Sobota, 26. september, 2020 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Bugár vyhral Malé preteky mieru v Lanškroune

Mladý cyklista z Nitry bol úspešný v reprezentačnom drese na prestížnom podujatí.

Marek Bugár vyhral tri zo štyroch etáp a žlté tričko mu patrilo právom.Marek Bugár vyhral tri zo štyroch etáp a žlté tričko mu patrilo právom. (Zdroj: (JB))

V piatok 5. júna podvečer odštartoval 45. ročník Malých pretekov mieru v českom Lanškroune za účasti 124 pretekárov z 8 štátov Európy. Okrem tradičných účastníkov z Česka, Poľska, Slovenska, Nemecka, Dánska, Maďarska a Chorvátska sa tohto roku na pretekoch zúčastnili aj cyklisti Švédska. Tieto štvoretapové medzinárodné preteky boli určené pre starších žiakov a kadetky a boli zaradené do Českého pohára.
„V celom areáli strednej Európy ide bezpochyby o najvýznamnejšie a svojím charakterom najzaujímavejšie etapové preteky pre túto vekovú kategóriu U15,“ povedal Vladimír Holeček, riaditeľ pretekov.

Na cyklistov čakali štyri etapy. Tá piatková merala 40 km a cyklistov viedla cez Mariansku horu do Bystřece, Mistrovic a naspäť dole do Jablonného nad Orlicí, odkiaľ sa pelotón šplhal opäť na Bystřec a Vyprachtice do cieľa na lanškrounské námestie. Tu dorazil spolu cca 25-členný balík cyklistov, v ktorom sa darilo predovšetkým národnému tímu Slovenska. V prvej desiatke boli štyria Slováci, čo potvrdzovalo, prečo vyhrali predošlé tri ročníky pretekov. No napriek dobrým pozíciám Slovákov v špurte sa blysol český pretekár Pavel Bittner (Mapei Merida Kaňkovský), čo mu prinieslo žltý dres. Na druhom mieste došpurtoval Marek Bugár z národného tímu Slovenska a tretí bol Wilksch Hannes z Nemecka. Na vyhodnotení prevej etapy bol udelený pretekárom žltý, biely, bodkovaný, fialový a modrý dres. Modrý dres najaktívnejšieho pretekára etapy získal Marek Bugár, cyklisti CK Dynamax Nitra.

V sobotu čakali na pretekárov dve etapy. O 9. hodine bola v Nepomukách odštartovaná časovka jednotlivcov na cca 9 km. V tejto etape najlepší čas dosiahol Marek Bugár, čo mu prinieslo oblečenie žltého dresu najlepšieho pretekára. O 15. hodine sa cyklisti vydali na 32 km dlhú etapu cez Ostrov, Horní Dobrouč a Knapovec až na Skuhrov. Tu sa ukázala sila slovenského národného tímu. Predovšetkým líder tímu Marek Bugár dobre vedel, o čo ide, keďže na tejto trati súťažil už minulý rok (celkovo skončil na 8. mieste). V náročnom dojazde 30-člennej skupiny zvíťazil Marek Bugár. Výrazne mu pri dojazde pomáhal ďalší Slovák Andrej Antal. Týmto víťazstvom si pretekár upevnil pozíciu držiteľa žltého a modrého dresu.

V nedeľu čakala na pretekárov „kráľovská etapa“ dlhá 42 km, ktorá viedla náročným terénom. Pretekári prešli cez Tatenice, kde pokračovali šesťkilometrovým výjazdom k Lázku. Tu opäť národný tím Slovenska nasadil vysoké tempo a pelotón sa roztrhal na malé skupiny, v dĺžke 2 km. Po technickom a prudkom klesaní do Herbortic pretekári vyšli na Chudobu, odkiaľ cez Horní Heřmanice a Výprachtice smerovali dole do Lanškrouna. Ale to už bola vo výraznom vedení sedemčlenná skupina vedená Marekom Bugárom, Dávidom Síkorom (Slovensko) a Mathiasom Vackom (Česko). Marekovi stačilo udržať si na celkové víťazstvo v pretekoch pozíciu v tejto skupine. Do cieľa na Lanškrounské námestie ako prvý dorazil pretekár v žltom drese Marek Bugár. Druhý skončil Síkora a tretí Vacek.

V rozhovore pre noviny Lanškrounské listy víťaz zhodnotil svoj výkon. „Bolo to ťažké, ale mal som obrovskú podporu od svojich tímových pretekárov. Veľmi som sa pripravoval, predovšetkým na túto záverečnú etapu, ktorú si dobre pamätám z minulého roku, v ktorej som stratil biely dres najmladšieho, najlepšieho pretekára,“ povedal M. Bugár
Na záverečnom vyhodnotení 45. ročníka MZM v Lanškroune vystúpil na prvý stupeň víťazov Marek Bugár z národného tímu Slovenska. Druhý skončil jeho krajan Dávid Síkora a na tretej priečke sa umiestnil domáci pretekár Mathias Vacek. Víťaz si obliekol poslednýkrát žltý dres a nakoľko mu patril aj modrý dres – pre víťaza bodovacej súťaže, ten si podržal. Od organizátora pretekov mesta Lanškroun a Pardubického kraja dostal veľký pohár (52 cm) a bicykel. Víťazom v súťaži družstiev sa stal národný tím Slovenska.

Fotogaléria z pretekov

Realizačný tím Mareka Bugára: zľava J. Bugár (otec), A. Antal (pretekár), M. Martinec (manažér M. Bugára), Marek Bugár, P. Kabaivanov (lekár), V. Lahučký (masér a mechanik), R. Vereš (mechanik a vodič).

1. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)