ŠAĽA. Domov dôchodcov nakoniec predsa len dokončia. Pokračovaniu stavby dalo zelenú mestské zastupiteľstvo na svojom augustovom zasadnutí. Devätnásť prítomných poslancov schválilo dva dodatky k zmluve. Schválenie dodatkov bolo podmienkou pokračovania v stavbe.
Mesto uzatvorilo zmluvu so spoločnosťou Euro-building, ktorá je dodávateľom stavby, 15. novembra 2011. „V zmysle uvedenej zmluvy o dielo je možné realizovať opodstatnené práce naviac – doplňujúce stavebné práce až na základe podpísaného dodatku k zmluve,“ píše sa v dôvodovej správe. Bez súhlasu poslancov pokračovanie nebolo možné.
Materiál predložila na zastupiteľstvo referentka pre investičnú činnosť Elena Matajsová. „Materiál nie je vo všetkom pre mesto ideálny a optimálny,“ povedala predkladateľka návrhu. „Bez neho by však dielo nemohlo byť dokončené a konečný efekt by mal byť najmenej bolestivý.“
Dielo musia dokončiť do konca októbra
V polovici júna bola uzatvorená medzi mestom a dodávateľom dohoda o urovnaní. Mesto ňou uznalo zrealizované práce nad rámec zmluvy, ktoré firma už viackrát fakturovala. Uzatvorenie dohody bolo podmienkou od Euro-buildingu, aby sa mohlo pokračovať rokovaním o dodatkoch č. 3. a 4. Dohodou bolo za práce uhradených 135 tisíc za vďaka tomu sa mesto vyhlo súdnemu sporu.
Predmetom dodatku č. 3 je „obnovenie zmluvného vzťahu s cieľom obnovenia a pokračovania prác na diele Domov dôchodcov Šaľa, úprava oprávnených výdavkov projektu a presun časti oprávnených výdavkov projektu do neoprávnených výdavkov projektu,“ píše sa v materiáloch, ktoré poslanci dostali na zastupiteľstvo. Dodatkom sa zmluva o dielo stala znova účinnou a platnou a je ním definovaný aj termín na ukončenie diela, 31. október, teda 67 dní od účinnosti dodatku.
Druhý dodatok, číslo 4., sa týka doplňujúcich stavebných prác na dielo. Ich výška je takmer 180 tisíc eur.
Poslanci sa zhodli: treba vyvodiť zodpovednosť
Téma nenechala chladnými ani poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí o nej horlivo diskutovali. Viacerí z nich vyjadrili obavy, či sa projekt za 67 dní stihne zrealizovať. Július Morávek podotkol, že v prípade nestihnutia bude musieť mesto finančné prostriedky vrátiť. Poslanec interpeloval, že nenašiel stanovisko právnika mesta. „Aj dodatky aj dohoda boli prerokované právnikom,“ odpovedala Matajsová. Podľa nej riziko nezrealizovania projektu je stále prítomné. „Pri stavbe sa môžu vyskytnúť komplikácie, pre ktoré sa dielo nedokončí. Je možné, že sa zistia ďalšie nedostatky,“ povedala referentka pre investičnú činnosť. Termín 31. október je podľa jej slov konečným, predĺžiť sa už nedá.
Bez schválenia dodatkov by sa v stavbe nepokračovalo.
FOTO: LADISLAV ODRÁŠKA
Podľa poslanca Bartošoviča je predložené riešenie najlepším zo všetkých zlých. Projekt podľa jeho slov treba dokončiť, aj za cenu nákladov navyše. „Tento stav je dôsledkov svojvôle predchádzajúceho vedenia mesta, ktoré nerešpektovalo stanovisko mestského zastupiteľstva. Mestu bola spôsobená značná škoda,“ povedal poslanec svoj názor na nelichotivý stav, do ktorého sa mesto dostalo. „Výber projektanta nebol šťastný. Doporučujem primátorovi zvážiť dôsledky voči osobám, ktoré sú zodpovedné za túto škodu mestu. Klasifikovať sa to dá aj ako zneužitie právomocí verejného činiteľa.“ Podobný názor ako on zdieľalo viacero poslancov. „Najprv dokončime súčasný projekt a potom sa tým môžeme zaoberať,“ odpovedal primátor mesta v diskusii.
Poskladajú sa aj občania mesta
„Zdedili sme dielo, ktoré nemá jedného vinníka, je ich viacero,“ povedal Belický. Podľa jeho slov je to najväčší projekt v meste, „teraz už za takmer 3 milióny.“ Ďalším výdavkom sú peniaze na právne služby, ktoré sa vyšplhali až na 62 tisíc eur. „Vo februári sme boli len kúsok od toho, aby sme vrátili peniaze za projekt. Nevedeli sme ho dokončiť, nemali sme licenčné práva. Pôvodný dodávateľ odstúpil od zmluvy,“ povedal Belický. Podľa jeho slov predkladaný výsledok nie je víťazstvom nikoho. „Je to výsledok kompromisov. Podľa pôvodného plánu sme mali zaplatiť 5 % z projektu ako spoluúčasť, dnes hovoríme o 500 tisícoch, na ktoré sa poskladajú občania mesta. Je mi to ľúto, na menej sa to nedalo, skončiť sme mohli aj horšie. Je to jediný možný výsledok,“ povedal primátor Šale.
Domov dôchodcov bude stáť na Nešporovej ulici ako zrekonštruovaný objekt bývalej materskej školy. Pojať by mal 80 seniorov. Projekt prestavby je takmer s 2,5 mil. eur najväčším, aký mesto v súčasnosti uskutočňuje.