Tropické horúčavy potrápili ľudí, čo pracujú vonku

V Moravciach skolaboval závozník, ktorý robil na priamom slnku. Musel ho nahradiť kolega.

Cestári Peter Šabo a Jozef Kollár sa minulý týždeň pri práci poriadne zapotili.Cestári Peter Šabo a Jozef Kollár sa minulý týždeň pri práci poriadne zapotili. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NITRA, ZLATÉ MORAVCE, VRÁBLE. Prvú vlnu tropických horúčav tejto letnej sezóny si najviac odskákali ľudia, ktorí pracujú vonku. Pred mimoriadnym teplom a silným slnkom sa nemali kam schovať.

Teploty, ktoré v našom regióne dosahovali v niektorých dňoch až 38 stupňov, potrápili ale všetkých. Na úradoch kvôli nim mimoriadne skracovali pracovnú dobu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najviac sa potili cestári

Prudké oteplenie sužovalo všetkých, čo museli robiť vonku, sadať do rozpálených áut, pracovať pri sálavom teple či úradovať v kanceláriách bez klimatizácie. Na horúčavy nadávali cestári či hasiči, ktorí sa na rozdiel napríklad od stavebných robotníkov nemohli vyzliecť do pol pása - nedovoľujú to bezpečnostné predpisy. V práci sa škvarili aj stavbári, farmári, pekári, umývači áut, robotníci vo fabrikách a predavači v stiesnených a slabo vetraných butikoch.

SkryťVypnúť reklamu

K profesiám, ktoré úmorné horúčavy zasiahli najviac, patria jednoznačne cestári. Pálivú silu slnka u nich ešte násobí horúca asfaltová zmes, ktorou pokrývajú výtlky na cestách. Tie sa vyspravujú horúcou obaľovanou zmesou s teplotou až 180 stupňov.

V Zlatých Moravciach sme cestárov zastihli pracovať v najväčšej páľave o druhej popoludní. Bielou farbou striekali priechody pre chodcov na Dlhej ulici. Podľa ich šéfa Branislava Vargu z Technických služieb táto práca nepatrí k fyzicky náročným, dôležité je pri nej dávať skôr pozor na autá. Značenie priechodov totiž prebiehalo v plnej premávke. Cestári robili v dvojhodinových intervaloch. Moravce sú navyše mestom známym množstvom zelene, cestári si preto podľa Vargu mohli prácu nastaviť tak, aby striedali striekanie priechodov, ktoré sú v tieni s tými, čo sú na otvorenom slnku.

SkryťVypnúť reklamu

Závozník z páľavy skolaboval

Práve mestský podnik Technické služby má viacero zamestnancov, ktorí z podstaty svojej práce musia pracovať na slnku. Patria k nim ľudia, čo upratujú verejné priestranstvá, ale aj smetiari.

Zametači nabehnú do ulíc už okolo štvrtej ráno, keď drvivá väčšina ľudí ešte spí. Okrem snahy vyhnúť sa úmornému úpeku má takáto skorá hodina aj ďalšie vysvetlenie - ranná údržba priestranstiev sa musí stihnúť ešte skôr, ako sa ulice a parkoviská v meste zaplnia autami.

Smetiari v Zlatých Moravciach vychádzajú do svojho rajónu už o šiestej ráno. Najhoršie na tom nie sú šoféri, ale závozníci, ktorí stoja vzadu na stúpačkách a k smetiarskemu autu nosia každú jednu smetnú nádobu. Minulý pondelok jeden zo závozníkov skolaboval. "Ostalo mu nevoľno a je veľká pravdepodobnosť, že to bolo práve z tepla. Bol uvoľnený z práce a na jeho miesto bol nasadený ďalší pracovník," povedal šéf Technických služieb Branislav Varga.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho sa takýmto prípadom nedá úplne zabrániť. Ide o prácu, ktorá je fyzicky náročná a navyše sa pri nej nie je možné ukryť pred priamym slnkom. "Chrániť sa naši ľudia môžu iba dodržiavaním pitného režimu a pravidelných prestávok. Pomáha tiež, ak si niečím chránia hlavu. Záleží tiež na nich, môžu napríklad potiahnuť viac ráno, kedy je ešte chladnejšie," hovorí Varga. Ak nestíhajú obísť svoj rajón, z ústredia Technických služieb radšej vyšlú auto s novou posádkou, ako by ta pôvodná mala pracovať až do úplného vyčerpania.

Župa skrátila úradníkom pracovnú dobu

Páľava potrápila ale aj tých, ktorí pracovali v interiéroch. Mnohé úrady skrátili alebo upravili pracovnú dobu. Tí župní úradníci v Nitre, ktorí nemajú klimatizované kancelárie, pracovali minulý týždeň v utorok iba do jednej, v stredu skončili už o pol jednej. O skrátení pracovnej doby rozhodol riaditeľ župného úradu na základe výsledkov merania teplôt v neklimatizovaných kanceláriách. Minulý pondelok tam namerali presne 31 stupňov.

Kancelárie bez klímy má župa vo väčšine vlastných priestorov v budove na Kupeckej ulici. Klimatizované je tu iba zrekonštruované tretie poschodie, kde sídli útvar hlavného kontrolóra a odbor strategických činností. V prenajatých priestoroch na Rázusovej ulici, kde sedí väčšina župných úradníkov, sú klimatizované kancelárie.

Úradníci župy majú k dispozícii vodu z vodovodu a z trinástich zásobníkov pitnej vody, pričom každý z nich má kapacitu 18,9 litra.

"Kraj zabezpečuje pitný režim pre zamestnancov pri zvýšenej záťaži teplom, ak teplota ovzdušia na pracovisku presiahne prípustnú hranicu 28 stupňov. Pri teplote presahujúcej 31 stupňov zamestnávateľ nariadi prestávky v práci s oddychom v chladnejšej miestnosti. Pri dlhotrvajúcich extrémnych teplotách môže kraj skrátiť pracovný čas," povedala hovorkyňa župy Oľga Prekopová. Podobné to majú na mestskom úrade v Moravciach, tam ale prestávky nariaďujú už pri teplote o stupeň nižšej ako na župe, teda keď je teplejšie ako 30 stupňov. Od tretieho do ôsmeho júla tu skrátili pracovnú dobu, úradníci robili do jednej popoludní. Informovala o tom právnička mesta Katarína Páleníková.

Naopak, k úprave pracovnej doby nepristúpili na radniciach v Nitre a vo Vrábľoch. Hovorca Nitry Andrej Jančovič to zdôvodnil tým, že nitrianska radnica má klimatizované kancelárie a jej zamestnanci majú zabezpečený pitný režim. Prednostka radnice vo Vrábľoch Soňa Červená povedala, že veľká časť zamestnancov mestského úradu si čerpá v týchto dňoch dovolenku a k úprave pracovnej doby nebolo potrebné pristúpiť, lebo všetky kancelárie úradu sú klimatizované.

Inšpektori práce môžu dať za teplo pokutu 100-tisíc €

Prácu v extrémnych podmienkach popisuje vyhláška o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci. Hraničné teploty sú pre chladné obdobie mínus päť stupňov a pre teplé obdobie plus tridsať stupňov. Maximálna povolená teplota ale nie je vyšpecifikovaná v žiadnom právnom predpise. Práce podľa teplotnej záťaže sú zaradené do tried. V tej, kde figurujú administratívne práce, je stanovená teplota od 20 do 28 stupňov.

Zamestnávatelia sú podľa Inšpektorátu práce v Nitre povinní bezplatne zabezpečovať zamestnancom pitný režim, ak to vyžaduje ochrana života alebo zdravia zamestnancov. Inšpektori odporúčajú nápoje s teplotou od 12 do 15 stupňov a s obsahom cukru maximálne šesť percent. Nápoje nemajú obsahovať ani len malé množstvo alkoholu. Za vhodné inšpekcia považuje stolové minerálne vody, bylinkové a ovocné čaje, ovocné šťavy.

Zamestnávatelia musia tiež zabezpečiť, aby teplota a ďalšie mikroklimatické podmienky neohrozovali bezpečnosť a zdravie zamestnancov. To sa dá dosiahnuť napríklad úpravou pracovného času, prestávkami v práci či dodržiavaním pravidla, že pevné materiály a kvapaliny, s ktorými prichádza do kontaktu pokožka zamestnanca, nesmú mať teplotu vyššiu ako 43 stupňov.

Inšpektori práce riešia aj v súvislosti s teplom na pracovisku viaceré prípady. Podnety na vyšetrovanie vydali väčšinou zamestnanci. " Najčastejšie boli zistené porušenia, že zamestnávateľ neposkytoval pitný režim pre svojich zamestnancov, prípadne poskytoval im len sladené nápoje na úkor minerálnych vôd . Aj tento rok bolo už podaných viacero podnetov od zamestnancov so zameraním na nevhodné pracovné podmienky vplyvom tepla na pracovisku," povedal Róber Bulla, hlavný inšpektor práce.

Ako ďalej informoval, nitriansky inšpektorát práce v súčasnosti vykonáva štyri kontroly zamerané na teplo na pracovisku. Zamestnávateľom v prípade porušenia predpisov hrozia mastné pokuty - môžu dosiahnuť až 100-tisíc eur.

"Zamestnávateľ musí mať na mysli, že vysoké teploty môžu viesť k únave a k zhoršeniu pozornosti, prípadne k výraznému zníženiu výkonnosti zamestnanca v práci. A nakoľko prínos takého zamestnanca v práci je nedostatočný, je efektívnejšie dbať na zaistenie takých mikroklimatických podmienok, ktorými predíde zbytočným komplikáciám," povedal Róbert Bulla. Podľa neho zamestnávatelia musia pristúpiť k technickým a organizačným opatreniam. Medzi ne Bulla zaradil zabránenie prenikaniu slnečných lúčov cez okná použitím žalúzií alebo roliet, zabezpečenie klimatizácie alebo zvýšeného pohybu vzduch vetraním či ventilátormi, úpravu pracovného času smerom k skoršiemu začiatku ráno a zaradenie prestávok či skrátenie pracovnej doby.

Tomáš Holúbek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 129
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 105
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 898
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 985
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 682
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 166
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 025
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Vodné prvky v parku.

Žabia fontána a výletná kaviareň boli v parku od jeho vzniku.


1
Obranca Marko Stacha si v tejto sezóne zahral za slovenskú reprezentáciu, ale neskôr chýbal pre zranenie takmer 2,5 mesiaca.

Obranca Nitry sa nenechal vtiahnuť k záverečnej bitke.


Libor Kašík za potlesku celej šatne navŕtal ďalší víťazný puk, Nitre vychytal víťazstvo 6:2 a vedenie v sérii 3:1. Po zápase v Žiline hovoril aj o svojej budúcnosti.

Navrátilec do brány 39 zákrokmi vychytal mečbal.


1
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu