NITRA. Príroda Zoltána Balka fascinuje ako človeka aj ako krajinného inžiniera. Dôkazom je jeho aktuálna výstava Stromy v obrazoch, obrazy v priestoroch, ktorú si do 28. mája môžete pozrieť v nitrianskej synagóge.
Koláže a projekty navyše
Je to Balkova druhá výstava s podobnou tematikou. Prvou s názvom Stromy – domy – my sa verejnosti predstavil v roku 2011, spoluautorkou diel bola Mária Bihúňová, jeho kolegyňa z občianskeho združenia Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu.
Rovnako ako vtedy, aj dnes výstavu tvoria umelecké snímky - fotokoláže a fotomontáže stromov a lesných zákutí, ktoré vytvárajú zaujímavé efekty. Práce vznikli technikou zrkadlenia - po preklopení tých istých fotografií na seba v rôznych smeroch. Väčšina fotomontáží vznikla zo štyroch snímok.
Súčasná súborná výstava obsahuje navyše koláže zlisovaných listov z vŕby, viniča a javora a fotomontáže rastlín – tráv, paprade a kvetov. Vďaka svojej prirodzenej kráse vytvárajú zaujímavé farebné kompozície. Ponúka tiež autorove projekty zrealizovaných verejných priestorov – parkov, námestia, inštalácie sôch na Slovensku i v Česku, keďže Balko je záhradným architektom a živí sa projektovaním, najmä pre mestá a obce.
Paprade z Terchovej
Autor sa prezentuje dielami, ktoré vznikli v priebehu uplynulých 2-4 rokov. „Ako projektant si fotím plochy, ktoré robím, preto sú tu prírodné motívy. Fotky a obrazy vznikajú ako hobby popri mojej práci, nie je to vyslovene cielená činnosť, ale o to viac ma to baví,“ hovorí Zoltán Balko.
„Zaujímavé na tejto práci je práve to, že človek netuší, čo zrkadlenie spraví s fotografiou. Nemám tak geniálne oko, aby som si hneď vedel predstaviť, čo z toho vznikne. Pomocou tejto techniky tak odhaľujem v korunách, kmeňoch a listoch umelecké diela hodné obdivu.“
Väčšina Balkových záberov pochádza z oblastí Nitrianskeho kraja, najďalej – kvôli práci na projekte – bol v Terchovej. Stadiaľ sú napríklad krásne snímky papradí. Autorovi počas fotenia prírody učarovali aj nádherné lesné tône s napadanými listami, ktoré na vodách a kalužiach vytvárali zaujímavé obrazce.
Výstava fotokoláží a fotomontáží stromov je podľa Balka spôsobom, ktorým prezentuje vzťah človeka k stromom. Stromy, ktoré sa dožívajú aj tisícky rokov, sú úžasné, magické tvory. Svoju magickosť nestrácajú ani po smrti, aj vtedy zostávajú krásne a majestátne.
Majster detailov
Kurátorkou výstavy, ktorá je inštalovaná pri príležitosti autorovej 50-tky, je Eva Lehoťáková. Je to Balkova spolužiačka z gymnaziálnych čias - keďže ho dobre pozná, o to ľahšie jej bolo hodnotiť tvorbu svojho dlhoročného kamaráta.
„Zolove fotografie, návrhy aj zrealizované projekty sú podľa mňa dvoj- a trojrozmerné obrazy. Každá jeho práca je nádherné umelecké dielo, zrkadlí sa v nej um a cit autora, ktorý je perfekcionalista. Vidieť, že má veľa naštudovaného, nadchýna ho videné a zažité. Všetky svoje predstavy a fantázie umocňuje vlastnou originalitou, ktorá je dotiahnutá do dokonalosti,“ konštatuje Lehoťáková.
„Má veľký zmysel pre detail. Každej činnosti dodá punc dokonalosti až detail a Zolo je majster detailov. Svedčia o tom všetky jeho práce, ktoré odzrkadľujú jeho úctu, obdiv a srdečný vzťah k prírode. U prírodných materiálov, ktoré v dielach používa, prvoplánovo a druhoplánovo povyšuje ich význam. Preto je jeho tvorba dokonalá, hravá a originálna.“
Výstava v synagóge potrvá do 28. mája. FOTKY: (ČE)