NITRA. Hospodárenie Mestských služieb už polícia nepreveruje. Dôvod na trestné stíhanie nenašla.
Na problémy v mestskej organizácii poukázal vlani Najvyšší kontrolný úrad. Na základe jeho zistení podal Martin Nemky, mestský poslanec zo Smeru a v súčasnosti aj viceprimátor, trestné oznámenie.
Národná kriminálna agentúra niekoľko mesiacov preverovala, či nebol spáchaný prečin machinácií pri verejnom obstarávaní a zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. „Trestné stíhanie vo veci podozrenia z predmetných trestných činov bolo 18. mája uznesením vyšetrovateľa odmietnuté,“ informoval hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.
Trestné oznámenie nestiahol
Po Nitre sa v poslednom období šírili fámy, že polícia nekoná, pretože viceprimátor Nemky stiahol trestné oznámenie pod tlakom politickej strany. Medzitým sa totiž vymenil v Mestských službách riaditeľ. Šéfuje im Miloš Záhorský, ktorý je príbuzným krajského šéfa Smeru.
„Nie je pravda, že bolo v tomto prípade stiahnuté trestné oznámenie zo strany oznamovateľa,“ povedal policajný hovorca Martin Wäldl.
Podanie trestného oznámenia avizoval pôvodne aj Najvyšší kontrolný úrad, ktorý zistil v Mestských službách množstvo porušení zákona. Nakoniec to neurobil, „pretože nenadobudol dostatočné presvedčenie, že išlo o trestný čin“.
Úrad zváži kontrolu
„Najvyšší kontrolný úrad zaujal stanovisko, že išlo o porušenie zákona o verejnom obstarávaní a z tohto dôvodu boli zistenia postúpené priamo na Úrad pre verejné obstarávanie,“ povedal pred časom Lukáš Jasenec z NKÚ.
„Úrad pre verejné obstarávanie v septembri 2015 pristúpi k prehodnoteniu v danej veci. V prípade, ak úrad predmetnú kontrolu vykoná, bude o jej výsledku bezodkladne informovať,“ reagoval Ján Mažgút, vedúci oddelenia styku s verejnosťou na ÚVO.
Dodal, že úrad v súčasnosti prioritne zameriava svoje personálne kapacity na výkon kontrolnej činnosti súvisiacej s čerpaním peňazí z fondov EÚ.
Našli porušenia zákonov
Najvyšší kontrolný úrad zistil vlani v Mestských službách porušenia množstva zákonov. Okrem iného konštatoval, že zabezpečovali mnohé služby a práce dodávateľským spôsobom, pričom nebola zachovaná „hospodárnosť, efektívnosť a účinnosť pri používaní verejných prostriedkov“.
Mestské služby platili napríklad fyzickú osobu - nepodnikateľa, ktorý vlani za 3-tisíc eur ročne kontroloval prácu ručných zametačov. Rovnakú kontrolnú činnosť pritom podľa NKÚ vykonával v rámci svojej pracovnej náplne aj interný zamestnanec.
Podpísaním zmluvy s externistom Mestské služby porušili Zákonník práce, podľa ktorého môže byť závislá práca vykonávaná výlučne v pracovnom pomere.