ZLATÉ MORAVCE/NEMČIŇANY. Spisovateľ a historik Miroslav Pius vydal nedávno novú publikáciu s názvom Pátranie po človeku – eseje o vzniku civilizácie.
Kniha môže byť podľa autora vhodným doplnkom pri výučbe svetových aj národných dejín na základných i stredných školách. „Koncipoval som ju takpovediac priamo pre študentov a využil pritom svoje praktické skúsenosti zo svojho pedagogického pôsobenia na stredných školách. Je predpoklad, že kniha svojím nekonvenčným obsahom a jednoduchou formou vzbudí u žiakov prirodzený záujem o domáce i svetové dejiny,“ hovorí o svojej publikácii Miroslav Pius.
„Čitateľ sa v nej dozvie veľa zaujímavého. Nájde napríklad odpovede na to, ako a kedy vznikla rodina a reč ako dorozumievací prostriedok, kde a kedy vznikli prvé nástroje, kde a kedy ľudia zasiali prvé zrno, aké boli prvé nádoby, toaletné potreby, prvé odevy, prvé tance, divadlo, hudba, lieky, ako vyzerali prvé mestá. Dočíta sa o duchovnom živote našich predkov, čomu verili, koho uctievali či ako si predstavovali posmrtný život. Podrobne tiež popisujem prvé veľké sťahovanie národov najstarších civilizácií.“
Autor jednu kapitolu venoval vzniku a vývinu rodiny ako ekonomicko–spoločenskej jednotke. Kniha obsahuje aj bohaté ukážky z najstarších svetových a európskych literatúr.
Miroslav Pius má na svojom konte vyše 20 kníh, väčšinou literatúry faktu, poézie či románov s historickou tematikou. Vďaka sa nim sa čitatelia dozvedeli o dejinách Požitavia, o zabudnutej nemčinianskej venuši či o bitke kresťanov s Turkami na Veľkovozokanskom poli. V septembri tohto roka by mal dokončiť Kroniku zabudnutých pocitov I. alebo Dejiny našej krčmy. Knihu budú tvoriť vtipno-smutné poviedky o známych či menej známych ľuďoch z Nemčinian, ktorí už zomreli – normálnou smrťou, vlastnou rukou alebo v dôsledku nejakej tragédie.
Autor: re