ZLATÉ MORAVCE. Pacienti v mestskej nemocnici sa už nebudú musieť obávať, že uprostred zimy sa na oddeleniach prestane kúriť alebo nepotečie teplá voda. Nemocnica totiž chystá masívnu obnovu staručkého vykurovacieho systému. Investícia doň by mala dosiahnuť až 600-tisíc eur.
Dnes nemocnica deravými potrubiami starými desiatky rokov vykuruje chodníky. Úniky tepla sú také veľké, že vedenie nemocnice predpokladá úsporu 134-tisíc eur ročne iba na vykurovaní, ak sa porobia potrebné zásahy do vykurovacieho systému.
Starí poslanci úver nechceli
Financie na opravu zdevastovaného vykurovania pôjdu z úveru, ktorý poskytne Európska banka pre obnovu a rozvoj. "Mestské zastupiteľstvo súhlasilo s prevzatím úveru vo výške 700-tisíc eur. Predpokladaná výška investície do vykurovacieho systému nemocnice je 600-tisíc eur. Pri tomto úvere je tiež možné uchádzať sa o nenávratný finančný príspevok vo výške dvadsať percent z hodnoty úveru," hovorí riaditeľ nemocnice Martin Cimrák. Úver by tak ostal prakticky bez úrokov a mesto by postupne splácalo len to, čo si skutočne požičalo.
Úvery od Európskej banky pre obnovu a rozvoj sú určené práve mestám, obciam alebo župám. Majú za cieľ podporiť zníženie energetickej náročnosti verejných budov, najmä škôl, nemocníc a miestnych úradov.
Úver, z ktorého nemocnica zmodernizuje kotle a potrubia, si bude brať mesto ako vlastník budov. Podľa dostupných informácií je tento úver zo strany relevantných bánk už predschválený. Firmu, ktorá by výmenu kotlov a potrubí vykonala, by cez verejné obstarávanie robila priamo Európska banka pre obnovu a rozvoj, ktorá má prísne kontrolné mechanizmy.
Nemocnica sa snažila zabrániť únikom tepla - a tým aj následným zbytočným finančným stratám - už vlani. Vtedajší poslanci ale dvakrát po sebe odmietli úver schváliť. Argumentovali okrem iného aj nedôverou Cimrákovi, ktorého do funkcie riaditeľa nemocnice dosadil exprimátor Peter Lednár. Ten mal s poslancami dlhodobo napäté vzťahy. Súčasní poslanci Cimrákovi dôverujú - vyjadrili to na júnovom mestskom zastupiteľstve, kedy Cimrák hladko prešiel hlasovaním, ktorým ho poslanci vo funkcii riaditeľa podržali.
Vykurovanie nemocnice melie z posledného
Rozvody tepla aj kotle sú v havarijnom stave. Už vlani to potvrdili kúrenár i prevádzkarka nemocnice. Vykurovací systém nemocnice je na tom tak zle, že môže kedykoľvek odísť. Na to, čo by sa stalo, ak by k havárii došlo uprostred tuhej zimy, radšej nikto ani nemyslí.
Nemocnica už pritom pár zdvihnutých varovných prstov dostala. Vlani musela narýchlo opravovať potrubie, ktorým sa privádza kondenzát. Predvlani praskla kondenzačná nádrž. Na vykurovaní sa celkom bežne vyskytujú drobnejšie poruchy.
"Celý systém vykurovania v nemocnici melie z posledného. Je len otázka času, kedy nastane krízová situácia, čím by došlo k ohrozeniu prevádzky nemocnice," skonštatoval Martin Cimrák. Riaditeľ si netrúfol odhadnúť, ktorá časť vykurovania je na tom najhoršie. "Je zázrak, že vôbec vykurovací systém funguje a nemožno identifikovať, ktoré časti sú na tom horšie alebo lepšie," podotkol.
Medzi najschátralejšie úseky jednoznačne patrí výmenníková stanica pri vyťaženom chirurgickom oddelení. V celej nemocnici je však možné nájsť zastarané kotly, prehnité neizolované potrubia, vlhkom nasiaknuté výmenníkové stanice aj schátrané rozvody.
Rúry pamätajú uhlie
Zamestnanci nemocnice upozornili, že keď v zime napadne sneh, jasne vidieť, pod ktorými nemocničnými chodníkmi či cestičkami je natiahnuté potrubie s parou. Z rúr uniká toľko tepla, že z chodníkov sa sneh okamžite roztopí.
Potrubia sú pod zemou podľa pamätníkov natiahnuté už vyše pol storočia. Rúry zažili ešte časy, kedy sa v nemocnici kúrilo uhlím.
Teraz celá nemocnica používa ako vykurovacie médium plyn. Ten ohrieva vodu a vznikajúcou parou sa vykurujú jednotlivé nemocničné budovy. Ani po vynovení vykurovacieho systému by sa médium nezmenilo, jednotlivé oddelenia nemocnice by naďalej získavali teplo z plynu.
Nemocnica môže úver použiť len na opatrenia smerujúce k zníženiu nákladov za energie. Počíta sa teda hlavne s výmenou kotlov a starých potrubí, ale aj s výmenou okien, napríklad na chirurgickom pavilóne.
"Úspory na energiách predpokladáme v sume 134-tisíc eur ročne," povedal Martin Cimrák.