NITRA. Avizovaná dostavba letného kúpaliska na akvapark rozdelila Nitranov. Nie všetci so zámerom súhlasia. Zhodujú sa ale na tom, že kúpalisko potrebuje investíciu.
Radnica do jeho obnovy neinvestovala už roky so zdôvodnením, že ho čaká dostavba. Na júnovom zastupiteľstve sa ale ukázalo, že na to nie sú peniaze a zrejme nebudú ani na budúci rok. Mesto je príliš zadlžené.
Celodenný lístok na nafukovaciu šmýkačku stojí euro. Foto: (jk)
Tobogan nefunguje
Správcom kúpaliska je Službyt, ktorý dal pred otvorením sezóny vynoviť podlahy v prezliekarňach. Tobogan je už druhú sezónu odstavený, na jeho opravu treba 3 700 eur.
Radnica už vlani informovala, že do toboganu investovať nebude, pretože plánuje dostavbu letného kúpaliska. Poslanci na jar rozhodli, že ho mesto dobuduje vlastnými silami na kúpalisko s celoročným využitím.
Na júnové zastupiteľstvo predložil prednosta finančnú analýzu, na základe ktorej by malo zastupiteľstvo rozhodnúť, čo ďalej. Primátor sľúbil, že zvolá do konca júna rokovanie, kde bude vedenie mesta s poslancami diskutovať nielen o kúpalisku, ale aj o ďalších zámeroch.
Stálo by to 12 miliónov
Podľa spomínanej analýzy by dostavba kúpaliska stála približne 12 miliónov eur bez DPH. Práce by mali trvať tri roky (2016-2018).
Ak by bolo investorom mesto, dva milióny by malo získať z predaja majetku a zvyšných desať by si požičalo z banky prostredníctvom troch úverov. Každý by splácalo desať rokov. Druhou možnosťou je, že by investorom bolo spoločnosť v stopercentnom vlastníctve mesta.
Poslanec zo Siete Ján Greššo kritizoval, že analýza neodpovedá na množstvo otázok, na ktoré by mala. Napríklad - čo urobí mesto v prípade, že sa mu nepodarí predať majetok.
Kúpalisko otvorili pred týždňom. Foto: TASR
Mesto na to nemá
„Nemáme na to peniaze. Možno v roku 2017, keď sa nám uvoľnia splátky úverov,“ povedal o dostavbe kúpaliska predseda finančnej komisie Milan Burda zo Smeru.
Poznamenal, že kúpalisko s celoročným využitím je pre neho to isté ako akvapark, hoci tomuto pomenovaniu sa primátor bráni. Burda je od začiatku za to, aby sa akvapark realizoval v rámci PPP projektu, a nie ako vlastná investícia mesta.
„Nemyslím si, že sme v kondícii, aby sme si mohli brať úver,“ povedal nezávislý poslanec Peter Oremus. Aj na základe názorov verejnosti vyzval, aby radšej ako dostavbu riešili rekonštrukciu kúpaliska a mestského kúpeľa.
Primátor Jozef Dvonč potvrdil, že sa úverové zaťaženie mesta blíži k 50 percentám. Ak by táto hranica bola dlhodobo prekročená, treba prijať ozdravné opatrenia. Situácia by sa mala zlepšiť až koncom budúceho roka.
Rozdelení Nitrania
„Kladiem si otázku, prečo neriešime veci nevyhnutne potrebné pre život občanov, ako je napríklad kanalizácia, na ktorú potrebujeme 7 miliónov eur. Domnievam sa, že tento projekt (dostavba kúpaliska - pozn. red.) nie je návratný, je to služba občanom. Je toto priorita z pohľadu občanov?“ pýtala sa nezávislá poslankyňa Marta Rácová.
Poukázala, že zámer Nitranov rozdeľuje na dve skupiny. Niektorých poburuje a výstavby v parku sa obávajú.
„Mali by sme zadefinovať, čo tam chceme mať. Lebo zatiaľ nič takéto nezaznelo,“ myslí si nezávislý Miloš Dovičovič.
O investícii do kúpaliska by podľa neho mohlo mesto uvažovať koncom roka 2016, keď klesne úverová zaťaženosť. „Sú isté veci, ktoré musíme urobiť, aby sme občanom poskytli zábavu, musíme byť aj nadčasoví,“ dodal.
Gavalovič: Požičajme si
Daniel Hecht zo Smeru povedal, že súčasné kúpalisko nie je hodné krajského mesta, ale sú podľa neho veci, ktoré občania potrebujú viac. Poukázal aj na riziko, že sa znehodnotí park a že sa akcia môže skončiť ako CityPark, z ktorého stoja dodnes len skelety.
„Nevzpierajme sa tomu, peniaze vždy boli a budú. Vrhnime sa do toho, požičajme si, treba určité veci robiť nadčasovo a nie podľahnúť pesimistickým myšlienkam,“ vyzval poslanec za KDH Ivan Gavalovič.