ŠAĽA. Mestskí poslanci v Šali sa rozhodli podporiť investičný zámer mesta realizovať budúcu kúpu nájomných bytov. Návrh predniesla prednostka mestského úradu Jana Nitrayová. Poslanci mali k dispozícii okrem investičného návrhu aj dopadovú správu, štúdiu a grafickú prílohu.
Výstavbu by mala realizovať trnavská spoločnosť Innovia na Kráľovskej ulici. Spoločnosť zastupoval pred mestským parlamentom obchodný riaditeľ Ľubomír Žabčík, ktorý poslancom predniesol zámery Innovie. Spomínaná spoločnosť vypracovala pre mesto aj štúdiu rozvoja bytovej výstavby v Šali. Podľa nej počet obyvateľov s trvalým pobytom v meste klesá, celkový prírastok dosiahol za posledných 20 rokov iba raz kladné čísla.
Ďalším faktom vyplývajúcim z analýzy je veková štruktúra obyvateľstva. Najmenej početnou je skupina od 5 do 9 rokov. Na základe spomínaných výsledkov podľa štúdie vypracovanej spoločnosťou Innovia je v meste potrebná nová výstavba v počte 378 bytových jednotiek, z toho takmer 200 by malo vzniknúť formou komplexnej bytovej výstavby. „Vychádzame pri tom z predpokladov nárastu počtu domácností, ktorých veľkosť sa bude zmenšovať v dôsledku zmien vo vekovej štruktúre obyvateľstva a nárastu jednočlenných domácností,“ hovorí sa v štúdii.
Zámer vychádza z územného plánu mesta
Výstavba počíta s menšími veľkostnými kategóriami s nízkymi nákladmi na bývanie. „Nová výstavba bytov by mala smerovať aj k menším veľkostným kategóriám s nízkymi nákladmi na bývanie. Vo veľkej miere nepôjde o celoživotné bývanie, preto za naj-vhodnejšiu formu považujeme nájomné bývanie s nájomným, ktoré je udržiavané na úrovni minima oprávnených nákladov,“ uviedla prednostka mestského úradu Jana Nitrayová. Byty by mali byť určené najmä pre mladé rodiny, seniorov, nízkopríjmové skupiny ľudí i osamelých rodičov s deťmi.
Na zastupiteľstve vystúpil aj architekt celého projektu, Imrich Pleidel. Podľa jeho slov vychádza investičný zámer na Kráľovskej ulici z územného plánu mesta. „Cieľom je vybudovať kompletnú obytnú zónu,“ povedal Pleidel. Vzniknúť by mali štyri líniové sekciové bytové domy, ktoré budú spojené a zvlášť budú ďalšie dva menšie bodové bytové domy. Spolu by malo vzniknúť 50 jednoizbových bytov, 72 dvojizbových a 28 trojizbových. Spolu to je teda 150 bytových jednotiek.
Autori návrhu vychádzajú z predpokladu nárastu počtu domácností, ktorých veľkosť sa bude podľa nich zmenšovať v dôsledku zmien vo vekovej štruktúre obyvateľstva a nárastu jednočlenných domácností.
Byty po postavení spoločnosťou Innovia odkúpi mesto, ktoré by na to mohlo využiť peniaze zo Štátneho fondu rozvoja bývania a z dotácie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.
Žabčík: Obsadenosť bytov by nemal byť problém
V rozprave k návrhu vystúpili viacerí poslanci mesta. Podľa Mileny Veresovej architektonická štúdia vyzerá dobre. „Chýbajú mi však riziká celého projektu,“ povedala poslankyňa. Podľa jej slov mesto má byty postavené zo ŠFRB, ale nemá s nimi dobré skúsenosti, najmä čo sa týka neplatičov. „Chýba mi aj analýza, koľko Šaľanov žiada v súčasnosti o byt.“ Jediný prínos vidí Veresová v tom, že pribudne 150 bytov. „Beriem to ako ponuku usporiadať územie. Treba však urobiť hlbšiu analýzu,“ dodala vo svojom príspevku Veresová, ktorá napokon ako jediná hlasovala proti návrhu.
Podľa poslanca Mariána Krištofa je najdôležitejšou otázkou, či dokáže mesto pri znižovaní počtu obyvateľov naplniť 150 bytov. Podľa Žabčíka zo spoločnosti Innovia s obsadenosťou problém nebude. Vyjadril sa dokonca, že ak nebudú žiadosti a dostatočná obsadenosť, stavať sa nezačne. „Nájomné však bude tak postavené, že ľudia v komer-čných nájmoch vypovedajú zmluvy a nasťahujú sa do týchto novopostavených bytov,“ predniesol obchodný riaditeľ Innovie smelé plány.
S obsadenosťou nových bytov nevidí problém ani poslanec Jozef Grell. „Prenajať 150 bytov nebude problém. Ľudia odtiaľto odchádzajú. Celý zámer je určite pre mesto výhodný,“ vyjadril sa Grell.
V rozprave vystúpil aj naj-mladší poslanec mesta Michael Angelov. „Projekt je dobrý, proti výstavbe bytov nič nemám. Horší dojem mám z toho, že sa to rieši narýchlo. Návrh neprerokovali ani komisie,“ povedal Angelov. Dôveryhodné podľa neho nie je ani to, že firma, ktorá bude stavať, robí sama štúdiu pre mesto. „Mesto malo nájsť nezávislú firmu, ktorá štúdiu urobí.“ Podľa slov Angelova bolo treba zapojiť aj firmy z regiónu, ktoré sa málo začleňujú. „Pri výstavbe budeme spolupracovať s dodávateľmi v meste,“ odpovedal Žabčík. Angelov sa napokon v hlasovaní o návrhu zdržal.
Takto by mal vyzerať komplex bytových domov na Kráľovskej ulici. VIZUALIZÁCIA: Pleidel architekti s.r.o.
Chcú zastaviť odliv mladých ľudí z mesta
Na prijatie návrhu bola potrebná 3/5 väčšina všetkých poslancov, to znamená 13 hlasov. Z prítomných devätnástich bolo „za“ sedemnásť. Podľa prednostky mestského úradu Nitrayovej to svedčí o tom, že projekt bol pripravený kvalitne a že poslanci si uvedomujú potrebu rozvoja bývania pre mladé rodiny.
Výstavbu vníma Nitrayová ako jeden z nástrojov, ktorý má zastaviť odliv mladých ľudí z mesta. „Snažíme sa stabilizovať mladé rodiny v našom meste aj inými opatreniami. Pripravujeme sa na výzvy k rekonštrukciám verejných priestranstiev – najmä vnútroblokov, urobili sme zásadné opatrenia v kultúre, chceme pokračovať v opravách škôl a škôlok a mnoho ďalších aktivít,“ povedala prednostka úradu.
Ďalším krokom bude podľa jej slov konkretizácia projektu, „aby sme mohli zastupiteľstvu predložiť zmluvu o budúcej kúpnej zmluve. Verím, že do roka začne investor stavať,“ zakončila Nitrayová.