ZLATÉ MORAVCE. Je pár minút pred polnocou a v historickom kaštieli v centre mesta sa svieti ako v kostole pred polnočnou. Práve tu končí rokovanie zatiaľ posledného mestského zastupiteľstva. To začalo o štvrtej poobede a trvalo takmer osem hodín.
Zamestnanci mesta sú po 16 hodinách práce vyčerpaní a už takto ďalej nevládzu. Po odpracovanej šichte v bežnom pracovnom dni ich mesto núti, aby do hlbokej noci sedeli na nekonečnom rokovaní. Povinnosť byť na rokovaní majú vedúci oddelení na mestskom úrade, šéfovia piatich mestských podnikov, náčelník polície alebo právnička úradu.
Občania môžu rečniť až po zásadných bodoch
Ešte horšie sú na tom obyčajní občania. Tí sú pre mesto podľa všetkého najmenej dôležití. Platný rokovací poriadok hovorí, že bod, v ktorom môžu občania a voliči poslancov aj primátorky predniesť svoje problémy, patrí až takmer úplne na záver.
Asi len v Zlatých Moravciach sa môže stať, že občan môže so svojím problémom vystupovať o pol jednej v noci. Presne to sa v predošlom volebnom období prihodilo dôchodkyni Oľge Jahnovej z lokality Ďatelinisko. Tá chodieva na každé zastupiteľstvo a ponosuje sa, ako jej výstavba bytoviek v pokojnej časti mesta poničila dom aj kvalitu bývania.
"Vtedy som bola posledným občanom, ktorý tam s nimi vydržal. Vystupovala som o pol jednej v noci," hovorí staršia žena. Ani za nového vedenia nie je na tom ktovieako lepšie. Na aprílovom zastupiteľstve sa Jahnová dostala k slovu približne okolo desiatej v noci.
"Čo môžeme robiť? Nič nezmôžeme. Takto neskoro nás odstrčili asi preto, aby občania nevydržali toľko hodín sedieť a čakať a aby radšej odišli preč. Ich naše problémy nezaujímajú, veď aj tento môj sa koľko už vlečie," hovorí nešťastná žena.
Mesto priznáva, že ľudia preňho nie sú prioritou. Vystúpenia občanov sa majú dostať na rad podľa platného rokovacieho poriadku až po "zásadných" bodoch programu. "Čo je zásadnejšie, ako my občania? Veď my sme tam všetkých tých, čo o nás rozhodujú, zvolili," komentoval takýto prístup jeden zo Zlatomoravčanov.
ODZ: Môže ísť o neúctu a dešpekt mesta voči verejnosti
Takýto prístup k ľuďom podrobili kritike mimovládne organizácie. Ľudia podľa nich nemajú čakať na predostretie svojich problémov do hlbokej noci.
"Ak sa zastupiteľstvo vzhľadom na popoludňajší začiatok preťahuje dlho do noci a aktívni občania môžu vystúpiť až v hlbokej noci, nie je to v poriadku. V takom čase už nikto nie je čerstvý a plne sústredený, takže ani v diskusii nemôže podať kvalitný výkon. Je to na škodu veci samotnej - teda spoločného riešenia problémov v meste a presadzovania verejných záujmov, na čo má činnosť mestského zastupiteľstva slúžiť v prvom rade," myslí si Ľubica Trubíniová zo zduženia Občan, demokracia a zodpovednosť.
Dodala, že ak sa takýto priebeh zasadnutia opakuje pravidelne, ide o "základnú neúctu, dešpekt samosprávy voči verejnosti a o jasný prejav ignorovania verejnosti".
Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) kvituje snahu samosprávy zvolávať zasadnutia popoludní, aby mohli prísť aj občania, ktorí sú cez deň v práci. "Ak im ale rokovací poriadok neumožní dostať slovo, hoc aj v minútových intervaloch hneď v úvode zasadania a nie je možné reagovať občanom vždy pred každým prijatím uznesenia, tak sa poobedňajšie začiatky zasadaní zastupiteľstiev minú účinkom a aj zamestnanci dostanú zabrať," povedal Vladimír Špánik, šéf ZOMOS-u.
Radnica tvrdí, že nie je možné povedať, o koľkej hodine prídu občania na rad. Čo je ale možné povedať je to, že to bude vždy až nakoniec. "To je možné riešiť iba zmenou rokovacieho poriadku. Na jeho novom znení poslanci pracujú a predpokladáme, že nové pravidlá nastavia tak, aby tento problém vyriešili k spokojnosti občanov," povedala hovorkyňa mesta Mária Vozárová.
Do Zlatých Moraviec mieria inšpektori práce
Nočné rokovania dávajú zabrať aj zamestnancom mesta. Viacerí nám anonymne povedali, že po celom odpracovanom dni začnú novú šichtu a na jej konci už ani poriadne nie sú schopní premýšľať.
Nútiť niekoho, aby pracoval 16 hodín nonstop, je navyše jednoznačným porušením Zákonníka práce.
Na postup mesta sa preto chystajú pozrieť inšpektori práce. "V zmysle Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín," informoval Róbert Bulla, hlavný inšpektor práce. Odpočinok možno skrátiť na osem hodín len v nepretržitých prevádzkach alebo pri turnusovej práci. A tiež v naliehavých prípadoch v niektorých profesiách.
Zamestnanci Zlatých Moraviec určite 12-hodinový nepretržitý odpočinok nemali. Na rokovaní skončili tesne pred polnocou a do práce nastupovali hneď na ďalší deň ráno. Overili sme si to u viacerých z nich.
Inšpektori práce na radnici okrem dodržiavania povinne stanoveného odpočinku preskúmajú aj to, či zamestnanci mesta mali kvantum nadčasov preplatené alebo či si zaň čerpali náhradné voľno.
"Situácia v Zlatých Moravciach evokuje podozrenie z porušovania pracovnoprávnych a mzdových predpisov a na základe týchto skutočností sa bude Inšpektorát práce zaoberať predmetným zamestnávateľom a vykoná v danej oblasti inšpekciu práce. Inšpektori práce prešetria uvedené skutočnosti," prisľúbil hlavný inšpektor práce Róbert Bulla.
Čítačka Ostrihoňová
Iróniou v celom prípade je ešte jedna vec. Poslanci mali s primátorkou dva dni pred zastupiteľstvom pracovné stretnutie, na ktorom si necelé štyri desiatky bodov „predrokovali“. Toto stretnutie trvalo podľa našich zdrojov takmer sedem hodín. Následné zastupiteľstvo napriek tomu rokovalo skoro osem hodín. Prečo?
Dôvod mnohí vidia v primátorke Serafíne Ostrihoňovej, ktorá schôdzu vedie. Ostrihoňová pomalým a teatrálnym hlasom číta každé jedno uznesenie. A to aj napriek tomu, že uznesenia sú premietané na stenu sály.
"Vzhľadom k tomu, že z mestského zastupiteľstva vysielame online prenosy, pani primátorka chce zrozumiteľne čítať celý návrh uznesenia, o ktorom sa hlasuje, aby tak poslucháči mali stopercentnú informovanosť, čo je časovo náročnejšie," argumentuje hovorkyňa mesta. Podľa Vozárovej zatiaľ na toto čítanie negatívne ohlasy na rozdiel od nás nezaznamenali.
Siahodlhé a spomalené čítanie uznesení kritizujú aj niektorí poslanci. "Zastupiteľstvá sa veľmi predlžujú zbytočným čítaním celého znenia jednotlivých bodov. Každý bod programu je zverejnený na internete aj na úradnej tabuli, čiže všetci občania sa k nemu môžu ľahko dostať," hovorí poslanec Michal Cimmermann.
Podľa poslanca je nočné rokovanie namáhavé. "Človek po pár hodinách vypne a to platí aj o občanoch," povedal. Cimmermann vidí riešenie v dodržiavaní rokovacieho poriadku a v nezaraďovaní záležitostí, o ktorých nerozhoduje zastupiteľstvo a sú iba v kompetencii štatutára mesta.
„Veľmi dlhý pracovný čas je v rozpore so základnými zásadami psychohygieny. Nemalo by sa tak diať pravidelne, ale iba výnimočne,“ hovorí Trubíniová. ODZ aj ZOMOS sa zhodujú, že riešením je zasadnutie prerušiť. Alebo prijať uznesenie, že zastupiteľstvá musia končiť v určitú hodinu – tak tomu bolo napríklad počas druhého obdobia súčasnej primátorky. Mesto to ale nepovažuje za efektívne.
Mimovládky tiež zdôrazňujú dôležitosť efektívneho rokovania. „Táto zručnosť – efektívna, asertívna komunikácia – sa pri troche dobrej vôle dá naučiť a vytrénovať,“ povedala Ľubica Trubíniová.
„Poslanci by si mali uvedomiť, že nie primátorka, ale zastupiteľstvo môže rozhodnúť aj o takej veci, do kedy bude rokovanie trvať,“ dodal šéf ZOMOS-u.