NITRA/KODAŇ. Nedávno sme v našich novinách písali o mladom ambicióznom Nitranovi, ktorý sa už v 24 rokoch stal diplomatom. Pavol Duchoň bol v tom čase jedným zo štyroch Slovákov (momentálne je ich jedenásť), ktorí získali titul Youth Goodwill Ambassador (YGA) of Denmark.
Študoval v Dánsku, pričom jeho úlohou ako mladého diplomata bolo podporovať výmenné programy do Dánska a rozvíjať medzikultúrne znalosti a kariérne príležitosti v tejto krajine. Pavol mal ako Nitran na starosti naše mesto a okolie. Prostredníctvom osobných stretnutí a konferencií sa snažil rozširovať informácie o možnostiach štúdia a práce v tomto severskom štáte.
Dnes je Pavol už súčasťou reálneho biznisu, ale naďalej pracuje so študentmi – tentoraz formou odovzdávania pracovných skúseností.
V čase, keď sa na Slovensku ešte len rozbieha duálne vzdelávanie, je Dánsko už celé desaťročia skvelým príkladom efektívneho prepojenia školstva a praxe. Pavol si v Dánsku jeho výhody vyskúšal na vlastnej koži a aj vďaka tomu dnes môže odovzdávať skúsenosti svojim mladším kolegom.
Keď sa bývalý absolvent Párovského gymnázia rozhodoval medzi vysokoškolským štúdiom na Slovensku a v zahraničí, najviac ho oslovil univerzitný program na VIA University College v dánskom meste Horsens. Tu študoval 3,5 roka, do získania titulu bakalára, keď sa nielen učil, ale aj pedagógom robil asistenta a študentom nadstavby konzultanta. Počas štúdia pol roka strávil prácou pre firmu v Holandsku. Po ukončení bakalárskeho štúdia prešiel na Aalborg University v Kodani.
„Dánsko si cení vysokoškolákov, ktorí sú ochotní popri štúdiu aj pracovať. Prax je pre tých najlepších študentov cestou, ako získať dobré zamestnanie,” hodnotí Pavol.
Popri štúdiu pôsobil v YGA. Študenti sa v YGA spájajú s biznisom a tým pádom školu nekončia ako absolventi, ale ako „hotoví“ profesionáli s približne 1-2-ročnými skúsenosťami. Túto prax si podľa Pavla vyžiada trh práce aj na Slovensku.
„Ja som takmer pred dvomi rokmi začínal ako asistent v strategickom nakupovaní vo FLSmidth A/S – v spoločnosti so zhruba 15-tisíc zamestnancami a so zastúpením vo viac ako 50 krajinách. Po „otestovaní“ mi asi pred vyše pol rokom ponúkli pozíciu projektového manažéra, kde zvyčajne riadim 5-7 malých projektov a tri veľké. Mojou podporou je tím v Indii a v Dánsku, v ktorom sa stále pokúšame mať aspoň dvoch študentov. Tí sa aktívne podieľajú na malých projektoch, niektoré aj sami vedú, a tiež ich čiastočne zapájame do veľkých projektov, aby videli, ako sa jednotlivé časti, na ktorých pracovali, navzájom ovplyvňujú,“ pokračuje Nitran.
„Aktívne spolupracujeme s kolegami po celom svete, takže študentov vychovávame ku kultúrnej adaptácii. V súvislosti s prácou musia aj cestovať, čo ich, mimochodom, veľmi motivuje.“ Pavol popri zamestnaní chodí ešte do ďalšej školy, lebo pri projektoch zistili isté nedostatky, ktoré sa snažia odstrániť stálym učením. „Študujem marketing management, keďže každý projekt musí byt výborne odprezentovaný našim zákazníkom,“ vysvetlil.
Nitran pri katedrále v Helsinkách. Cestovanie kvôli práci má spojené aj so spoznávaním kultúr rôznych krajín.
FOTO: ARCHÍV P. D.