NITRA. Takmer dvadsať autorov zo Slovenska, Česka a Nemecka predstavuje svoje diela v Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie. Výstava Ornament masy predstavuje myšlienkové pochody spisovateľov, filozofov, maliarov, hudobníkov, skladateľov i filmárov. Rovnako ako sú rôznorodí autori, sú ideovo i vizuálne odlišné aj ich práce – maľby, kresby, fotografie, domaľby počítačových tlačí, sochy, inštalácie, film, videoklipy, texty, básne...
Žijeme na vlne vizuality
Ako kurátor Martin Gerboc vysvetlil, výstava, ktorú si môžete pozrieť do 5. júla, dostala meno podľa veľmi známej eseje nemeckého filmového a kultúrneho teoretika Siegfrieda Kracauera. Pred nacizmom ušiel do USA, kde dokončil podľa neho fenomenálne dielo Dejiny nemeckého filmu.
„Čo spája mnohých autorov tejto výstavy? Napadlo mi jediné pragmatické východisko – spája ich doba a prostredie, v ktorom žijú, myslenie a myšlienkovú prúdy, ktorým nie je možné za nijakých okolností uniknúť,“ hodnotí Gerboc.
„Je veľmi ťažké popísať myslenie jednotlivých autorov, pretože od istej doby som začal byť presvedčený, že každý obraz ako keby generoval vznik ďalšieho obrazu a každý obraz vznikal istým spôsobom redefinovaním iného obrazu.“
Nosným prvkom výstavy je podľa Gerboca myšlienka, že žijeme akoby na obrovskej vlne vizuality, sme ňou denno-denne nadnášaní. V rýchlom slede vizualít sa nám zdá, že naša projekcia prebieha na povrchu. Vyzerá síce ako jednoliaty celok, ale pritom je nesmierne štrukturovaný. Táto masa nám dáva jednotiacu poučku o charaktere spoločnosti viac, ako zameranie sa na jedno konkrétne dielo alebo autora.
Figuríny osvetľujú LED diódy
Čech Michal Cimala sa na výstave predstavuje efektnými svetelnými sochami. Jednu z nich nazval Apolón a Dafné.
„Do Nitry som sa v rámci sochárskych kreácií snažil prísť s niečím, čo ľudia ešte nevideli. Cez figuríny, ktoré pôsobia umelo a trochu smiešne, sa vraciam k figurálnemu sochárstvu tým, že na ne navliekam rôzne veci a do vnútra, ktoré osvetľujú LED diódy, lejem rôzne farebné lamináty,“ hovorí Michal Cimala. Je tiež autorom inštalácie barokového anjela v kryštále, ku ktorému sa inšpiroval sci-fi a laboratórnou estetikou.
Michal Cimala a jeho svetelné sochy.
FOTKY: (ČE)