NITRA. František Balogh z Pane a Jakub Klikač z Neveríc sa nedávno ako prví slovenskí študenti zúčastnili na medzinárodnej environmentálnej olympiáde Golden Climate 2015. Konala sa v meste Mombasa v Keni a mladým talentom z nášho regiónu sa na nej mimoriadne darilo.
Konkurencia viac ako 500 projektov
Na piaty ročník celosvetového podujatia sa prebojovali s projektom ekologicky efektívneho ostrova, ktorý o priazeň súperil s ďalšími viac ako 500 projektmi z celého sveta.
Projekt ostrova sa zaoberá elimináciou a riešením súčasných negatívnych vplyvov stavebníctva na životné prostredie. Rieši problémy znečistenia vody a ovzdušia, používanie ekologických stavebných materiálov, produkciu energie a efektívnu spotrebu energií počas výstavby a užívania stavieb. Projektom študenti poukazujú na problémy a predstavujú ekologické riešenia, ktoré znížia ekonomické, ekologické i pracovné náklady pri výstavbe a užívaní stavieb v budúcnosti.
„V prvý deň olympiády sme projekt prezentovali pred verejnosťou a zároveň aj jednotlivo pred porotou, ktorá všetky projekty podrobne hodnotila. Druhý deň sme mali pripravený program - prehliadku starého mesta Mombasy a Haller Parku. Tretí deň sa odovzdávali ceny projektom, ktoré najlepšie uspeli v hodnotení poroty,“ hovorí František Balogh, ktorý momentálne študuje na Stavebnej fakulte STU v Bratislave.
František spolu s Jakubom, ktorý je v súčasnosti poslucháčom VŠ medzinárodných a verejných vzťahov Praha - Inštitútu v Bratislave, svojím projektom porotu i návštevníkov olympiády zaujali.
„Získali sme bronzovú medailu v kategórii životné prostredie. Veľmi sa tešíme a sme radi, že sme ukázali, že slovenskí študenti sa vo svete nestratia. Verím, že naša účasť na olympiáde bude inšpiráciou aj pre iných talentovaných mladých ľudí,“ poznamenal na margo úspechu Balogh.
Počas pobytu v Keni vo voľnom čase spoznávali africkú kultúru. „Pozreli sme si architektúru Mombasy, navštívili africkú savanu a zažili úžasné safari túry, počas ktorých sme videli množstvo afrických zvierat.“
Úspešní aj v USA a SAE
Úspech v Afrike nebol pre Františka a Jakuba, niekdajších študentov SPŠ stavebnej v Nitre, prvým. V roku 2013 projekt ekologicky efektívneho ostrova predstavili v Spojených arabských emirátoch (SAE). Bohatých šejkov veľmi zaujal. Na medzinárodnú konferenciu vedeckých projektov mladých študentov Expo Sciences International v Abu Dhabi postúpili z Festivalu vedy a techniky 2012, ktorý organizovala asociácia Amavet na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave.
Z mladšieho ročníka Festivalu vedy a techniky Jakub a František postúpili aj na medzinárodnú olympiádu s témou udržateľného rozvoja v Houstone. V roku 2012 tu región a Slovensko reprezentovali tiež s návrhom ekologického ostrova. V konkurencii 450 projektov a 600 stredoškolákov zo 68 krajín síce cenu nezískali, ale už účasť bola veľkým úspechom.
František s cenou.
František s mexickými študentmi v Haller Park v Mombase. FOTKY: JULIAN NÁDER