický skanzen na Slovensku,“ predstavil Matej Ruttkay úspechy Karola Pietu.

SkryťVypnúť reklamu

„Jeho záber je od začiatku široký. Na jednej strane je špecialistom na niektoré špecifické obdobia ako je napríklad púchovská kultúra, ale venuje sa aj ďalším obdobiam - v poslednom desaťročí sa posunul do mladšej doby počiatkov našich národných dejín s dôrazom na 9. storočie. Zlomovým objavom bola lokalita Bojná. Niekoľko rokov intenzívne viedol aj naše spoločné výskumy s Kuvajtom na ostrove Failaka, kde sa skúmala osada z doby bronzovej a zaniknutá starokresťanská dedina.“

Nájazdy „detektorákov“

To, že je našom regióne veľmi zaujímavá lokalita, bolo podľa Ruttkaya známe už dávnejšie. Rôznymi cestami sa do archeologického ústavu alebo pamiatkového úradu dostávali časti alebo väčšie súbory pokladov - depotov, čo boli väčšinou železné predmety zhruba z doby veľkomoravskej. „Napriek tomu, že sa to dialo pomerne pravidelne, ani jeden z vtedajších špecialistov na stredovek nemal v sebe nejaký ten motor k tomu, aby začal taký náročný výskum, do akého sa potom pustil Karol Pieta,“ pokračuje Ruttkay. „Pre tento výskum sa mu podarilo zapáliť nielen celý rad odborníkov, ale aj obyvateľstvo obce.“

SkryťVypnúť reklamu

V Bojnej začiatkom 60. rokov prebehol podľa slov Karola Pietu krátky 10-dňový výskum, ale objem a kvalita nálezov neboli nijako významné. „Dnes sa uškŕňame a hovoríme si, aké to bolo vtedy umenie vykopať tri také sondy, pri ktorých sa tak málo našlo,“ vraví Pieta.

„Slovensko je v posledných 15 rokov vystavené priam nájazdom „detektorákov“ – hľadačov pokladov s detektormi kovov, ktorí narušujú a vykrádajú archeologické štruktúry. Často ich nálezy končia na burzách v zahraničí či v nelegálnych zbierkach. Stalo sa to aj v prípade Bojnej a paradoxne toto ohrozenie bolo impulzom pre odborníkov, aby sa konečne prebudili a všimli si túto lokalitu. Dnes si na Bojnej nekopne žiadny vykrádač, pretože aj každý obyvateľ obce vie, čo má v takom prípade robiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Jediný hrob mladej ženy

Počas dlhoročného výskumu v Bojnej sa popri iných cennostiach našli vzácne reliéfne pozlátené plakety z 9. storočia, ktoré dokladujú kresťanstvo na našom území ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda. Texty na plaketách predstavujú najstaršie písomné pamiatky u stredoeurópskych Slovanov. Našiel sa tu aj unikátny bronzový zvon a úlomky ďalších troch.

Plakety či zvon sú podľa Pietu novými historickými či výtvarnými symbolmi našej minulosti a novodobými ikonami Slovenska, o čom svedčí aj obrovský záujem o zhotovenie replík a možnosti vystavovania. Ťažisko nálezov z Bojnej mohli ľudia obdivovať aj vo Vatikánskych múzeách.

Po rokoch výskumov si dnes návštevníci v lokalite Bojnej môžu pozrieť repliky slovanských obydlí, v akých kedysi žili naši predkovia, vo veľkomoravskej zemnici môžu vidieť funkčný model pece. Pozostatky sakrálnej stavby a pohrebisko sa zatiaľ nepodarilo nájsť, v poliach, lesoch a kopcoch rozsiahleho areálu sa ale podľa Pietu skrývajú ešte mnohé veci, možno aj zvonica. Objavili však dve mohyly. V jednej z nich bol hrob spoločensky významnej mladej ženy z 9. storočia s bohatou výbavou, v druhej, ktorá mohla byť symbolickým hrobom – kenotafom, sa našli zbrane a podobné veci.

BOJNÁ MÁ ŠŤASTIE NÁHLEHO OPUSTENIA

„Bojná je lokalitou s mnohými atribútmi, ktoré z nej umožňujú spraviť „pútnické miesto“, miesto, kde sa dejiny konali a kde ich aj dnes možno vidieť a cítiť. Bojná má to šťastie náhleho opustenia, ku ktorému došlo po dobytí systému opevnení,“ konštatuje Karol Pieta. „Nedošlo ku kontinuite vývoja, ktorá je síce historicky sympatická a vierohodná, ale pre bádateľov často zničujúca. To je aj prípad Nitry, Bratislavy či Devína, kde potomkovia nechtiac stavebne či inak ničili stopy po svojich predchodcoch.“ (ČE)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 149
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 121
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 921
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 994
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 694
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 059
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 052
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Vodné prvky v parku.

Žabia fontána a výletná kaviareň boli v parku od jeho vzniku.


1
Obranca Marko Stacha si v tejto sezóne zahral za slovenskú reprezentáciu, ale neskôr chýbal pre zranenie takmer 2,5 mesiaca.

Obranca Nitry sa nenechal vtiahnuť k záverečnej bitke.


Libor Kašík za potlesku celej šatne navŕtal ďalší víťazný puk, Nitre vychytal víťazstvo 6:2 a vedenie v sérii 3:1. Po zápase v Žiline hovoril aj o svojej budúcnosti.

Navrátilec do brány 39 zákrokmi vychytal mečbal.


1
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu