NITRA. Historická budova v parku, v ktorej donedávna prespávali bezdomovci, bude po desaťročiach opäť slúžiť pôvodnému účelu. Bude tu kaviareň s cukrárňou, v ponuke budú aj jednoduché jedlá.
Za budovou vzniká zelená plocha s chodníčkom, po ktorom sa ľudia dostanú až k rieke. Doteraz to nebolo možné, historická budova z roku 1831 bola obohnaná plotom.
„Robím všetko pre to, aby sme otvorili koncom mája,“ povedal Juraj Rojko, ktorý rekonštrukciu financuje z vlastných zdrojov.
Jedlo za ľudové ceny
Bývalý biskupský hostinec kúpil Rojko od súkromného vlastníka, ktorý ho získal po revolúcii od štátu. V spolupráci s pamiatkarmi mu vrátil pôvodnú podobu.
„Budú sa tu variť jednoduché bufetové jedlá za ľudové ceny, bude tu aj cukráreň,“ avizuje Rojko. Návštevníkom bude k dispozícii aj vonkajšie posedenie na dvoch terasách.
Kuchyňa spolu s toaletami a priestormi pre personál bude v prístavbe zo zadnej strany, ktorá sa práve dokončuje.
Pohľad na zadnú časť budovy. Dolná fotografia je z minulého roka. Foto: (jk)
Súkromná galéria
Rojko vlani kúpil aj chátrajúci objekt v susedstve - bývalú vodáreň, ktorá patrila mestu. Chce tu otvoriť súkromnú galériu, časť betónovej plochy nahradí zeleňou.
„Budova bola v katastrofálnom stave, zatekalo do nej. Museli sme opraviť strechu a ríny, treba injektovať rohy,“ dodal Rojko. Prvá výstava bude v bývalej vodárni možno už na jeseň.
Na miestach, ktoré boli ešte nedávno hanbou parku, vznikne spoločensko-rekreačná zóna. „Treba celý priestor zazeleniť, zelene v parku ubúda,“ povedal Rojko.
Žabia fontána z 30. rokov minulého storočia (v strede ešte chýba vodník, ktorého treba opraviť). V pozadí je bývalý biskupský hostinec a vpravo bývalá vodáreň. Foto: (jk)
Dub je zelený po celý rok
Mestský park má rozlohu dvadsať hektárov. Jeho história siaha do polovice 19. storočia. V päťdesiatych rokoch bol rozšírený do súčasnej podoby.
Bývalý biskupský hostinec sa nachádza v najstaršej časti, neďaleko Žabej fontány, ktorú vytvoril sochár Július Bártfay v tridsiatych rokoch minulého storočia.
V tejto časti parku rastú viaceré vzácne stromy, napríklad dub turnerov, ktorý má zelené listy po celý rok, či ľaliovník tulipánokvetý a sekvojovec mamutí.
V novom parku nájdete aj ginko dvojlaločné, ktoré odborníci nazývajú živou fosíliou vo svete rastlín.
„Zaujímavé je, že jeden strom ginka je veľký a druhý výrazne menší, hoci boli vysadené v rovnakom čase. Takýto rozdiel je možný, ak je výrazný rozdiel v prístupe koreňov k vode,“ povedal Pavol Jakubčin z radnice.
Dodal, že dreviny v najstaršej časti parku budú potrebovať rekonštrukciu. „Prestárle stromy budú musieť v relatívne krátkom časovom úseku uvoľniť priestor novým, mladým výsadbám.“
Po Reaganovi sa nevolá
Park považujú mnohí Nitrania za srdce mesta. Je v ňom veľa zákutí a lavičiek, atmosféru dotvárajú tri jazerá, v jednom sa dá v lete člnkovať.
Medzi zaujímavosti patrí voliéra s danielmi a muflónmi, gazdovský dvor s domácimi zvieratami, dve netradičné detské ihriská, bludisko či dráha pre korčuliarov a cyklistov.
Starý park poznajú Nitrania pod názvom Sihoť, celý mestský park nemá špeciálny názov.
V roku 2004 prišiel poslanec Ján Vančo s nápadom pomenovať ho po americkom exprezidentovi Ronaldovi Reaganovi, „ktorý vo veľkej miere prispel v 80. rokoch k demokratizácii vo východnej Európe a následnému pádu komunistického režimu". S pochopením sa ale Vančo nestretol.