NITRA. V meste funguje štvoro verejných toaliet. Mnohí oslovení Nitrania nevedeli, kde sa nachádzajú, väčšina poznala len záchody pri mestskej tržnici a za hlavnou poštou.
„Myslím, že verejné toalety, bohužiaľ, suplujú tie v nákupných centrách,“ vyjadrila sa Saša. Podobný názor mali viacerí.
„Nikdy som nevyužil klasické verejné toalety, ale niekoľkokrát som bol na záchode v obchodných centrách,“ potvrdil Martin. Janette priznala, že nemá odvahu používať verejné toalety.
Napriek tomu sa oslovení Nitrania zhodli, že takéto zariadenia sú v krajskom meste potrebné. Tomáš si myslí, že by mali byť otvorené aspoň v čase, keď jazdí mestská autobusová doprava. Realita je ale iná. Troje verejné toalety zatvárajú už popoludní, len jedny sú otvorené do večera.
Verejné toalety na Župnom námestí. Foto: (jk)
Záverečná je o 15.30
„Chcela som v utorok využiť verejné záchody na Župnom námestí a s hrôzou som zistila, že sú práve v tento deň zatvorené. V ostatné dni sú v prevádzke len od 9. hodiny do 15.30. Podľa mňa je to absurdné,“ sťažuje sa Lujza.
„Prevádzková doba verejných toaliet na Župnom námestí bola stanovená na základe dlhodobých skúseností s ich využívaním,“ reagovali v Mestských službách.
V rovnakom čase fungujú aj toalety na Cintorínskej ulici - na parkovisku pred mestským cintorínom. Rozdiel je len v tom, že sú zatvorené v pondelok, nie v utorok.
„Na hroby chodím pravidelne cez víkend popoludní a už sa mi veru stalo, že som potrebovala ísť na WC v čase, keď bolo zatvorené. Musela som sa ukryť za strom. Keby ma chytili mestskí policajti, dali by mi pokutu,“ povedala nám sedemdesiatnička Anna.
Toalety pred mestskou tržnicou na Štefánikovej triede sú otvorené o niečo dlhšie - do 17. hodiny. Cez víkend sú zatvorené. „Hneď oproti sú Mlyny, kde sú záchody k dispozícii denne do 21. hodiny. Odkedy otvorili toto obchodné centrum, už mestské toalety nepoužívam,“ povedal Karol, ktorého sme stretli na zastávke pri tržnici.
Automatizované toalety za hlavnou poštou sú otvorené denne od 7. do 22. hodiny. Foto: (jk)
Nonstop nebudú
Najdlhšie sú otvorené nové toalety za hlavnou poštou, v susedstve Svätoplukovho námestia. Fungujú každý deň od 7. do 22. hodiny. Ako jediné v meste sú plne automatizované, majú podlahové kúrenie. Mesto ich kúpilo za 110 561 eur bez DPH.
Vlani vlani avizovala, že tieto toalety budú ľuďom k dispozícii nonstop, dokonca sa už mali vyrábať tabuľky s oznamom o nepretržitej prevádzke. Plány sa ale zmenili, a to „vzhľadom na zabezpečenie prevádzky WC, ako je napríklad upratovanie, čistenie a dopĺňanie toaletného papiera“.
Ďalším dôvodom bolo podľa Mestských služieb zneužívanie týchto priestorov na prenocovanie bezdomovcov. „Iba v prípade konania kultúrnospoločenských akcií na Svätoplukovom námestí sú otváracie hodiny predĺžené podľa potreby,“ povedal riaditeľ Miloš Záhorský.
Automatizované toalety majú množstvo výhod, ale technika dokáže aj zradiť. Po tom, ako sa zlodeji pokúsili vylomiť pokladničku na dverách, boli záchody začiatkom roka približne mesiac odstavené.
„Došlo k poškodeniu mincovej pokladničky, preto bola potrebná oprava autorizovaným servisom. Zabezpečovala ju spoločnosť, ktorá toalety mestu dodala. Škoda bola vyčíslená na 1 098 eur,“ informoval Lukáš Daniš z Mestských služieb.
Poplatky nezvýšia
Prevádzkovanie verejných toaliet je stratové. Mestské služby vyčíslili vlaňajšie tržby na 3 071,96 eura a náklady na 5 369 eur. Ešte na jar nám pracovník tejto organizácie povedal, že náklady boli až 30 168,73 eura.
Poplatky sa v jednotlivých záchodoch rôznia. Pri tržnici sa platí za pisoár 17 centov a za kabínku 33 centov, na Župnom námestí aj na Cintorínskej ulici je pisoár za 10 centov a kabínka za 17 centov. V automatizovaných toaletách za hlavnou poštou je jednotný poplatok 20 centov.
„Nad zdražovaním sa v súčasnosti neuvažuje,“ vyjadril sa Daniš.
Dvoje mestské toalety zostávajú z technických dôvodov zatvorené - pod hradom v parku a na Klokočine. Zateká do nich.