NITRA. V synagóge vyhodnotili výtvarno-literárnu súťaž Nitra, moje mesto a odovzdali ceny víťazom z materských, základných a stredných škôl z Nitry a okolia. Po prvýkrát je súčasťou projektu, zameraného na bližšie spoznávanie mesta, jeho histórie a súčasnosti, aj výtvarná súťaž Keby kamene vedeli rozprávať.
Spolu s vyhodnotením zároveň otvorili výstavu výtvarnej časti projektu – tie najlepšie práce si v hornej sále synagógy môžete pozrieť do 26. júla.
Získali ceny a putovné poháre
„V kontexte slávností Nitra, milá Nitra sme pripravili množstvo sprievodných akcií. Dnešná výstava otvorila cyklus týchto podujatí, ktoré vyvrcholia počas Cyrilo-metodských slávností,“ povedala Dagmar Bojdová, vedúca odboru kultúry MsÚ Nitra. „Dnes sa spojili dva projekty zamerané na aktivizáciu detí a mládeže k rozvíjaniu svojho vzťahu k mestu.“
Organizátorom projektu je mesto a CVČ Domino. Podujatie moderoval Marián Hlavatý z Domina, ceny víťazom odovzdávali viceprimátor Ján Vančo a Mária Orságová, vedúca odboru školstva MsÚ.
Organizátori si do porôt v jednotlivých sekciách prizývajú odborníkov – nitrianskych výtvarníkov, historikov, učiteľov slovenského jazyka či pracovníkov NISYS-u.
Do výtvarnej súťaže Nitra, moje mesto sa v tomto ročníku zapojilo desať MŠ, dvanásť ZŠ a tri SŠ, z 217 prác ocenili 24 autorov. Zo 48 literárnych diel udelili ceny dvanástim.
V rámci vedomostného kvízu pre ZŠ a SŠ a gymnáziá odovzdali šesť cien. Prvé miesta vo svojich kategóriách a s nimi putovné poháre si odniesli ZŠ Benkova a Gymnázium na Golianovej ul.
Nitru vidia aj skepticky
Súťaž Nitra, moje mesto má už vyše 20-ročnú tradíciu, vznikla z iniciatívy pracovníkov Domina. „Súťaž má tri časti – výtvarnú, literárnu a vedomostný kvíz a tri kategŕie – materských, základných ha stredných škôl. Okrem centrálnej témy býva vypísaných aj niekoľko ďalších podtém, týkajúcich sa histórie, súčasnosti Nitry, školy, priateľov a podobne,“ vysvetľuje Marián Hlavatý.
„Súťaž sa po celé roky teší veľkej obľube, v rámci nej vzniklo mnoho hodnotných literárnych i výtvarných diel. Mapujú pohľad školskej mládeže na to, ako sa im v Nitre žije, čo sa im tu páči či nepáči. Je veľmi zvláštne, že v rámci literárnej súťaže v podtéme Nitra v budúcnosti vznikli práce, v ktorých mnoho mladých ľudí vidí naše mesto skepticky - len ako betónovú džungľu, mramorové budovy bez prírody.“
Kamene dýchajú históriou
Do výtvarnej súťaže Keby kamene vedeli rozprávať sa zapojilo 7 škôl so 142 prácami, pričom z nich ocenili jedenásť najlepších.
Výtvarnú súťaž inicioval Ján Kratochvíl, predseda Zoborského skrášľovacieho spolku. Motívom pre neho bolo zistenie, že Nitrania veľmi málo vedia o zoborskom kláštore a jeho histórii. „Oslovil som Ivicu Gulišovú, učiteľku ZŠ sv. Svorada a Benedikta v Nitre. Nadchla sa myšlienkou na výstavu s historickou tematikou a práve ona vymyslela názov Keby kamene vedeli rozprávať aj propozície súťaže. Formality sme potom doladili s odborom školstva mestského úradu,“ hovorí Ján Kratochvíl.
„Názov je symbolický. Kláštor na Zobore vznikol v 9. storočí, dnes sú tu už len ruiny, kamene, v ktorých sa skrýva kus histórie. Deti teda maľovali na tému zoborského kláštora, Zobora, kultúrnych i prírodných zaujímavostí, ktoré sa tu nachádzajú.“
FOTKY: (ČE)