NITRA. Významné jubileum oslavuje tento rok Diecézna knižnica v Nitre - pripomína si 130 rokov od svojho otvorenia v roku 1885. Štvrťstoročie vo funkcii jej správcu v januári oslávil Ladislav Belás, kanonik nitrianskej diecézy a zoborský opát, ktorý sa o mesiac neskôr dožil úctyhodných 85 rokov.
Stavali ju 6 rokov
Diecézna knižnica patrí medzi národné kultúrne pamiatky, sídli v pravom krídle budovy Veľkého seminára na Samovej ulici pod Nitrianskym hradom. Sústreďuje jednu z najvzácnejších zbierok starých kníh na Slovensku. Samotná knižnica je dlhá 22 metrov, široká 7 metrov, zväzky uložené v najvrchnejšom regáli tretej galérie sú vo výške asi 10 metrov.
Knižnicu otvorili v novembri 1885, predtým ju 6 rokov stavali. História jej pôvodu je však ešte staršia. Jej počiatky siahajú až do 12. storočia, kedy pri katedrálnom chráme existovala zbierka rukopisných kódexov. Tá sa postupne rozširovala a pri súpise v roku 1828 mala už 6 129 kníh.
„Keď začiatkom 18. storočia prišiel do Nitry biskup Ladislav Erdődy, našiel katedrálu aj biskupskú rezidenciu v dezolátnom stave. Všetko od základov až po strechy musel zreštaurovať. Študoval v Ríme a mal rád knihy. Keď sa vracal zo štúdií, kupoval po ceste knihy,“ hovorí Ladislav Belás.
„Práve Ladislav Erdődy zriadil v Nitre tzv. kapitulskú knižnicu. Už existujúce i nové knihy sústreďovali v dvoch miestnostiach na prvom poschodí veže katedrálneho chrámu. Do nej sa ukladali aj knižné pozostalosti zosnulých biskupov a kanonikov. Neskôr už pre ne nebolo miesta, tak dal biskup Augustín Roskoványi postaviť tento knižný chrám. Právne Diecéznu knižnicu založil už v roku 1879 a jej spravovaním poveril kanonika Jozefa Wagnera.“
Knihy zvážali z hradu vozmi
Po otvorení knižnice v roku 1885 knihy z hradu ešte 6 rokov sťahovali – zvážali ich dolu vozmi, v knižnici ich triedili, zapisovali do katalógu a umiestňovali do regálov.
„Dnes Diecézna knižnica obsahuje 66-tisíc zväzkov v 40 jazykoch, najviac v latinčine, nemčine a maďarčine, ale máme aj tlače v čínštine, japončine či thajčine,“ prezrádza Ladislav Belás. Keď v roku 1970 písal svoju dizertačnú prácu, použil pritom deväť rečí – slovenčinu, češtinu, ruštinu, poľštinu, gréčtinu, angličtinu, nemčinu, francúzštinu a latinčinu. V rámci biblických štúdií sa učil aj arabčinu.
„V Diecéznej knižnici je zväzkami zastúpené každé storočie od 15. storočia, kedy vznikla kníhtlač. Kníh vydaných do roku 1500 máme osemdesiat, sú to takzvané inkunábuly - prvotlače, naše najvzácnejšie knihy. Bohato máme zastúpené 16. storočie, knihy sú vo všetkých vtedajších známych jazykoch,“ pokračuje správca.
„Podľa žánru je tu teologická, filozofická, právnická literatúra, knihy takmer všetkých vedných odborov, beletria, zväzky starých novín, gramatiky, slovníky. Zaujímavosťou sú veľké slovníky v 11 a 40 rečiach zo 16. a 17. storočia, z novších kníh je ojedinelá Gramatika rómskej reči v maďarčine z roku 1800. V knižnici je popri katolíckej literatúre aj veľa protestantských kníh, ale aj publikácie iných vierovyznaní.“
Domov ich nepožičiavajú
Všetky regály knižnice sú už zaplnené, nových už pre ďalšie knihy niet, preto sa prírastky zatiaľ dávajú do skríň. „Knihy, ktoré niekto vyhodil do kontajnerov, mi ľudia prinášajú sem. Nezahadzujem ich, každá z nich je hodnotná, preto ich tu zhromažďujem, ale ešte neviem, čo s nimi urobím,“ uvažuje Ladislav Belás. „Knižky z Diecéznej knižnice sa, prirodzene, domov nepožičiavajú, nesmie sa tu ani fotiť. Vzhľadom na bezpečnosť nie sú vzácne inkunábuly voľne prístupné.“
Väčšina kníh z knižnice je viazaná v koži - teľacej či bravčovej. Mnohé sú bohato zdobené zlatou farbou a ornamentmi. „Atlas habsburského mocnárstva z roku 1753, ktorý nám pred rokmi ukradli, sa do knižnice vrátil bez väzby ako zničené torzo. Len to pôvodné viazanie z teľacej kože malo vtedy podľa odhadu reštaurátorov hodnotu 80-tisíc korún,“ ukazuje správca na veľkú „buchlu“.
Na orientáciu v knižnici používajú kartotékový systém lístkov zoradených podľa vied. Každé dielo má pridelenú svoju kartičku, pričom jedno dielo môže mať viacej zväzkov. Počítačový systém zatiaľ nevyužívajú, ale už sa na ňom pomaly pracuje.
Návštevy z celého sveta
Knižnica je v sprievode a s výkladom Ladislava Belása prístupná od pondelka do piatka od zhruba 8. - 9. do 14. – 14.30 h. Prešli ňou už tisícky ľudí, a nielen zo Slovenska. V knihe návštev je napríklad i cisár František Jozef.
„Mali sme tu hostí aj z Južnej Ameriky, Číny, Japonska, Austrálie či Južnej Afriky. Stačia mi dve-tri návštevy denne a mám toho dosť,“ posťažuje si správca s úsmevom. „Vlani prišli malí druháčikovia. Jeden z nich sa ma spýtal: A máte aj inkunábuly? A vieš, čo to je? – hovorím mu. No predsa prvotlače – povedal 8-ročný chlapec. Zahanbil by aj mnohých dospelých. Raz tu boli gymnazisti a pozerali si Bernolákov Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí písaný švabachom. Názov prečítať nevedeli, ale v texte vulgarizmy vylúštili.“
Najstaršou je kniha z roku 1473
K najvzácnejším zväzkom Diecéznej knižnice patria inkunábuly – prvotlače zo začiatku 15. storočia. Najstaršou je kniha z roku 1473 vydaná v Norimbergu od kresťanského filozofa a spisovateľa Boethia – komentár k jeho dielu O úteche z filozofie, ktoré napísal vo väzení pred popravou. Najhrubšou knihou je so 1659 stranami zväzok Zápisky z dejín poľského sejmu vydané v roku 1557. Najťažšou s približne 9 kg je Neerlandia Catholica z 19. storočia. Priestorovo k najobjemnejším patria zväzky nemeckých či talianskych novín z 19. storočia. Unikátne sú miniatúrne knihy v arabčine, ktoré sa zmestia do dlane.
(ČE)
Správca knižnice Ladislav Belás s najhrubšou a najťažšou knihou. V rukách má knihu Bernolákovej gramatiky kodifikovanej slovenčiny Grammatica Slavica z roku 1790 písanú v latinčine. Zaujímavosťou je, že len slovenské slová sú písané švabachom.
O založenie knižnice sa zaslúžil biskup Augustín Roskoványi.
Atlas habsburského mocnárstva z roku 1753, ktorý pred rokmi ukradli, sa do knižnice vrátil bez väzby ako zničené torzo. Len to pôvodné
viazanie z teľacej kože malo vtedy podľa odhadu reštaurátorov hodnotu 80-tisíc korún.
Knihy sú uložené v troch galériách nad sebou.
Diecézna knižnica obsahuje 66-tisíc zväzkov v 40 jazykoch, najviac v latinčine, nemčine a maďarčine. FOTKY: (ČE)