NITRA. Nie pervitín, heroín a dokonca ani marihuana. Narkomanská scéna v meste pod Zoborom ulietava na subutexe, čo je jedna z najpopulárnejších opiátových drog dostupných na našom trhu. Potvrdzujú to skúsenosti pracovníkov občianskeho Združenia Storm, ktoré narkomanom vymieňa ihly, čím zabraňuje šíreniu infekčných ochorení.
Drogová scéna v Seredi a Trnave, kde združenie tiež pôsobí, pritom nad subutexom alebo suboxonom ohŕňa nosom. V týchto mestách vzdialených iba pár desiatok kilometrov od Nitry, letia naďalej tvrdé drogy. V Seredi fičí kombinácia heroínu s pervitínom, v Trnave pervitín a opiátové kvapky ako napríklad tramal, ktorý pôsobí na centrálny nervový systém.
Čo fičí v Nitre, považuje Sereď za humus
Subutex alebo suboxon sú lieky na predpis. Majú slúžiť ako substitučná liečba na odvykanie si od heroínu. „Nitra je netypická a patrí k jednému z mála miest na Slovensku, kde sa tieto opiáty zneužívajú. Drogovo závislí si ich zoženú cez lekára, požiadajú o vyššiu dávku, ako v skutočnosti potrebujú, alebo to nakupujú v Čechách, kde sú tieto lieky dostupnejšie. Nikde inde na Slovensku nemá subutex takú popularitu ako v Nitre. V Seredi sa na to pozerajú ako na humus a ak sa to tam aj dostane, predajú to Nitranom,“ hovorí Andrea Hugáňová zo Združenia Storm. Subutex mnohí narkomani vnímajú ako niečo, čo nepatrí k typickej 'špinavej' droge ulice. Ani jeho účinky nie sú až tak devastačné ako pri tvrdých drogách.
Nitrianskej drogovej scéne dominujú ročníky 1980-1985. Sú to tridsiatnici, ktorí sú na drogách závislí už roky. No stáva sa, že drogujú celé rodiny – mladé manželské páry, dôchodcovia, ktorí si drogy nakupujú spolu s vnukmi, či matka s dcérou.
Už dvanásť rokov má Združenie Storm spustený program Krok vpred. V rámci neho narkomanom bezplatne vymieňa použité ihly za sterilné. Okrem toho im dáva alkoholové a suché tampóny, injekčnú vodu, filtre, práškovú kyselinu askorbovú, škrtidlo a kondómy. Prezervatívy idú hlavne ľuďom zo sex biznisu a majú slúžiť presne na to isté, na čo narkomanom čisté ihly – na zamedzenie šírenia infekcií.
Členovia združenia sa dvakrát do týždňa vyberú na stanovené miesta v Nitre, Trnave a Seredi, ktoré už narkomani za tie roky poznajú. Okrem nich funguje trikrát týždenne kontaktné centrum v Seredi, kde si tiež môžu vymeniť použité ihly.
Ulicu si terénni pracovníci zvolili zámerne – je to prirodzené miesto mnohých drogovo závislých. Narkomanov nesúdia ani nehodnotia, terénni pracovníci sú tam iba na to, aby im poskytli sterilné ihly a vzali od nich ihly použité. Kým Krok vpred nefungoval, váľali sa infikované ihly na sídliskách a v parkoch, Združenie Storm ich tam pravidelne chodievalo zbierať. „Dôležitosť pre nás nezohráva to, kto problém spôsobil, ale to, že ho treba riešiť,“ vysvetľuje filozofiu programu Andrea Hugáňová.
Andrea Hugáňová zo Združenia Storm.
FOTO: (AH, ZS)
Združenie Storm nie je automat na injekcie
Za dvanásť rokov pôsobenia programu v Nitre zaregistrovali pracovníci združenia 268 ľudí, ktorí sa správajú rizikovo. Päťdesiat z nich si chodí ihly vymieňať pravidelne každý týždeň. Len za tento rok a iba v Nitre pribudlo šesť nových klientov.
„Nie sme automat, ktorý im vydá injekčné striekačky. Poznáme ich už dlhé roky a s mnohými ako keby zdieľame ich životy. Vzťah je jednou z kľúčových vecí, prečo za nami chodia a dôverujú nám,“ hovorí Hugáňová. Akékoľvek pokusy o kamarátstvo ale členovia Združenia Storm brzdia – nebolo by to profesionálne a neprospelo by to ani jednej zo strán.
Z podstaty práce pre združenie vyplýva, že pracovníka v teréne nemôže robiť len tak hocikto. Združenie tvrdo selektuje tých, čo vezme do tímu. Nevítané sú tu predovšetkým takzvané spasiteľské typy, ktoré sa do práce s narkomanmi vrhajú s falošnými predstavami, že zachraňujú svet. Utrpeli by sklamanie. Stopku dostávajú aj tí, čo si prácou s drogovo závislými kompenzujú svoje komplexy.
Terénni pracovníci musia tiež byť dobrými psychológmi. Klienti sa im neraz zdôveria so svojimi problémami. Ak problémy presiahnu činnosť združenia, odporučia drogovo závislým odborníkov z iných oblastí. A ak sa dá, pomôžu už len tým, že si človeka vypočujú a jeho problém s ním prekonzultujú.
Andrea Hugáňová si za tie roky spomína na rôznych klientov. Utkvela jej napríklad baba, ktorú spoznala ešte ako stredoškoláčku. Volajme ju Jana. Dostala sa do zlej partie, jej frajer drogoval a Jana sa zviezla s ním. Robila, čo bolo v jej silách, aby sa okolie o jej závislosti nedozvedelo. Nakoniec všetko aj tak prasklo, ale Jana sa nevzdávala. Drog ani školy. Keďže bola šikovná, dokázala skombinovať štúdium a drogy, školu skončila s jednotkami. Podala si prihlášku na univerzitu a len pozvoľna sa nechala nalamovať na liečenie. Dnes je Jana 'čistá', školu skončila a pracuje v sociálnej oblasti. „Ešte stále u mnohých ľudí funguje zažitá predstava, že berieš drogy, je s tebou koniec a ja nad tebou urobím kríž. Ale aj príklad Jany ukazuje, že sa to dá dotiahnuť aj do dobrého konca,“ hovorí Andrea Hugáňová.
Horšie to je samozrejme s tými, čo sú na tvrdých drogách už roky. Majú úplne rozpadnuté vzťahy, ktoré sa len tak nepozliepajú. A dobre nerobia ani rodičia, ktorí dokola zachraňujú svoje dieťa 'chorou láskou'. Narkomana vezmú strhaného a špinavého z ulice, dajú mu najesť, poskytnú mu nocľah, operú mu. Rodičom sa odvďačí tým, že im šlohne peniaze a kúpi si za ne znovu drogy. Cesta po rovnakom kruhu tak začína nanovo.
FOTO: (AH, ZS)
Fakty v číslach
* program Krok vpred na pomoc narkomanom funguje od roku 2002
* za ten čas zaregistrovali v Nitre 268 ľudí, ktorí sa správajú rizikovo
* 50 z nich si chodí vymieňať injekcie každý týždeň
* Združenie Storm za 12 rokov vyzbieralo 210 398 použitých striekačiek
* návratnosť injekčných striekačiek je 86 %
* združenie kontaktovalo 10 852-krát drogovo závislých
* narkomani v Nitre majú v priemere 33 rokov
* najmladší klient Združenia Storm mal 16 rokov, najstarší 65
Tomáš Holúbek