Podľa umelcov je to zúfalo krátky čas.
NITRA. Politicky zinscenovaná fraška. Tak vnímajú mnohí umelci už druhé výberové konanie, ktoré má rozhodnúť o riaditeľovi Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. V prvom výbere vyhral herec Roman Valkovič, ktorý je podľa komentárov na Facebooku blízky poslankyni Renáte Kolenčíkovej zo Smeru. Tá sedela v komisii, ktorá chcela Valkoviča za riaditeľa. Viacero umelcov ale odmietlo Valkoviča akceptovať a proti takejto voľbe prišli protestovať pred krajských poslancov.
Tí výber komisie nakoniec neakceptovali a rozhodli, že vypíšu nové výberové konanie. Šokovali ním však umeleckú verejnosť. Výberová komisia je skoro navlas rovnaká ako predošlá. Sedia v nej navyše politici alebo ľudia priamo napojení na župu, ktorí nemajú vôbec nič spoločné s bábkoherectvom alebo divadelníctvom. Odborníci nie sú vo výberovej komisii žiadni - a to napriek tomu, že viacerí opoziční poslanci vyzývali koalíciu Smer a KDH, aby do komisie nasadila expertov.
Závislá a politická komisia
Z piatich členov komisie sú dvaja poslancami kraja - Pavol Goga zo Smeru nahradil svoju stranícku kolegyňu Renátu Kolenčíkovú. Za KDH je v komisii Miloš Zaujec, ktorý sedel aj na prvom výberovom konaní.
Títo traja politici pôsobia v župnej komisii kultúry, Zaujec jej šéfuje, Kolenčíková s Gogom sú členmi.
Okrem Gogu a Zaujeca sa do komisie dostali aj Tibor Tóth, Alžbeta Botorčeová a Danica Hudáková. Všetci traja boli už v predošlej výberovej komisii. Umelci ani jedného z nich nepovažujú za nezávislého odborníka. Tóth je riaditeľom Jókaiho divadla v Komárne, ktoré spravuje nitrianska župa. Tá napríklad určuje aj to, aké odmeny riaditeľ divadla dostane. Botorčeová je vedúcou odboru vzdelávania a kultúry na nitrianskom župnom úrade. Hudáková pracuje v Starom divadle, ktoré tiež spravuje župa.
"To zloženie je politické a neodborné. Výberové konanie s takouto komisiou je iba politickou nomináciou. Koalícia si dáva do funkcií svojich vazalov, ktorí budú robiť, čo sa im povie. Je to choré, že až do oblasti kultúry to zašlo," hovorí o výbere riaditeľa divadla poslanec Peter Oremus (nezávislý).
Nad zložením komisie sa pozastavuje aj Združenie občanov miesta a obcí Slovenska. "Aj v tomto prípade sa ukazuje, že výberové konania sa stávajú fraškou. Takmer identická komisia zložená z politikov bude sotva v opakovanom konaní rozhodovať inak ako politicky," myslí si predseda združenia Vladimír Špánik.
Podľa Oremusa by župa mala do komisie dosádzať odborníkov a autority, pretože "iba tí môžu vybrať dobrého riaditeľa do inštitúcie spravovanej krajom". Špánik doplnil, že plnenie politických úloh môže 'zodpovedne' plniť len komisia zložená z politikov. "Čo na tom, že sa volí riaditeľ apolitického divadla," dodal ironicky.
Nezávislí odborníci o riaditeľovi nerozhodnú
V novom výberovom konaní, ktoré malo upokojiť rozhádanú umeleckú obec združenú okolo Starého divadla, zaráža ešte jedna vec - počet členov výberovej komisie.
Podľa smernice župy o postupe pri výberových konaniach je päť ľudí v komisii minimálny počet. "Výberová komisia je zložená z predsedu a najmenej ďalších štyroch členov komisie," píše sa v smernici.
O tom, prečo mal krajský parlament vedený koalíciou Smer-KDH problém dosadiť do výberovej komisie ďalších ľudí, medzi ktorými mohli byť odborníci, môžeme len špekulovať. Odborníkov z bábkoherectva a divadelníctva presadzoval napríklad poslanec a dlhoročný riaditeľ Divadla Andreja Bagara Ján Greššo. Jeho názor ale väčšina poslancov ignorovala.
"Majú to plne vo svojich rukách a nikto im neurčuje, či prizvať alebo neprizvať odborníkov. Oni sa ale rozhodli, že zloženie bude čisto politické," povedal jeden z umelcov.
Napätie
Župan Milan Belica svoj názor na problém nemieni vyjadriť. Jeho hovorkyňa Oľga Prekopová odkázala, že Belica nemá právo do procesu výberového konania zasahovať.
Belica tak neodpovedal napríklad ani na otázku, či je v poriadku, že v komisii sedia takmer sami politici a ani na to, či sa neobáva, že takýmto výberom sa napätá situácia v divadle neupokojí.
Divadlo je aj naďalej rozdelené na dva tábory, otázne je iba to, ktorý je väčší. Dramaturgička Veronika Gabčíková, ktorá divadlo dočasne vedie, povedala, že väčšia časť umeleckého súboru sa vzoprela proti voľbe Valkoviča za riaditeľa. "Teraz ide len o to, do akej miery bude kraj schopný reflektovať názor väčšiny umeleckého súboru," vraví Gabčíková.
S tým ale nesúhlasí človek z Valkovičovho tábora, ktorý robil na technickom úseku. Naznačil, že v divadle panuje rodinkárstvo a finančné šafárenie. To mali byť dôvody, pre ktoré niektorí zamestnanci nechceli za riaditeľa Valkoviča. Obávajú sa vraj hĺbkového auditu v divadle, ktorý by Valkovič spustil.