NITRA. Ponitrianske múzeum a Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave pripravili počas mestských osláv výstavu Hlaholské stopy. Otvorili ju v piatok popoludní v Ponitrianskom múzeu.
Výstava, ktorá potrvá do 3. augusta, ponúka diela Antonie Duende. Je to jej druhá slovenská výstava, prvou bola spoločná s inými autormi vlani v Bulharskom kultúrnom inštitúte.
Bulharská výtvarníčka žijúca v Berlíne s hlaholikou umelecky pracuje dvadsať rokov, desať rokov sa venuje tvorbe cyklu obrazov Hlaholské stopy s využitím techniky frotáže na čínsky papier z tzv. dosky Baška, ktorú objavili v dnešnom Chorvátsku. Je najstaršou zachovanou pamiatkou, v ktorej je vyrytý text v hlaholike o kráľovi Zvonimírovi. Nachádza sa v kostole sv. Lucie, jej kópia v štátnej knižnici v Berlíne.
„Na výstave je 31 diel, väčšina s použitím textu z dosky Baška. Pracujem s originálnym dokumentom, archeologickým artefaktom, z ktorého snímam stopy. Moje obrazy sú dialógom hlaholiky s druhými znakmi, symbolmi, s inými kultúrami,“ vysvetľuje Antonie Duende.
Na obrazoch umelkyne možno popri hlaholike nájsť umelecké artefakty z rôznych kútov sveta – napríklad obrazec z planiny Nazca v Peru, text v písme bráhmí z ediktu indického kráľa Ašóku, text z disku z Festosa na ostrove Kréta, trácky amulet zo svätyne Kokino v Macedónsku či úryvok z partitúry japonskej skladby, ktorú jej umelec hral na vernisáži.
Obrazy Antonie Duende sú viacvrstvové. Prvou, racionálnou vrstvou je frotáž so znakmi, druhou, emocionálnou je akvarel, treťou sú prostriedky dialógu s inými kultúrami – originálne notové osnovy, texty, znaky, artefakty...
Súčasťou otvorenia výstavy bolo aj slávnostné odovzdanie ceny ministra kultúry Bulharskej republiky generálnemu riaditeľovi Slovenského technického múzea v Košiciach Eugenovi Labaničovi za prínos v šírení bulharskej kultúry na Slovensku. Cenu mu odovzdala Margarita Ganeva, veľvyslankyňa Bulharska v SR.
FOTKY: (ČE)