ZLATÉ MORAVCE, NITRA. Inšpektori práce ukončili kontrolu na meste, ktorú vyvolala kritika nočných rokovaní mestského parlamentu. Skúmali, či mesto neporušuje zákon tým, že núti svojich zamestnancov pracovať od rána takmer do polnoci. Úradníci musia na druhý deň ráno nastúpiť normálne do práce.
Výsledky kontroly sú už na svete. V piatok nám ich poskytol hlavný inšpektor práce Róbert Bulla.
Mestu hrozí mastná pokuta
Vyplýva z nich, že mestský úrad v posledných dvoch rokoch opakovane porušoval zákon. Svojim vlastným zamestnancom nevyplácal nadčasy tak ako mal, nútil ich pracovať bez predpísaných prestávok a peniaze zamestnancom chodili s meškaním.
Za zistené nedostatky môže Inšpektorát práce v Nitre uložiť Zlatým Moravciam pokutu až do výšky 100-tisíc eur.
Inšpektori navyše okamžite po kontrole podali trestné oznámenie. Zodpovední predstavitelia mesta totiž mohli spáchať trestný čin nevyplatenia nárokovateľnej časti mzdy niektorým zamestnancom.
Rokovací maratón po práci nie je v poriadku
Inšpektori si vzali na mušku obdobie od januára 2014 do apríla tohto roku. V priebehu tohto kontrolovaného obdobia inšpektori zistili viaceré porušenia v oblasti pracovného času.
Mesto Zlaté Moravce podľa záverov inšpektorátu neviedlo evidenciu práce nadčas u niektorých zamestnancov. V tejto oblasti sa našli aj ďalšie porušenia Zákonníka práce. "Zamestnávateľ rozvrhol pracovný čas niektorých zamestnancov tak, že dĺžka ich pracovnej zmeny pri uplatnení pružného pracovného času bola viac ako 12 hodín, pričom uvedené porušenie sa týkalo dní, kedy sa konalo mestské zastupiteľstvo," povedal hlavný inšpektor práce Róbert Bulla.
Nekonečným rokovacím maratónom mesto porušovalo hneď aj ďalší bod Zákonníka práce. Zamestnanci totiž nemali medzi koncom nočného zastupiteľstva a ranným začiatkom ďalšieho pracovného dňa predpísaný minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín.
Nadčasy nevyplácali tak, ako mali
Mesto porušovalo predpisy aj pri vyplácaní miezd. V niektorých mesiacoch napríklad nedodržalo dohodnutý výplatný termín. Aj to je porušením Zákonníka práce.
Inšpektori ale zistili aj porušenie zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. "Niektorým zamestnancom, ktorí sa zúčastnili zasadnutia mestského zastupiteľstva po desiatej hodine večer, nebol za každú hodinu práce v noci poskytnutý príplatok v sume 25 % hodinovej sadzby funkčného platu," vysvetľuje šéf inšpektorov Róbert Bulla. Príplatok 30 % hodinovej sadzby platu zase nedostal zamestnanec, ktorý pracoval v sobotu. Zamestnancom tiež nepreplácali štandardné nadčasy.
Mesto zvažuje skoršie začiatky rokovaní
Za rokovania do neskorých nočných hodín môže vo veľkej miere primátorka Serafína Ostrihoňová, ktorá ich vedie. Hodiny pomalým hlasom číta každé jedno uznesenie. To kritizujú viacerí poslanci.
Mesto ale namieta a preťahovanie rokovania do neskorej noci zdôvodňuje tým, že poslanci si vyžiadali, aby sa rokovalo až o štvrtej popoludní.
Necelých 40 bodov posledného zastupiteľstva si poslanci s primátorkou na sedemhodinovom stretnutí predrokovali. Napriek tomu trvalo zastupiteľstvo osem hodín - od štvrtej takmer do polnoci. To vyčerpávalo nielen poslancov a úradníkov, ale hlavne prítomných občanov, ktorí smú vystupovať so svojimi problémami až na záver.
Mesto po kritike aj po kontrole inšpektorov práce uvažuje, že rokovania posunie na deviatu ráno. "Mestské zastupiteľstvá sa tak budú konať v pracovnom čase našich zamestnancov, ktorým nebudú vznikať nadčasy a bude dodržaná aj doba ich odpočinku medzi pracovnými zmenami," povedala hovorkyňa mesta Mária Vozárová. Poslanec Michal Cimmermann ale upozornil, že poslanci si v takom prípade budú žiadať náhradu mzdy, a to zastupiteľstva predraží. Podľa poslanca by stačilo, ak by Ostrihoňová viedla rokovania "efektívne, vecne a stručne".
Inšpektorát práce nariadil mestu "ihneď a trvale" odstrániť zistené nedostatky. O opatreniach, ktoré samospráva príjme, má mestský úrad písomne informovať inšpektorát práce.