Pán Szitási, Ste starostom obce Lehnice, ovplyvňuje to Vaše vzťahy so susedmi? Aký Ste Vy sused?
Môj názor je, že spoločenské postavenie medzi inteligentnými občanmi nič neznamená. Dôležité sú názory, záujmy, spoločné aktivity. Ja osobne mám to šťastie, že bývam v rodinnom dome a susedíme s piatimi rodinami. Nedokážete si predstaviť ten úžasný pocit, keď ráno máte zavesenú tašku na kľučke vašej brány, do ktorej vám niektorý zo susedov nabalil čerstvú papriku, uhorky alebo fľašku domáceho vína. Každý rok zorganizujeme „stretnutie susedov“, na ktorom nemôže chýbať pečené kolienko, koláče, „ríbezlák“ a podobne. Ak niekto z nás odchádza na dovolenku, nechávame si kľúče u niektorého zo susedov a strážime ich majetok.
Aké sú podľa Vás pravidlá dobrých susedských vzťahov?
Základom medziľudských vzťahov a tak aj susedských vzťahov, by mala byť vzájomná tolerancia, trpezlivosť a schopnosť vžiť sa do úlohy toho druhého. Dokázať pochopiť, čo asi ten druhý cíti, ako veci vníma on. Nemali by sme si navzájom závidieť a už vonkoncom nie hmotné statky, majetky.
Lehnice susedia s viacerými obcami. Aké susedské vzťahy medzi nimi panujú?
Nepamätám si, že by sme sa s kolegami na niečom pohádali, uprednostňujeme diskusiu, niekedy aj ostrejšiu, ale výsledok je vždy dohoda. „Služobne starší“ pomáhame mladším kolegom najmä v prvých rokoch vykonávania funkcie starostu, veď dnes má samospráva už viac ako štyritisíc kompetencií.
Určite máte množstvo skúseností so susedskými vzťahmi medzi občanmi v bežnom živote. Dajú sa nejako aplikovať a preniesť aj do Vášho profesijného života ako starostu obce?
Pre profesionálne, kolegiálne vzťahy platí to isté ako pre občianske vzťahy – ak sa vy správate k tomu druhému čestne, otvorene, obyčajne sa vybuduje medzi vami korektný vzťah. Nikdy nezneužívam svoje postavenie, kontakty, vedomosti, skúsenosti.
Ako si pomáhate so susedmi? Čo robíte pre to, aby medzi susedmi panovali dobré vzťahy?
Za dlhé roky pôsobenia v samospráve som sa naučil, že najväčším zdrojom konfliktov je nespravodlivé rozdelenie zdrojov, či sa už jedná o peniaze alebo o iné personálne resp. hmotné záležitosti. Preto prvým krokom by malo byť určenie pravidiel, ako sa jednotlivé zdroje budú rozdeľovať. Ak sa toto pravidlo dodrží, je minimálna šanca na rôzne šarvátky, hádky, vzájomné obviňovania. Veď už starí Rimania hovorievali: „ Clara pacta, boni amici“ – Jasné pravidlá, dobrí priatelia. Touto myšlienkou sa riadim tak v spoločenskom, ako aj v súkromnom živote.
Ako môžete hlasovať:
Hlasovať za svojho dobrého suseda môžete formou hlasovacích kupónov uverejnených v týždenníkoch MY a v utorkovom vydaní denníka Korzár. Víťaz získa kráľovský víkend pre dvoch priamo na Bojnickom zámku. Okrem toho každý týždeň jeden z hlasujúcich vyhráva darčekovú kartu od Poštovej banky v hodnote 50 €.
Hlasovanie trvá do 27.augusta 2015.
Autor: LO