GALANTA. Galantskí poslanci prelomili veto primátora Petra Pašku, ktorý nepodpísal uznesenie o návrhu rozpočtu a uznesenie o kompetenciách mes-tského zastupiteľstva.
V prvom prípade išlo o prerozdelenie dotácií na šport a kultúru, ktoré chceli poslanci ponechať tak, ako ich navrhli komisie, v druhom prípade o rozhodovaciu právomoc poslancov v mestských obchodných spoločnostiach.
Dotácie znížil aj boxerskému klubu
Uznesenie o návrhu rozpočtu, ktoré sa dotýka dotácií, je podľa primátora nevykonateľné, keďže väčšinu dotácií už rozdal.
„Ak by sme uznesenie chceli uplatniť, niektoré športové kluby by museli vrátiť peniaze, ktoré už dostali,“ povedal Peter Paška. Poslanci mu vyčítali, že nerešpektoval prerozdelenie dotácií komisiami, ale o tom, kto a koľko dostane z mestských peňazí, rozhodol sám.
Paška argumentoval, že mu to umožňuje všeobecno-zá-väzné nariadenie o poskytovaní dotácií, ktoré hovorí, že o tom rozhoduje primátor na základe odporučenia komisie do 15 dní odo dňa prerokovania žiadosti v komisii.
„Toto je VZN, ktoré schválili poslanci na základe určitej dôvery spolupráce zastupiteľstva a primátora. Keď sa rozhodne MsZ to zajtra zrušiť, tak to nebude platiť,“ reagoval poslanec László Biró.
Medzi športovými klubmi, ktorým primátor ukrátil z dotácie, bol aj KO BOX CLUB Tomiho Kida, bývalého Paškovho rivala z komunálnych volieb. Po novom dostal 6-tisíc eur, čo je o 1400 eur menej ako po iné roky. Boxer si prišiel po vysvetlenie, pretože sa podľa jeho slov nemohol s primátorom skontaktovať, nebral mu telefón, nereagoval na SMS a maily.
Sumu, ktorú dostal klub Tomiho Kida, majú podľa primátora zvyšné boxerské kluby spolu. Neobstál u neho ani boxerov argument, že práve jeho klub má najlepšie výsledky.
„Trvám na tom, aby sa nastavili kritériá, na ktorých sa dohodneme, aby to bolo transparentné. Aby bolo jasne definované, či chceme z mestských peňazí podporovať masový alebo vrcholový šport,“ dodal primátor Paška.
Vychádzal z rozsudkov okolitých miest
Uznesenie, na základe ktorého si mestské zastupiteľstvo vyhradzuje právo rozhodovať vo vzťahu k obchodným spoločnostiam so 100 % majetkovou účasťou mesta a ktoré opakovane poslanci schválili, je podľa Petra Pašku protizákonné. Odvolával sa na rozsudky iných miest, z ktorých vyplýva, že zastupovať mesto na valnom zhromaždení je kompetencia primátora.
„My neberieme kompetencie primátorovi, vymedzujeme kompetencie zastupiteľstva. Čo je lepšie? Keď pri zmene právnej formy spoločnosti, jej zrušení, zlúčení či predaní podielu rozhoduje jeden človek, alebo zastupiteľstvo?“ reagoval László Biró, ktorý materiál aj predkladal.
„Vy máte svoje kompetencie, ktoré ja nechcem, ani vám ich neberiem. Kompetencie, ktoré taxatívne menuje zákon, si nemôžete rozšíriť mimo neho. To je niečo podobné, ako keby ste sa rozhodli, že uznáte Kosovo, alebo že chcete mať ešte stále prezidenta Gašparoviča,“ povedal primátor.
Odvolanie niektorých členov dozorných rád bez diskusie s poslancami bolo podľa jeho slov tiež jednou z jeho právomocí. O tom, kto má pravdu, rozhodne až prokuratúra, na ktorú sa primátor obrátil ešte pred mimoriadnym zastupiteľstvom. Podľa toho bude zrejmé, či sa treba v prípade mestských eseročiek a akcioviek riadiť obchodným zákonníkom alebo zákonom o obecnom riadení.