NITRA. V Galérii Univerzum PF UKF si do 19. júna môžete pozrieť práce študentov Univerzity tretieho veku (U3V) v odboroch dejiny výtvarného umenia a výtvarná tvorba, digitálna audio-video technika, hrnčiarstvo a ľudové remeslá.
Technické zázemie
Vzdelávanie prostredníctvom U3V začalo na PF UKF začiatkom 90. rokov. Podľa kurátorky výstavy Adriany Réckej je tento typ vzdelávania určený pre ľudí strednej a stredne staršej generácie. „V tejto forme si často môžu naplniť svoje skutočné sny v odboroch a programoch, ktoré im počas osobného kariérneho rastu unikli, alebo si vybrali iný profil. Na ich prácach je evidentné - keďže je to program, v ktorom sa môžu naplno realizovať - že tu nie sú z donútenia,“ konštatuje Adriana Récka. „Naši študenti – seniori si svojím vzdelávaním zmysluplne napĺňajú voľný čas. Stretávajú sa s rovnocennými partnermi, ktorí majú rovnaké záujmy.“
Disciplíny U3V na UKF ponúkajú širokú paletu vzdelávacích žánrov, ako sú kreatívna výtvarná tvorba, digitálna a audiovizuálna technika, fotografovanie, informačné technológie, ľudové remeslá.
„To si, samozrejme, vyžaduje technické vybavenie na vysokej úrovni, aby študenti mohli svoje práce do detailu realizovať. Je potrebné mať ateliér, grafický lis, vypaľovaciu pec, keramickú pec, takže i náročnejším záujemcom môžeme poskytnúť patričné podmienky.“
Sebarealizácie s puncom originality
Jedným z vystavujúcich je aj Otto Malik, ktorý sa venuje fotografii. Motívmi sú pre neho najmä príroda, vidiek, i keď dáva priestor aj náhodnej inšpirácii. „Pred šiestimi rokmi som sa dozvedel, že sa na PF UKF dá študovať odbor digitálna fotografia a kamera. Hoci mám vyše sedemdesiat rokov, prihlásil som sa. Fotografovanie ma veľmi baví,“ hovorí Otto Malik, ktorý na súťaži Amfo v Nových Zámkoch získal 3. cenu a čestné uznanie. „Hlavným dôvodom, prečo študujem na Univerzite tretieho veku, je to, že som sa chcel dozvedieť niečo viac o rôznych technikách spracovania fotografie. V dnešnej dobe sa pracuje najmä s digitálom, a to ma zaujíma.“
Ako autor vraví, na svoju tvorbu sa vždy treba pozerať sebakriticky. „Ja napríklad neuverejním žiadnu z fotografií, ktorá sa mi nepáči.“
Druhý vystavujúci Renald Kuna pracuje ako „krasličiar“, využíva rôzne techniky - maľovanie, madeirovanie a predovšetkým opletanie. Tematika, ktorá mu slúži ako inšpirácia, sa dotýka najmä dvoch najväčších sviatkov - veľkonočných a vianočných. „Kedysi, v mladšom veku, som sa venoval joge. Stále mám zamestnanie, ktoré je dosť psychicky náročné, takže toto vzdelávanie považujem za istý ventil, meditačnú činnosť,“ vysvetľuje Renald Kuna.
Štúdium na Univerzite tretieho veku víta najmä preto, že má možnosť sebarealizácie a tvorby diel s puncom originality.
„Ak mám pocit, že môj produkt nie je dosť svojský, vynaloženej námahy sa vzdám a pokračujem v niečom inom. Originalita je jedným z mojich hlavných kréd,“ pokračuje autor, ktorý nedávno vyrábal umelecké dielo na objednávku do Poľska. Najväčšou satisfakciou pre neho je príjemný pocit - keď má niekto počas sviatkov jeho výrobok v domácnosti, akoby mal kúsok z neho samotného.
Práce študentov - seniorov. FOTO: DUŠAN JANEK
Autor: Dusan Janek