Ak by poslanci neodobrili projekt, nemocnica by na prístroj musela tak či tak vraziť desaťtisíce eur z vlastného vrecka.
ZLATÉ MORAVCE. Zastaraná technika, ktorá dožíva, by na jednotlivých oddeleniach mestskej nemocnice mohla byť čoskoro minulosťou. Mestský parlament minulý štvrtok odsúhlasil zapojenie nemocnice do projektu, ktorým sa cez výzvu ministerstva zdravotníctva uchádza o obrovské peniaze do prístrojového vybavenia.
Celková suma, ktorú by nemocnica mohla na nákup prístrojov získať, je zhruba 1,2 milióna eur. Mesto by sa finančne podieľalo piatimi percentami, čo vychádza na 60-tisíc eur. Ani s týmto poslanci nemali problém a spoluúčasť mesta na projekte odsúhlasili.
Majetky poslanci presunuli pod nemocnicu
Žiadosť na projekt sa musí stihnúť podať do 22. mája. Jednou z mnohých podmienok je, aby nemocnica spravovala budovy, v ktorých funguje. Tie malo posledných pár rokov v správe mesto, ktoré je zriaďovateľom poslednej mestskej nemocnice na Slovensku. Nemocnica si objekty od mesta prenajímala za euro ročne.
Pravidlá výzvy ale v prípade príspevkovej organizácie, ktorou je aj nemocnica, nepripúšťajú formu nájmu.
Šéfka zdravotníckej komisie Denisa Uhrinová povedala, že nevidí problém v tom, aby budovy prešli pod správu nemocnice. Viacerí poslanci poukázali na anomáliu, pretože nemocnica je jediný mestský podnik, ktorý svoje budovy nemá v správe. "Keď si svoje budovy môžu spravovať Záhradnícke služby, nevidím dôvod, prečo by si ich nemohla spravovať aj nemocnica," podotkla Uhrinová.
Problém v tom nevidí ani hlavný kontrolór mesta Michal Borkovič. Podľa neho táto anomália vznikla pred desiatimi rokmi, dovtedy si aj nemocnica svoje budovy spravovala. V januári 2005 ich zo správy nemocnice odňali, aby účtovné odpisovanie nehnuteľností nezaťažovalo výkazy nemocnice zápornými číslami.
Mestskí poslanci nakoniec rozhodli, že budovy od 1. mája presunú do správy mestskej nemocnice. Naďalej však ostanú majetkom mesta.
Týmto rozhodnutím a súhlasom s päťpercentným spolufinancovaním mesta dalo mestské zastupiteľstvo zelenú projektu, ktorým nemocnica chce zmodernizovať svoje prístroje.
Šéfka zdravotníckej komisie Denisa Uhrinová nevidí dôvod, prečo by si aj nemocnica nemohla sama spravovať svoje budovy. Iné mestské podniky majú objekty vo svojej správe.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Röntgen starší ako riaditeľ
Ak sa dotáciu podarí získať, nemocnica za 1,2 milióna eur nakúpi moderné prístrojové vybavenie, ktoré na niektorých oddeleniach nahradí zastaranú a nemodernú techniku.
Z dotácie plánuje nemocnica získať operačné stroje a ďalšiu zdravotnícku techniku. "Nutne potrebujeme hlavne nový digitálny röntgen. Ten súčasný je starší odo mňa," povedal riaditeľ Martin Cimrák, ktorý ma 30 rokov. "Nejde ale ani tak o vek, ako o to, aby zdravotnícka technika spĺňala všetky moderné požiadavky a aby sa konečne aj nemocnica v Zlatých Moravciach dostala do 21. storočia," dodal riaditeľ Cimrák.
Ak by poslanci projekt nepodporili, nemocnica by nový röntgen musela kupovať z vlastných peňazí. Najnižšia odhadovaná suma je pritom 200-tisíc eur. Táto cifra by neúmerne zaťažila celkové hospodárenie nemocnice.
V aktuálnej výzve je röntgen dokonca ešte drahší. To je však pre nemocnicu výhoda, keďže financie naň môže získať z dotácie.
Konečné slovo pri schvaľovaní dotácie bude mať ministerstvo zdravotníctva.
Röntgen v nemocnici je starší ako 30-ročný riaditeľ nemocnice Martin Cimrák.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Sto lôžok, dvesto zamestnancov
Mestský špitál je nemocnicou pavilónového typu s viac ako 50-ročnými budovami. Od januára 2003 je v zriaďovateľskej pôsobnosti Zlatých Moraviec.
Poskytuje zdravotnú starostlivosť pre zhruba 50-tisíc ľudí, a to hlavne z okresov Zlaté Moravce, Nitra a Levice. Po zániku nemocnice v Novej Bani v lete 2008 poskytuje čiastočne zdravotnícke služby aj ľuďom z tohto regiónu.
V súčasnosti sú v nemocnici tri lôžkové oddelenia - interné oddelenie a s jednotkou intenzívnej starostlivosti, chirurgické oddelenie a oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny.
Celkovo má nemocnica takmer 100 lôžok a pracuje v nej 200 zamestnancov.