NITRA. Erózia Rolfesovej bane pokračuje, mesto na jej zastavenie nenašlo peniaze. Už sa prepadla časť Fabrickej ulice, po ktorej kedysi jazdili autá. Dnes z jedného konca na druhý neprejdú ani chodci.
Mesto najužší úsek ulice v roku 2011 uzavrelo. Priepasť sa pomaly blíži k domom a garážam nad baňou. Zastaviť by ju mohli peniaze z eurofondov.
Nad baňou je plot, prepadá sa aj pozemok pod ním. Fotky: (jk)
Pamiatka sa prepadá
„Rolfesova baňa je zaradená do databázy projektových zámerov v rámci nového projektového obdobia Integrovaného regionálneho operačného programu,“ povedal Štefan Lančarič z útvaru hlavného architekta na radnici.
Prednosta Igor Kršiak vyčíslil, že stabilizácia svahov bane si vyžiada predbežne milión eur. Ak mesto získa peniaze, chcelo by priestor aj zrekultivovať. Už dvadsať rokov má vypracovanú štúdiu, podľa ktorej by sa mal využívať na oddych, rekreáciu a šport.
Rolfesovu baňu odborníci považujú za geologický unikát. Od roku 1982 je vyhlásená za prírodnú pamiatku s najvyšším stupňom ochrany.
Šedý ramsauský dolomit a vápenec sú staré vyše 200 miliónov rokov. Neobvyklé je, že sa baňa nachádza prakticky v centre medzi domami a panelákmi. Po vojne sa tu ešte dolovalo.
Dom Martišovcov stojí na okraji skaly. Pred desiatkami rokov sa okolo neho pán Martiš bicykloval. Foto: (jk)
Okresný úrad už v roku 1999 nariadil, aby mesto na najkritickejšom úseku vykonalo zabezpečovacie práce. Nikdy to neurobilo. Nepomohlo ani Martišovcom, ktorých dom stojí na okraji skaly. Pán Milan sa kedysi okolo neho bicykloval.
Prvý projekt, ktorý mal zastaviť eróziu a zosuv, bol pritom vypracovaný už v sedemdesiatych rokoch. Posledný je z roku 2008. Uvažuje so stabilizáciou južnej a západnej steny. Podľa prednostu ho teraz aktualizujú kvôli eurofondom.
Rolfesova baňa je chránená, je to geologický unikát. Fotky: (jk)
V najnižšom mieste bane sa prirodzeným vývojom vytvára jazierko napájané z dažďových vôd. Kedysi tu vraj žili mloky. Foto: (jk)
Fabrická ulica je v strede od roku 2011 uzavretá. Foto: (jk)
Štyri priority v regióne
V rámci integrovaného Regionálneho operačného programu na roky 2014-2020 sa bude o peniaze v našom regióne uchádzať Nitra a okolitých deväť obcí (Zbehy, Čakajovce, Jelšovce, Lužianky, Nitrianske Hrnčiarovce, Malý Lapáš, Veľký Lapáš, Čechynce a Ivanka pri Nitre). Prednosta povedal, že by mohli získať 20 až 30 miliónov eur.
Prvou prioritou je bezpečná a ekologická doprava, druhou vzdelávanie a investovanie do sociálnych a zdravotníckych služieb, nasleduje riešenie potrieb a nedostatkov v kultúrnom a kreatívnom sektore.
Štvrtá priorita je zameraná na životné prostredie a podporou zelenej infraštruktúry. Práve v rámci nej chce radnica získať peniaze na Rolfesovu baňu.
Medzi projektovými zámermi v tejto oblasti je napríklad aj ozelenenie parkovísk, obnova parčíkov a zelených plôch pred významnými budovami a na cintorínoch, revitalizácia porastov v parku a Brezovom háji, obnova stromoradí či športovo-rekreačný areál na Borine.