Zbierku šatstva, hračiek, kníh, školských potrieb, nábytku či ďalších vecí potrebných pre domácnosť dnes v Nitre symbolicky prevzali zástupkyne organizácií Centrum Slniečko a MyMamy.
NITRA. Zbierka je určená pre klientky bezpečných ženských domov, ktoré budú v krátkom čase otvorené v Nitre a Prešove. Zorganizoval ju Úrad vlády SR v spolupráci s Veľvyslanectvom Nórskeho kráľovstva v SR.
Počas tohto týždňa navštívili zástupcovia nórskych partnerov a Úradu vlády projekty z programu Domáce a rodovo podmienené násilie, ktoré sú financované z Nórskych fondov sumou takmer 10 miliónov eur a zo štátneho rozpočtu SR sumou 1,49 milióna eur. "Táto pomoc sa realizuje po celom Slovensku a je všestranná, od podpory či vybudovania poradenských centier pre ženy, cez regionálne intervenčné tímy, až po zriadenie bezpečných ženských domov," povedal Ján Krak z Úradu vlády SR. Zároveň informoval o pripravovanom otvorení bilaterálneho fondu, v rámci ktorého budú môcť organizácie od začiatku júla tohto roka podávať žiadosti o realizáciu spoločných aktivít s nórskymi partnermi.
Poskytovatelia služieb pre ženy s deťmi, ktoré sa stali obeťou domáceho násilia, by privítali fixne stanovené finančné krytie poskytovaných služieb zo strany štátu v pripravovanom zákone o domácom a rodovo podmienenom násilí tak, aby mohli tieto služby poskytovať dlhodobo na vysokej odbornej úrovni bez obáv o vlastnú existenciu. Podľa riaditeľky neziskovej organizácie Centrum Slniečko Mariany Kováčovej ani fungovanie bezpečného ženského domu zatiaľ nie je legislatívne upravené.
Zariadenie v Nitre je vo fáze kolaudácie, bezprostredne po jej získaní bude bezpečný ženský dom zaregistrovaný a začne fungovať. Prvé klientky už dnes čakajú na umiestnenie v dočasných priestoroch. "Na rekonštrukciu objektu za účelom vybudovania bezpečného ženského domu a na jeho prevádzku do apríla budúceho roka sme získali vyše 300.000 eur. Klientky počas tohto obdobia nebudú hradiť žiadne poplatky. Čo bude ďalej, z čoho budeme fungovať, zatiaľ nevieme," skonštatovala Kováčová. Podľa jej slov ročné náklady na prevádzku predstavujú 150.000 eur. V tejto sume je zahrnutý aj odborný personál vrátane ochrany, psychológa, psychoterapeuta, sociálneho pracovníka, terénneho sociálneho pracovníka a právnika. Legislatívne stanovená nie je ani dĺžka pobytu v takomto zariadení. "Podľa našich skúseností je potrebný čas tri až šesť mesiacov na vyriešenie situácie našich klientov," povedala Kováčová.
Kapacita bezpečného ženského domu v Nitre bude šesť rodinných miest, čo spolu predstavuje 15 až 17 ľudí. Podľa riaditeľky Centra Slniečko je skutočná potreba oveľa vyššia: "Keď sa otvorila národná linka pre ženy zažívajúce násilie, zdvojnásobil sa nám počet klientok." Centrum Slniečko poskytuje pomoc od roku 1998, v jednom zariadení sa na pobytoch ročne vystrieda zhruba 50 klientov. Slniečko prevádzkuje štyri zariadenia.