Na cvičení neďaleko Nitry mal zasahovať aj vrtuľník Mi-17. Po nedávnej nehode zakázali až do odvolania používanie tohto stroja.
KOLÍŇANY, NITRA. Skupina nelegálnych migrantov prechádza slovenskými hranicami. Až na naše územie ich doviedli prevádzači. Keď si utečencov všimnú bezpečnostné zložky, spustí sa prestrelka. Pália prevádzači, jedného zo slovenských vojakov ťažko zrania. Na kopcovitý terén s vysokou trávou prichádzajú vojenské vozidlá, raneného muža prevezú k obďaleč stojacej sanitke. Utečencov aj pašerákov ľudí naše úrady zadržia.
Migranti putujú cez tri stany. Vo vyzliekárni si dajú dole ufúľané oblečenie. Dostanú dve ceduľky s číslom, jedno si nechajú na sebe, druhé pripnú na svoje tašky. Prejdú aj sprchárňou a zdravotnou kontrolou, ktorá každému jednému z nich zmeria teplotu. Hrozbou sú hlavne tí, čo ju majú vyššiu ako 38 stupňov - môžu trpieť nákazlivými infekčnými ochoreniami. Po kontrole utečencov prevezú do záchytného tábora. Ani tam však nie je pokoj, časť z migrantov je agresívna, muži sa medzi sebou začnú biť. Znovu preto musia zasahovať bezpečnostné zložky.
Bez vrtuľníka
Cvičenie, na ktorom si slovenské ozbrojené sily vyskúšali, ako by čelili nárazovej vlne utečencov, sa odohralo minulý týždeň na vojenskom cvičisku na Kolíňanskom vrchu a vo vojenských kasárňach v Krškanoch. Mimoriadny nácvik krízových situácii vyvolala zhoršená bezpečnostná situácia v oblasti severnej Afriky a Blízkeho východu, ktorá je spojená s migračnou vlnou do Európy.
Trojdňového súčinnostného cvičenia, ktoré malo preveriť spoluprácu ministerstiev obrany a vnútra, sa zúčastnilo takmer 260 vojakov, policajtov, hasičov ale aj ľudí z Červeného kríža, migračného úradu a ďalších organizácií. Použili pri ňom asi 50 kusov bojovej techniky a 20 kusov dopravnej a špeciálnej techniky.
Pôvodne malo byť súčasťou cvičenia aj ukážka zásahu na vojenskom vrtuľníku Mi-17. Po havárii takéhoto vrtuľníka pri obci Hradisko v Prešovskom okrese, ku ktorej došlo koncom júla, vrtuľníky až do odvolania zakázali používať. Ukážku na Mi-17 preto museli vypustiť.
Neplánované cvičenie plánovali mesiac
Náklady na cvičenie s názvom Nový horizont 2015 dosiahli približne 9-tisíc eur. Inicioval ho minister obrany Martin Glváč a patrilo medzi neplánované cvičenia. Pripravovať ho začali už začiatkom júla. Cvičenie malo preveriť spoluprácu vojakov, policajtov a migračného úradu pri riešení nevojenských ohrození krajiny.
"Výcvikové ciele sú zamerané na precvičenie úloh spojených s ochranou štátnej hranice, zachytávaním utečencov a na činnosť v záchytnom utečeneckom tábore," vysvetlil Ľudovít Valentíny, ktorý bol zodpovedný za cvičenie.
Mimoriadnu situáciu si bezpečnostné zložky štátu skúšali aj preto, lebo existuje reálna šanca, že časť migrantov sa k nám dostane z okolitých štátov. Slovensko však pre drvivú väčšinu z nich ostane iba tranzitnou krajinou - cieľom väčšiny utečencov je Škandinávia, Nemecko alebo Veľká Británia.
Migrantov sa snažíme hlavne vyhostiť
Počas cvičenia si naše zložky preverili viaceré činnosti. V kasárňach v Krškanoch, kde vyrástol fiktívny utečenecký tábor, si nacvičili evidenciu migrantov, poskytovanie zdravotnej starostlivosti, zabezpečenie poriadku v tábore a zvládanie konfliktov medzi migrantmi.
Na Kolíňanskom vrchu si vyskúšali hliadkovanie na hranici, zásah voči prevádzačom, zachytenie a separovanie utečencov, bezpečnostné previerky aj presun utečencov do tábora.
"Vyzdvihnúť treba komplexnosť tohto cvičenia s ďalšími zložkami, pretože sme odsúdení na vzájomnú spoluprácu," povedal Peter Gajdoš, prvý zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR.
Polícia dnes väčšinou migrantov zaisťuje vo vlakoch alebo v autách. Pri ich zadržaní nedochádza k dramatickým prestrelkám v teréne, aké predviedli vojaci počas cvičenia.
Ilegálni migranti putujú po zadržaní do dvoch policajných zaisťovacích táborov - v Medveďove a Sečovciach. Tam čakajú na vyhostenie. Ak však požiadajú o azyl, nastáva azylový procedúra, ktorá trvá dlhšie ako režimy vyhostenia. Kapacity táborov sú dnes vyťažené na osemdesiat percent. Preto bude nevyhnutné pripraviť ďalšie priestory na dočasné umiestnenie migrantov.
Slovenským úradom spôsobuje najväčšie problémy zisťovanie národnosti utečencov. Tí buď odmietajú komunikovať, alebo nerozumejú.
FOTKY - TOMÁŠ HOLÚBEK