NITRA. Za celoročné štúdium, pozorovania a experimenty univerzitný diplom. Tak dopadlo skoro päťdesiat škôlkarov vo veku od troch do siedmich rokov. Po štátniciach na Univerzite Konštantína Filozofa si drobci z nitrianskych škôlok Štefánikova a Párovska prevzali diplom o ukončení univerzitného kurzu fyziky.
Absolventi kurzu patria iba k druhej várke slovenských detí, ktoré sa v takom ranom veku môžu pochváliť univerzitným diplomom z fyziky. Prvá skupina detí z rovnakých škôlok dostala diplomy vlani. Celoročný vzdelávací kurz, do ktorého sú zapojené takto malé deti a univerzita, nebol doteraz nikde na Slovensku.
Škôlkarov a vysokoškolákov sa v jeden deň učiť nedá
V praxi prebiehalo vyučovanie tak, že do dvoch škôlok pravidelne prichádzala Ľubomíra Valovičová z katedry fyziky nitrianskej UKF. Tá vzdelávací projekt pre škôlkarov aj navrhla. Škôlky pravidelne striedala, do každej chodila raz za dva týždne.
Doktorka z katedry fyziky priznáva, že zmeniť jazyk, na ktorý je zvyknutá pred svojimi univerzitnými študentmi na reč zrozumiteľnú pre úplne maličké detí, sa len tak ľahko nedá. Pritom vysokoškolákom aj škôlkarom vysvetľovala často rovnaké fyzikálne javy. "Je ťažké prepnúť, a práve preto v ten deň, keď mám škôlkarov, neučím na vysokej škole," hovorí Valovičová.
Drobci sa naučili rozoznávať pevné, kvapalné a plynné látky. Teraz vedia napríklad to, že kvapaliny stlačiť nemôžeme, ale plyny sú stlačiteľné. Doktorka Valovičová priamo v škôlke s deťmi uskutočňovala rôzne pokusy a merania. Mnohé z nich boli tak nenáročné na pomôcky, že škôlky budú predvádzať pokusy aj po skončení projektu. "Niektoré veci prenesieme do vyučovania. Netreba na ne komplikované pomôcky, stačí napríklad fľaška, voda a injekčná striekačka," povedala Johana Obložinská zo škôlky Štefánikova.
Detské štátnice
Škôlkarov najviac zaujali pokusy, pri ktorých vyrobili 'raketu'. "Napustili sme vodu do nádobky, dali sme tam šumivú tabletku, zavreli, otočili a čakali sme, kým to celé vystrelí. Raketa fungovala práve preto, že v nej šumela šumivá tabletka," objasnil pokus šesťročný chlapec na škôlkarských štátniciach.
Jeho rovesníčka Lívia Brunclíková, ktorá patrila k najlepším študentom, je presvedčená, že z fyziky všetko ovláda. Dokázala to napríklad na prázdnej pivovej fľaši, na ktorú položila mincu a fľašu zahrievala. Minca po pokuse spadla. "Hovoria mi, že sa ani hlásiť nemám, lebo všetko viem. Aj na skúšky som preto išla až ako posledná," povedala malá vedkyňa. A hoci získala červený diplom, tvrdí, že známky nič neznamenajú. "Mňa netrápia známky, mňa zaujíma fyziky," podotkla.
Na štátniciach museli detskí študenti vysvetliť budúcim učiteľom, študentom katedry fyziky, šesť vybraných fyzikálnych javov. Bez toho by diplomy nedostali. "Samozrejme, nie všetky experimenty sa dajú na ich úrovni vysvetliť, ale vždy tam majú niečo, čo sa vysvetliť dá," hovorí Valovičová.
Deti sa s prekvapením dopočuli, že ak by fyziku ovládala Popoluška, vôbec sa nemusela trápiť triedením hrachu, múky a popola. "Ak by Popoluška vedela fyziku, mohla ísť na ples bez toho, aby mala holubov. Hrach a múku alebo popol mala dať do jednej nádoby a potriasť ňou. Väčšie čiastočky by jej vystúpili navrch, menšie by ostávali na spodku nádoby," hovorí Valovičová.
Záujem o nepopulárne predmety
Prácu detí ocenila aj prorektorka UKF Miroslava Líšková. Práve z jej rúk si deti prevzali diplomy. Deťom zaželala, aby sa im s vedomosťami, ktoré na univerzite získali, žilo ľahšie. „Pevne verím, že mnohé z experimentov ste si vyskúšali aj doma a že všetko dobre dopadlo,“ podotkla prorektorka.
Odborníci z univerzity sa už u najmenších detí snažia spopulárniť neobľúbené predmety. Veria, že o pätnásť rokov budú z dnešných škôlkarov univerzitní študenti fyziky.
Jeden z pokusov - výroba "rakety".
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Lívia Brunclíková patrila k najšikovnejším fyzikárom.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Škôlkari na promóciach.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Prorektorka UKF Miroslava Líšková s najmladšími absolventmi, akých kedy táto univerzita mala.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Drobci získali diplomy z fyziky.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK