NITRA. Lietadlo s rozpätím krídel 1,6 metra, asi 2 metre vysokú Eiffelovku či 12 metrov dlhý model mosta môžete vidieť na výstave Merkur show v Nitre. Na svojej „tour“ po Slovensku sa výstava po Banskej Bystrici, Martine a Poprade zastavila v ZOC Max na Chrenovej.
Ako už názov hovorí, desiatky exponátov sú postavené z kovových dielcov nesmrteľnej českej stavebnice Merkur, ktorá onedlho oslávi už 100 rokov svojej existencie.
Merkurová továreň na čokoládu
Už za čias socializmu bavil Merkur mnoho chlapcov a možno aj technicky založených dievčat. Neraz sa so stavebnicou spolu s deťmi hrali aj rodičia. Postaviť sa z nej dalo čokoľvek – fantázia, predstavivosť a zručnosť mali zelenú.
Napriek počítačovej dobe „žije“ Merkur dodnes. Výtvory z neho v Maxe obdivujú desiatky návštevníkov, tí menší sa môžu zapojiť od tvorivých dielní a priamo na mieste niečo zaujímavé postaviť.
„Na výstave je 10 väčších a 8 menších exponátov, vo vitrínach sú desiatky ďalších, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia. Niektoré z modelov, ako napríklad Eiffelova veža či navigačná postava, sú statické, ďalšie sú pohyblivé. Z tých mechanických je tu lietadlo, žeriav, kolotoč či čokoládová fabrika, ktorej predobrazom bola filmová Továreň na čokoládu. Na vyžiadanie sú k dispozícii aj robotické exponáty – kto má záujem, môže sa dozvedieť, ako sa podobné predmety programujú,“ hovorí Lukáš Krátký z Ideapark Praha, ktorý výstavu pripravil.
„K najväčším exponátom z Merkuru patrí lietadlo – Cessna má rozpätie krídel 160 cm a vrtuľu na fotobunku, keď prejdete okolo nej, roztočí sa. Eiffelovka má s podstavcom asi 2,5 metra, model mosta, ktorý cisár František Jozef I. otvoril v Bratislave v roku 1891, má 12 metrov. Váži 150 kg a spotrebovalo sa naň asi 20-tisíc skrutiek a matičiek. Zrejme najstarším je model vagóna s dĺžkou 70 cm, ktorý pochádza z roku 1960. Ostatné exponáty sú viac-menej súčasné.“
Zaujímavosťou Merkur show sú vystavené technické prvky ako kladka, páka, kľukový hriadeľ, kardanový hriadeľ a diferenciál, všetky postavené z dielcov stavebnice. Ich cieľom je ľuďom zdokumentovať fakt, že mnohé technicky zložité systémy fungujú s využitím jednoduchých vecí.
Modely z Merkura s menšími prestávkami zhruba 2,5 roka stavali milovníci stavebnice v rôznych českých mestách. „Ich staviteľmi sú najmä páni Mráz, Mládek či Folprecht. Najmä Mráz bol do Merkuru priam fanatik, nikdy sa neoženil sa a svoj byt si doslova zapratal výtvormi zo stavebnice.
Zaujala aj dievčatá
Výstava sa podľa Lukáša Krátkého snaží nielen prekvapiť, čo všetko sa z Merkuru dá postaviť. Usiluje sa hlavne u detí podporiť kreativitu, technické myslenie a vzbudiť u nich záujem o tento druh zábavy.
„Dnes je to samý mobil, tablet či počítač, preto nás teší, keď decká na tieto veci pri Merkure aspoň na chvíľu zabudnú a venujú sa tvorivej práci, pri ktorej môžu uplatniť svoju nápaditosť a fantáziu,“ pokračuje Krátký. „Počas tvorivých dielní s prekvapením sledujeme, že stavebnica nezaujala len chlapcov, ale aj dievčatá. Tie si z nej často robia pozoruhodné 2D modely. K stolu si často zasadnú aj dospelí a prostredníctvom stavebnice sa na chvíľku prenesú do detských čias.“
Eiffelova veža má s podstavcom asi 2,5 metra.
Model mosta Františka Jozefa I. je dlhý 12 metrov a váži 150 kg.
Hasičské vozidlo Praga V3S.
Banské kolesové rýpadlo.
Obilný kombajn.
Elektricky ovládaný žeriav. FOTKY: (ČE)