ZLATÉ MORAVCE. Dva roky po osadení retardérov, ktoré mali spomaliť premávku na Dlhej ulici, sa na ne niektorí obyvatelia začali sťažovať. Hlavne v noci im prekáža hlučnosť, pre ktorú nemôžu spávať.
Sťažujú sa hlavne v domoch, ktoré sú v blízkosti spomaľovačov. Na celej ulici dlhej 1,3 kilometra sme napočítali tri retardéry.
Na vine nie je retardér, ale vodič
"Pri ich osadzovaní nebolo potrebné povolenie od občanov, ktorí tieto produkty tvoriace hluk majú pred domom?" spýtal sa na City Monitor jeden z obyvateľov.
Dôchodkyňa z ulice potvrdila, že na hlučnosť retardérov sa ľudia ponosujú. "Počula som, že to prekáža tým, čo pri nich bývajú," povedala.
V čase našej návštevy vydávali retardéry minimálny zvuk. Pravdou však je, že to bolo cez deň, Dlhou ulicou prechádzali iba osobné autá a dodržiavali predpísanú štyridsiatku. Všetky autá pred spomaľovačom pribrzdili.
"Na vine nie je retardér, ale vodič. Rýchlosť na tejto ulici je prekračovaná. Hluk robia väčšinou prívesné vozíky alebo väčšie autá, ktoré porušujú zákaz vjazdu," povedala Júlia Martincová, ktorá pred jedným z retardérov býva.
"Autá môžu spraviť hluk aj bez retardérov. Ale odkedy tu retardéry sú, tak chodia určite pomalšie," pochvaľuje si zase ich osadenie mladá mamička Ivana.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Sťažnosti na rýchlosť priniesli retardéry
Paradoxne, práve občania tejto ulice sa zasadili o to, aby tu retardéry umiestnili. Dali ich sem po tom, čo sa obyvatelia sťažovali na rýchlu a nebezpečnú jazdu áut. Šoféri tu jazdili ako diví po tom, čo komunikáciu opravili - pred pár rokmi bola Dlhá ulica známa svojimi početnými a rozsiahlymi dierami. Problém prejsť a nepoškodiť si auto mali vtedy aj tí, čo šli pomaly a obozretne.
Po rekonštrukcii ulice tu autá výrazne porušovali predpísanú rýchlosť. Polícia tu na žiadosť mesta vykonala viacero meraní rýchlosti, výsledky meraní boli podľa radnice "znepokojivé".
"Spomaľovacie prahy boli teda osadené pre zvýšenie bezpečnosti na tejto ulici, čo aj v konečnom dôsledku pomohlo, keďže odvtedy neevidujeme žiadne sťažnosti na neprimeranú rýchlosť vodičov," povedala hovorkyňa mesta Mária Vozárová. Mesto tiež nevie o sťažnostiach na hluk z retardérov, preto ani nevykonalo žiadne merania hlučnosti.
Na 1,3 kilometra dlhom úseku sú tri retardéry. "Pôvodná požiadavka bola osadiť spomaľovacie prahy do šiestich úsekov," hovorí Vozárová.
Nové retardéry nebudú
Spomaľovacie prahy sú okrem Dlhej ulice aj na uliciach Rázusova, Pribinova, Ľ. Podjavorinskej, Novej a v Prílepoch. Všetky osadili na základe požiadaviek ľudí, členov dopravnej komisie a poslancov. Tí si retardéry žiadali, lebo na spomínaných uliciach boli svedkami rýchlej a bezohľadnej jazdy áut.
Mesto momentálne nemá vytipované žiadne ďalšie ulice, kde by sa mali osadiť retardéry. "Podľa policajných štatistík tu nemáme nehodové úseky," zdôvodnila Mária Vozárová.