NITRA. Už niekoľko mesiacov riadi výstavisko Agrokomplex nový riaditeľ. V decembri sa nim stal Eduard Krcho, ktorý prešiel výberovým konaním.
Krcho dovtedy viedol podnik ako poverený riaditeľ. Poverenie dostal v októbri 2014, kedy minister pôdohospodárstva s okamžitou platnosťou odvolal Františka Ďurkoviča. Ďurkovič viedol štátny podnik tri roky a skončil iba dva dni pred autosalónom. S Ďurkovičom sa spájali viaceré kauzy, ministerstvo ale ani pre jednej z nich nevidelo dôvod na jeho odvolanie. Tajilo aj to, prečo potom tak náhle skončil. Podľa webu výstaviska je Ďurkovič stále obchodným námestníkom.
Priestory chcú otvoriť pre verejnosť celoročne
Nový riaditeľ pracuje na výstavisku už od roku 1989, kedy ukončil štúdium na Obchodnej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Bratislave. Krcho už pred Ďurkovičom štátny podnik istú chvíľu viedol a teraz sa do funkcie vrátil. Riaditeľ chce rozvíjať tradičné výstavy a zvyšovať počet vystavovateľov aj návštevníkov. To sa výstavisku podľa čísel aj darí, v tomto roku už zaznamenalo nárast desať percent.
Na výstavisku by mali pribudnúť aj nové akcie, napríklad Detský festival a v júni veľtrh pripravovaný v spolupráci s externou agentúrou.
Nový riaditeľ povedal, že sa pokúsi oživiť 140-hektárový areál tak, aby bol čo najviac využitý. Časť priestorov by mohla byť otvorená pre verejnosť celoročne. Eduard Krcho naznačil, že nie je za rozpredaj pozemkov rozsiahleho výstaviska. "Zatiaľ sa nám darí zachovať celistvosť výstavného areálu, aj keď v našom vlastníctve je len asi 60 % pozemkov. Ak sa nám podarí zrealizovať niektoré projekty, radi by sme časti areálu otvorili verejnosti aj celoročne," hovorí riaditeľ.
Autosalón ostáva
Všetkých milovníkov áut zaujíma, čo sa stane s autosalónom. Mnohí poukazujú na jeho klesajúcu úroveň. Vedenie štátneho podniku si ale nemyslí, že autosalón v Nitre je prežitok.
"Náš jesenný autosalón štartuje predaj vozidiel v dôležitom období pred koncom roka, kedy väčšina firiem rieši obnovovanie vozového parku. Situácia je zložitejšia v tom, že automobilky znižujú ceny áut, a preto znižujú aj náklady na svoju prezentáciu. Sme však v každom prípade najväčším autosalónom na Slovensku s dôrazom na to, že je to aj Autoshow – s množstvom sprievodných podujatí a prezentácii tuningov, veteránov, kaskadérov, jednoducho vecí, ktoré je potrebné vidieť na vlastné oči. Prinášame návštevníkom zážitky, ktoré ťažko môže nahradiť internet," povedal Krcho.
Plošne najväčším veľtrhom je už tradične poľnohospodársky veľtrh Agrokomplex. Ten podľa riaditeľa zaznamenal v posledných štyroch rokoch priaznivý vývoj.
Mini-pivovar a pálenica
Pod Ďurkovičovým vedením rozvírila diskusiu aj situácia v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu, ktoré sídli v zadnej časti výstaviska. Zhruba polovica zamestnancov musela odísť a vznikli obavy, že múzeum neprežije.
"Múzeum vykonáva svoju činnosť v rovnakom rozsahu ako v minulosti, ale svoje náklady muselo prispôsobiť ekonomickej realite. Skôr začíname využívať externé zdroje a možnosti pre rozšírenie činností na múzeu - pripravuje sa mini-pivovar, funkčná pálenica a včelársky chodník," povedal Krcho.
Podľa riaditeľa musí vedenie výstaviska riešiť predovšetkým ekonomiku podniku so 160 zamestnancami. "Platíme vysoké dane mestu Nitra, preto je nevyhnutné mať aj adekvátne príjmy. Snažíme sa znižovať náklady, aby sme boli schopní zabezpečiť aj prevádzku Slovenského poľnohospodárskeho múzea, ktorého činnosť financujeme výhradne z vlastných zdrojov," dodal riaditeľ.