Štvrtok, 19. júl, 2018 | Meniny má Dušana

Šachista Krupa strieborný na majstrovstvách Slovenska

Koncom apríla sa v Liptovskom Mikuláši uskutočnili majstrovstvá Slovenska mládeže v šachu.

Strieborný Mirko Krupa.

Nitriansky šachový klub (NŠK) mal na šampionáte sedemčlenné zastúpenie. Najlepšie sa darilo Miroslavovi Krupovi (do 10 rokov) a Milanovi Chovanovi (do 18 rokov), ktorí získali strieborné medaily.

Práve Mirko sa stal vlani majstrom Slovenska v šachu medzi chlapcami do 8 rokov a získal tak vstupenku na majstrovstvá Európy. Tie sa konali v Gruzínsku, kde mladý Nitran obsadil 8. miesto. „Tento rok som postúpil do kategórie starších chlapcov, kde som bol až šiesty nasadený. Patril som medzi najmladších. A práve preto som sníval o medaile len v kútiku duše a veľmi nesmelo,“ opisuje svoje pocity mladý šachista, ktorý za svoje úspechy vďačí aj trénerovi Milanovi Marošovi, FIDE majstrovi z NŠK. Z 9 kôl Miroslav prehral len dvakrát a získal celkovo sedem bodov. „Rovnaký počet bodov však mali aj ďalší traja súperi, preto sme až do posledného kola netušili, kto sa ako umiestni. Ak by som nevyhral posledný zápas, zostala by mi zemiaková medaila. Vedel som, že nemôžem urobiť žiadnu chybu na šachovnici,“ dodal Mirko. Štyri hodiny trvajúci šachový súboj, ktorý bol takmer do konca veľmi vyrovnaný, nakoniec lepšie zvládol Nitran.

Strieborní šachisti z Nitry môžu vďaka svojmu výkonu reprezentovať Slovenskú republiku a klub NŠK na majstrovstvách Európy mládeže (budú v Chorvátsku koncom septembra) alebo na majstrovstvách sveta mládeže (v októbri v Grécku). Tesne za stupňami víťazov skončil Tomáš Motyčiak, štvrtý do 8 rokov.

Umiestnenie ostatných šachistov NŠK Nitra - do 10 rokov (35 úč.): 14. Belica Kamil, 23. Patrik Kuna, do 12 rokov (48 úč.): 25. Šimon Vereš, do 16 rokov (34 úč.): 21. Martin Kuna.

Martina Hlavinová z AŠK Nitra obsadila v kategórii do 14 rokov 7. miesto medzi 15 zúčastnenými.

Siedmi šachisti z NŠK Nitra: zľava Kamil Belica, Milan Chovan, Miroslav Krupa, Tomáš Motyčiak, Patrik Kuna, Šimon Vereš a Martin Kuna.

1. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí