ŠAĽA. Mladí ľudia, ktorí v areá-li kúpaliska trávili voľný čas, sa museli na príkaz mesta odtiaľ vysťahovať. Fungovali v ňom totiž podľa primátora Jozefa Belického bez riadnej zmluvy, pohybovali sa v objektoch bez revízie.
O areál sa mali starať
Kúpalisko je zatvorené od roku 1996. Do majetku mesta prešlo od roku 2009, kedy došlo k zámene pozemkov s Duslom. Spoločnosť výmenou získala pozemok v centre mesta, areál bývalého okresného súdu. Zámerom výmeny bolo obnovenie kúpaliska. Mesto by však na investíciu potrebovalo spoluinvestora.
Ten sa nenašiel a aby areál nechátral, bývalé vedenie mesta ho ponúklo v roku 2013 rôznym združeniam, skupinám a klubom. Vtedy oň prejavili záujem, okrem iného, aj stolní tenisti, skejtbordisti, korčuliari, snoubordisti či „autičkári na vysielačku“. Mesto od nich za to očakávalo, že areál budú udržiavať v poriadku a svojpomocne ho raz-dvakrát do roka pokosia.
V areáli mali byť na vlastnú zodpovednosť, mali to potvrdiť aj písomne vo vyhlásení. Radnici mali tiež odovzdať menný zoznam ľudí, ktorí sa v areáli budú pohybovať, spolu s kontaktom na zodpovednú osobu z každej skupiny. Úrad určil správcu, pre ktorého znamenal zoznam podklad pri priebežnej kontrole.
„Bude to pre nich priestor, kde môžu realizovať svoje aktivity, je uzavretý, to znamená, že ak majú so svojou činnosťou spojené aj nejaké materiálne zabezpečenie, tak si ho tam vedia odkladať. Pre nás je to dobré v tom, že areál neleží len tak ladom, ale je na niečo zmysluplne využitý,“ povedal vtedy bývalý viceprimátor Jozef Mečiar. Režijné náklady za elektrinu a vodu malo znášať mesto.
„Toto pridelenie priestorov bolo skôr živelné než systémové. Dnes nikto nevie identifikovať, kto má kľúče, časť ľudí, ktorí ich mali, odišli, ale chodia tam takí, čo tam nemajú čo robiť. Okrem toho my na tieto objekty nemáme revízie a ja nechcem niesť zodpovednosť, keď sa tam niekomu niečo stane,“ povedal Belický. Areál kúpaliska dal preto vypratať a mladí si museli z priestorov odniesť všetky veci do konca marca.
Svojpomocne prerábali
Ešte pred uplynutím tejto doby prišli na zastupiteľstvo a požiadali o zrušenie vysťahovania, prípadne o predĺženie užívania priestorov dovtedy, kým si nezaložia občianske združenie a nepožiadajú o oficiálny prenájom za symbolickú cenu. Z areálu plánovali spraviť voľnooddychový športový park pre širokú verejnosť.
„Areál sme dva roky svojpomocne prerábali a prerobili sme ho, myslím, na krajší priestor,“ povedal Marián Vyslúžil. Podľa primátora ale fotografie, ktoré nechal vyhotoviť deň pred rokovaním, dokumentujú časti areálu, ktoré sú v katastrofálnom stave. Podľa Vyslúžila za tým stoja problémové skupiny, ktoré už z kúpaliska odišli.
Mesto však trvá na strik-tnom stanovení pravidiel a kým ich nepripraví, areál zostane pre mladých zatvorený.
Primátor už avizoval, že po novom budú môcť využívať z neho len vonkajšie priestory, nie budovy.