NITRA, BRATISLAVA. Jozef zo Slepčian dostal vlani porážku. Odvtedy je ochrnutý a pripútaný na lôžko. Ani do nemocnice nemôže ísť na aute, ktoré by riadili jeho príbuzní. Pri prevoze musí totiž ležať, neostáva mu preto nič iné, len cestovať sanitkou.
Pred pár týždňami išiel na vyšetrenie do mestskej nemocnice v Zlatých Moravciach. Nariadil to lekár, ktorý sanitku predpísal.
Diera v zákone
Do sanitky pomáhali Jozefa okrem vodiča naložiť aj príbuzní a susedia. Keď vozidlo dorazilo do areálu nemocnice, vodič z firmy PETVAL ZDNR odmietol pacienta vyložiť a preniesť na oddelenie. Šofér povedal šokovanej Jozefovej manželke, aby si zabezpečila niekoho, kto ťažko chorého muža prenesie na oddelenie. Ochrnutý Jozef tak v chladnom počasí čakal približne pol hodinu v sanitke.
Nemocničný personál pritom nie je povinný vykladať pacienta zo sanitky dopravnej služby. Zdravotníci to ale bežne a nad rámec svojich povinností robia. V deň, keď transportovali Jozefa, boli ale podľa riaditeľa Martina Cimráka všetci zdravotníci vyťažení akútnejšími stavmi.
Škandalózny prípad odhalil dieru v zákone. Naše právne predpisy nijako neupravujú, kto by mal preniesť pacienta dovezeného prepravnou sanitkou priamo na konkrétne oddelenie.
To priznalo aj ministerstvo zdravotníctva. "Prenesenie pacienta z vozidla dopravnej zdravotnej služby na konkrétne oddelenie alebo ambulanciu platná legislatíva neupravuje," povedal Peter Bubla, hovorca ministerstva zdravotníctva.
Manipuláciu s pacientom samostatne nehradia
Firmy prevádzkujúce dopravnú zdravotnú službu majú zmluvy s poisťovňami. Podľa ministerstva zdravotníctva by práve zmluvy mohli presnejšie stanoviť podmienky prepravy pacientov.
Zákon samotný však o prenose pacienta nehovorí nič. Dopravu popisuje len ako prepravu osoby do zdravotníckeho zariadenia. Nie je v ňom ani slovo o vynášaní pacienta na oddelenie. "V zmysle zákona je povinnosťou dopravcu zabezpečiť prepravu poistenca z jedného bodu do druhého," povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová. Klientom tejto poisťovne je aj Jozef zo Slepčian.
Poisťovňa má so spoločnosťami dopravnej služby uzavreté zmluvy. Na základe nich uhrádza VšZP cenu za jeden kilometer podľa typu prevozu. "Manipulácia s pacientom sa nehradí samostatne, je zahrnutá v cene prevozu," povedala Balážová. Dodala, že poistenec môže mať so sebou sprievodcu, ktorý mu pomôže, no poisťovňa prevoz sprievodcu nehradí.
Martin Cimrák: Je vecou prepravnej služby, ako presunie pacienta
Riaditeľ nemocnice, kde sa prípad stal hovorí, že ak je pacient prepravovaný dopravnou službou platenou zo zdravotného poistenia, tak je vecou dopravnej služby, ako si poradí s presunom pacienta. "V prípade akútnych prípadov prevoz pacienta rieši záchranná zdravotná služba, ktorá zabezpečí prevoz pacientov na príslušné oddelenie," povedal Martin Cimrák.
Podľa konateľa firmy PETVAL ZDNR Milana Valacha majú jeho zamestnanci v náplni práce napísané, aby sa správali zdvorilo a starali sa o pacientov. Jozefovej rodine sa Valach ospravedlnil a zamestnanca napomenul.
Škandalózny prípad ale ukázal, že pokiaľ nie je niečo presne napísané v zákone, môžu sa zúčastnené strany tváriť, že sa ich vec netýka.