ŠAĽA. Na májovom zastupiteľstve mali poslanci na stoloch návrh na zrušenie detských jaslí. Podnet vyšiel od Organizácie sociálnej starostlivosti, ktorá má jasle v prevádzke. Dôvod? Peniaze.
Podľa jej riaditeľa Ľubora Gálla mesto dopláca na toto výchovné zariadenie každoročne sumou viac ako 15 000 eur. Ďalším dôvodom, pre ktorý sa OSS rozhodla dať návrh na zrušenie jaslí, je nedostatočná vyťaženosť. Majú kapacitu 14 detí, no chodí ich sem len sedem.
„Neobsadené miesta zvyšujú stratu zariadenia,“ dodal riaditeľ. „Pri súčasnom výpadku príjmu sú požiadavky na krytie nákladov z príspevku mesta zvýšené o ďalších osemtisíc eur.“
Mesto na jasle dopláca
Poplatok za jasle je 230 eur na mesiac. Nestačí to ani na pokrytie prevádzkových nákladov. Polovicu z nich musí hradiť mesto zo svojho rozpočtu. O zvýšení poplatku kompetentní neuvažujú. Niektorým rodičom sa už aj 230 eur zdá byť dosť. Porovnávajú ho s poplatkom, ktorý sa platí v súkromných jasliach. Pre deti z okolitých obcí je táto suma rovnaká, ako v ostatných súkromných jasliach v meste.
Dôvodov nezáujmu rodičov je viacero. Zhodujú sa, že mestské jasle sú neatraktívne, majú zastaraný interiér a exteriér, kvôli ktorému nie sú schopné konkurovať súkromným zariadeniam v meste. Problém vidia aj vo zvýšení poplatku, ktorý sa zmenil od júla zo 170 na 230 eur, pričom im to nebolo dopredu oznámené.
Plánujú zvýšiť atraktivitu
S názormi rodičov sa stotožnili aj poslanci, ktorí hlasovaním rozhodli o zachovaní jaslí. Zhodli sa, že treba vytvoriť podmienky, aby sa zariadenie zatraktívnilo a bolo konkurencieschopné. Zároveň dali návrhy, aby sa zmenila napríklad prevádzková doba a aby sa prepracoval marketing.
Jasle si vyžadujú nielen rekonštrukciu exteriéru a interiéru, ale aj výmenu rozvodov a kúrenia. V prípade výzvy sa mesto bude uchádzať o grant na modernizáciu.
Jasle sa majú zatraktívniť, aby boli konkurencieschopné súkromným zariadeniam. FOTO: L. ODRÁŠKA
Za zachovanie jaslí bola aj petícia
Na zastupiteľstve vystúpil aj Radovan Braník, ktorého dieťa navštevuje mestské jasle. Poslancov žiadal, aby pri hlasovaní nepozerali len na ekonomickú stránku. Spolu s manželkou rozbehli petíciu za zachovanie jaslí. Za jeden týždeň sa pod ňu podpísalo viac ako 500 obyvateľov Šale.
„S manželom máme s mestskými jasľami niekoľkoročné osobné skúsenosti. Nezdalo sa nám správne zatvárať ich z dôvodu poklesu záujmu o ich služby v jednom školskom roku,“ hovorí pani Jana, ktorá bola hlavným organizátorom petície za zachovanie jaslí.
Podľa nej sú ako rodičia nadmieru spokojní s personálom jaslí, ktorý je stabilný, a so zdravotným vzdelaním. „Sestričky s pestúnkou sú profesionálne, ľudské a majú niekoľko desiatok rokov skúseností so starostlivosťou o deti.
Uznesenie víta aj personál
Rozhodnutiu poslancov sa potešili aj sestričky v jasliach. Vedúca Gabriela Kocháňová zároveň dúfa, že v septembri sa im podarí naplniť plný stav, to znamená 14 detí. Prvé správy hovoria o tom, že v budúcom školskom roku je do jaslí zapísaných osem nových detí a päť doterajších.
Mestské jasle fungujú v Šali už 47 rokov. Podľa Šaľanov by ich zrušenie obmedzilo zdravú konkurenciu medzi štátnymi a súkromnými jasľami a hrozilo by zvýšenie cien.