Poslanci mestského zastupiteľstva v Galante vyzvali primátora Petra Pašku, aby zvážil svoje ďalšie zotrvanie vo funkcii. Väčšina poslancov mu zároveň hlasovaním vyslovila nedôveru.
Poslanci v Galante na svojom júnovom rokovaní vyzvali primátora Petra Pašku, aby zvážil svoje ďalšie zotrvanie vo funkcii.
Poslanci primátorovi vo vyhlásení vyčítajú nezvládanie riadenia samosprávy a mestského úradu, čo sa podľa nich prejavuje v nekoncepčnej príprave dokumentov a v personálnych zmenách v úrade. Primátor ďalej podľa poslancov ignoruje viaceré uznesenia a odporúčania, ktoré prijalo mestské zastupiteľstvo. Paškovi vyčítajú aj ním vydané pravidlá komunikácie a poskytovania informácií pre poslancov mestského zastupiteľstva. Mnohí ich považujú za návrat do čias spred rok 1989. „Primátor mesta ignoruje elementárne zásady rešpektovania protokolu vyplývajúce z jeho funkcie,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.
Gaulieder: z morálneho hľadiska je to neprípustné
Poslanci sa podľa ich slov snažili uvedené skutočnosti konkretizovať aj na zasadnutiach zastupiteľstva, v komisiách a takisto na rôznych pracovných stretnutiach s primátorom. Za najzávažnejší fakt považujú poslanci to, že Paška zostáva vo funkcii aj napriek tomu, že je trestne stíhaný. ,,Najkritickejšou stránkou je však skutočnosť, že naše mesto reprezentuje primátor Peter Paška – trestne stíhaný za machinácie pri verejnom obstarávaní. Tento fakt je vážnou urážkou všetkých slušných občanov nášho mesta. Tieto skutky vytvárajú veľmi negatívny obraz o našom meste,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré schválili poslanci mestského zastupiteľstva.
„Z morálneho hľadiska je to neprípustné, že primátor ostáva naďalej vo funkcii“ konštatoval poslanec František Gaulieder, ktorý spomínané vyhlásenie na zastupiteľstve prečítal. „Je to prvý prípad v histórii Galanty, keď je primátor trestne stíhaný,“ dodal Gaulieder.
Paška v kauze verejného obstarávania rekonštrukcie Neo-gotického kaštieľa v Galante trvá na tom, že je nevinný. Verejné obstarávanie, pre ktoré je obvinený, podľa jeho vyjadrenia len zdedil po predchádzajúcom vedení mesta.
Poslanci napokon prijali uznesenie, v ktorom vyslovili primátorovii mesta nedôveru a zvážili jeho ďalšie pôsobenie vo funkcii. Za vyslovenie nedôvery hlasovali dvanásti poslanci, jeden bol proti a dvaja nehlasovali. Vyslovenie nedôvery primátorovi má len deklaratívny charakter. Ak primátor neodstúpi z funkcie sám, odvolať ho môžu len obyvatelia mesta v referende.
Paška vníma vyslovenie nedôvery ako dôvod na sebareflexiu a a zamyslenie sa. Odstúpiť z funkcie primátora sa nechystá, podľa jeho slov nevidí na to jediný dôvod. FOTO: (LO)
Paška sa odstúpiť nechystá
Primátor Galanty sa okamžite po hlasovaní vyjadril, že sa odstúpiť nechystá. „Nevidím na to jediný dôvod,“ povedal Paška. Podľa jeho slov ho volili občania a nie poslanci zastupiteľstva. „Podporu obyvateľov Galanty mám, cítim ju veľmi intenzívne,“ povedal primátor na margo prijatého uznesenia. Napriek tomu, že sa nechystá odstúpiť, ho vníma ako „dôvod na zamyslenie sa a sebareflexiu.“
Podľa slov primátora je zvláštne, že „v úplne rovnakom počte vyslovili poslanci dôveru hlavnému kontrolórovi, o ktorého pôsobení sú určite právne pochybnosti.“ Paška, ktorý kandidoval ako nezávislý, ale po voľbách sa k jeho kandidatúre prihlásila strana SMER, zároveň dúfa, že nerozhodovala stranícka príslušnosť pri rozhodovaní sa poslancov.
Paška reagoval aj na obvinenia, ktoré sa uvádzajú vo vyhlásení. „Z môjho pohľadu sú to len vymyslené zámienky. Podobne dávali poslanci zabrať aj predchádzajúcemu primátorovi, aj keď je pravda, že takto ďaleko nezašli.“ To, že mu budú poslanci vyslovovať nedôveru, začal Paška tušiť už pred niekoľkými mesiacmi. „Keď mi po nedávno ponúknutej pomocnej podanej ruke prišli na pracovné stretnutie len piati poslanci z pozvaných devätnástich, začal som tušiť, že to s tou podanou rukou nebolo až tak vážne myslené,“ povedal primátor Galanty.
Ďalšie kroky nezvažujú
Neodstúpenie primátora z funkcie vníma Gaulieder ako prejav, „ktorý svedčí o jeho charaktere a o tom, že neovláda prvky sebareflexie.“ Ďalšie kroky vedúce k jeho odvolaniu však nezvažujú. „Vyhlásenie a schválené uznesenie bola dosť vážna morálna výzva a takisto výzva pre občanov, aby si uvedomili, ako funguje primátor a ako funguje pod jeho vedením mesto Galanta,“ zakončil poslanec s najvyšším mandátom v zastupiteľstve.
Pašku si do vedenia mesta obyvatelia Galanty zvolili v komunálnych voľbách v polovici novembra minulého roku. V máji tohto roku ho zaistili policajti Národnej kriminálnej agentúry. Primátor a traja ďalší ľudia čelia obvineniu z machinácií pri verejnom obstarávaní, ktoré súvisia s projektom obnovy južného krídla a dvoch veží Neogotického kaštieľa v Galante za približne 2,4 milióna eur. Všetci štyria obvinení sú trestne stíhaní na slobode.