ŠAĽA. S výstavbou obchvatu sa malo začať už tento rok. Slovenská správa ciest ako investor a správca ciest 1. triedy má už vypracovanú aj dokumentáciu pre stavebné povolenie.
Termín výstavby sa ale opäť posúva. SSC musí dať totiž vypracovať takzvanú štúdiu realizovateľnosti, ktorá má potvrdiť opodstatnenosť zámeru.
Táto podmienka doteraz v programe, z ktorého mala byť stavba financovaná, nebola. Nový predpis, podľa ktorého musí mať každá nová stavba na „zelenej lúke“ štúdiu, platí až pre nový operačný program. Financovanie takmer 12 kilometrov dlhého úseku je totiž plánované z eurofondov. Stavba by mala stáť zhruba 80 miliónov eur.
Sčítavali autá
Slovenská správa ciest už pripravuje podľa generálneho riaditeľa Romana Žemberu súťaž na štúdiu realizovateľnosti. Dodávateľa by mala vybrať do konca augusta, ten by mal štúdiu vypracovať do konca tohto roka.
„Ak nám štúdia nepovie, že nesmieme stavať, lebo to nie je vhodné pre európske peniaze, tak v roku 2016 by sa mohlo začať so samotnou výstavbou obchvatu,“ povedal Žembera na minulotýždňovej tlačovej besede.
Dodal, že práve preto SSC pozastavila už rozbehnutý výkup pozemkov. V ich vysporiadaní bude pokračovať až potom, ako Európska komisia odobrí štúdiu. Obchvat by mal začať v priestore medzi vodnou nádržou Kráľová a obcou Kráľová nad Váhom. Po premostení Váhu by mal pokračovať obchvatom obce Dlhá nad Váhom, Večou a Trnovcom, kde bude končiť.
Šaľania už dlho upozorňujú na jeho potrebu, pretože intenzita dopravy stúpa. V roku 2013 skupina aktivistov poukázala na dôležitosť obchvatu sčítavaním motorových vozidiel, ktoré prešli mestom.
Natrú zábradlie
Štatistiku s číslom 24 883 vtedy odovzdali ministerstvu dopravy aj Slovenskej správe ciest. Tá vtedy dokončila opravu jediného mosta v Šali, ktorý spája Bratislavu a Nové Zámky. Práce na lokálnej rekonštrukcii, ktoré boli naplánované iba na pár dní, museli byť prerušené pre nepriaznivé počasie.
Práce tak ostali stáť a vyfrézované miesta boli hlboké. Táto kombinácia spomaľovala autá natoľko, že sa vytvárali kilometrové kolóny a doprava kolabovala.
Vtedy SSC opravila na moste aj dilatáciu, už je však opäť rozbitá. SSC už vypísala verejné obstarávanie na dodávateľa. V tomto roku plánuje natrieť aj zhrdzavené zábradlie, rieši aj „bublinové chodníky“, ktoré trápia najmä mamičky s kočíkmi.
„Liaty asfalt je nešťastné riešenie na moste nad vodou, ale nie je možné tam aplikovať ani zámkovú dlažbu z dôvodu váhy. V súčasnosti SSC komunikuje ohľadom možných chemických prísad pri hľadaní vhodného riešenia. V prípade, že sa nenájde iné riešenie ako liaty asfalt, bude nutné chodník kompletne vybúrať, znova odizolovať a aplikovať asfalt nanovo,“ dodal riaditeľ.