SKÝCOV. Opravy na stredovekom hrade Hrušov, ktoré roky vykonávajú dobrovoľníci, sa dočasne zastavia. Môžu za to zlodeji, ktorí v noci na utorok dobrovoľníkom zo združenia Leustach pokradli všetko, čo sa z hradu odniesť dalo.
"Hrad Hrušov bol po 300 rokoch opäť vybielený. Ale doslova! Zlodeji ukradli všetko - krovinorez, miešačku, centrálu, fúrik, lopaty, čakany, všetko murárske náradie, ochranné pracovné prostriedky, všetok kuchynský riad, taniere, príbory," hovorí Stanislava Blahová zo združenia.
Ukradli ešte aj nápoje pre dobrovoľníkov
S manželom Jozefom sú obaja učiteľmi na základných školách. Pre históriu sa im podarilo nadchnúť svojich žiakov, ktorí spolu s členmi združenia už niekoľko rokov cez víkendy a voľné dni opravujú stredoveký hrad. Akékoľvek opravy sú však po vandalskom čine pozastavené.
Zlodeji si odniesli ešte aj minerálky a malinovky, ktoré tu Leustach nachystalo pre svojich členov a dobrovoľníkov.
"Je to neľudské, ak združenie založené na dobrovoľníckej činnosti a odkázané na podporu donorov, príde o všetky technické a materiálne prostriedky, ktoré tak ťažko a postupne získavalo. Je smutné, že ľudská nevďačnosť, závisť a zlodejstvo vládne v srdciach slovenských spoluobyvateľov, ktorí nemajú zábrany obohatiť sa aj na úkor dobrovoľníckeho združenia," povedala Stanislava Blahová.
Školáci z Nitry zachraňujú národnú pamiatku už desať rokovČítajte
Škoda je najmenej 3 500 eur
Rozum ostáva stáť aj nad tým, ako mohol niekto len tak nenápadne z hradu ukradnúť miešačku či fúrik. "Takéto veci človek len tak do auta alebo vrecká neschová," vravia v združení.
Škodu predbežne vyčíslili na 3 500 eur. "Vo veci začalo trestné stíhanie pre prečin krádeže," povedala hovorkyňa nitrianskych policajtov Božena Bruchterová.
Naposledy hrad opravovali za Masaryka
Hrad Hrušov v kopcoch medzi Topoľčiankami a Skýcovom dal koncom trinásteho storočia postaviť uhorský šľachtic Matúš Čák Trenčiansky. Fungoval štyristo rokov, vystriedali sa na ňom desiatky majiteľov.
Vďaka svojej polohe kontroloval dôležitú horskú komunikáciu z Požitavia na Ponitrie. Vysoká obranná veža tu vyrástla až v 14. storočí. Postavili ju aj pre narastajúci význam hradu - v neďalekých potokoch sa totiž ryžovalo zlato a hovorí sa, že viacerí páni mali svoje poklady ukryté práve na Hrušove.
Hrad v roku 1708 vyrabovali cisárske vojská, no žiaden zlatý poklad sa im odniesť nepodarilo. Od tohto roku hrad postupne upadal.
Dnes je z neho národná kultúrna pamiatka, ktorá však až do zásahu dobrovoľníkov pustla. Hrad naposledy opravovali pred vyše osemdesiatimi rokmi. Pokyn na opravy vydal prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ktorý trávil leto na neďalekom zámku v Topoľčiankach a na hrad Hrušov si robil vychádzky.