NITRA. Aj na Slovensku v poslednom období pribúdajú drony, ktoré robia fotografie a videá z vtáčej perspektívy. Niektorí ľudia majú strach, že ak sa pohybujú nízko nad verejnými priestormi, mohli by niekoho zraniť.
Iní zase majú obavy o svoje súkromie. Viceprimátor Ján Vančo napríklad zaznamenal sťažnosti obyvateľov Kalvárie, ktorým sa nepáčilo, že dron fotografoval ich súkromné domy a dvory. Podľa Vanča boli zábery zverejnené.
Treba povolenie
„Dron lietal aj nad levickým jarmokom, mala som trochu strach,“ povedala Jana z Nitry. Spomenula si v tejto súvislosti aj na dron, ktorý lietal nad preplneným Svätoplukovým námestím v Nitre počas Mikuláša.
Drony nie sú hračky, z pohľadu leteckého zákona sú to lietadlá. Pre TASR to povedala advokátka Jana Martinková.
„Lietadlo spôsobilé lietať bez pilota môže občan používať bez akéhokoľvek povolenia len v prípade, že jeho maximálna vzletová hmotnosť nepresiahne 20 kg a zariadenie nemá nainštalovaný žiaden technický spôsob prenosu obrazu (fotoaparát, kameru, mobilný telefón),“ povedala Miroslava Janušičová z Dopravného úradu.
Ak bezpilotný prostriedok takéto zariadenie nainštalované má, považuje sa to za letecké snímkovanie. Vykonávať ho môže len ten, „kto má od Dopravného úradu vydané povolenie na výkon leteckých prác a následne súhlas vydaný ministerstvom obrany“.
Vyžaduje si ho zákon o ochrane utajovaných skutočností.
O povinnostiach nevedia
Mnohí prevádzkovatelia dronov netušia, že by mali svoj stroj zaregistrovať na Dopravnom úrade, poistiť ho a absolvovať teoretické i praktické skúšky.
„Ja som sa to dozvedel len nedávno z tlačovej správy na internete. Hľadal som informácie o dronoch, lebo som si jeden chcel kúpiť len tak pre zábavu - na fotenie. No ak s tým majú byť také komplikácie, zrejme nemám záujem,“ povedal František z Nitry.
Na Dopravnom úrade sme sa pýtali, koľko zaregistrovaných dronov evidujú a koľko z nich je z Nitrianskeho kraja. „V roku 2014 zatiaľ Dopravný úrad eviduje približne pätnásť žiadateľov o teoretickú skúšku,“ odpovedala Miroslava Janušičová. Uvedené číslo je za celé Slovenska.
Na ministerstve obrany vydali doteraz súhlas na letecké snímkovanie len jednému majiteľovi drona, ktorý ho používa na podnikanie. Povedal nám to Ivor Bauer z tlačového oddelenia.
Pozor na vzdialenosť
„Pri vydávaní povolení na snímkovanie nezohráva rolu to, či je žiadateľom novinár alebo laik. Ak je akékoľvek lietadlo využívané za účelom leteckej fotografie, je to výkon leteckých prác,“ dodala Janušičová.
S bezpilotným lietadlom (UAV), a teda aj s dronom, je podľa nej zakázané lietať vo vzdialenosti menšej ako 50 metrov od akejkoľvek osoby, budovy, lode alebo vozidla - s výnimkou zariadenia a osoby zabezpečujúcej vzlet a pristátie.
„Let s UAV sa odporúča vykonať vo vzdialenosti väčšej ako 1 500 metrov od husto zastavaných miest alebo zhromaždení ľudí na voľnom priestranstve, ak je bezpilotné lietadlo poháňané spaľovacím motorom a jeho maximálna vzletová hmotnosť je väčšia ako 7 kg.“
Hrozia sankcie
Fyzickej osobe, ktorá používa neregistrovaný dron na verejných priestranstvách a robí letecké zábery, môže Dopravný úrad v priestupkovom konaní uložiť pokutu do výšky 330 eur.
V prípade právnickej osoby alebo fyzickej osoby oprávnenej na podnikanie hrozí pokuta až do 33 190 eur.
Za minulý rok eviduje Dopravný úrad len jedno správne konanie. Sťažnosti ľudí na drony zatiaľ nezaznamenal.