Protestný splav sa začal pri mlyne v Jelke a pokračoval ďalej k chatovej oblasti Madarász. Súčasťou dnešnej akcie bol aj River jump.
Skokom do rieky poukážeme na environmentálne problémy našich riek a porušovanie európskej smernice o vode. Chceme zachovať najkrajšiu slovenskú nížinnú rieku pre budúce generácie, uviedol jeden z organizátorov protestu Samuel Martiš. Cieľom dnešnej akcie je upozorniť na rastúci počet vodných elektrární na toku Malého Dunaja a zároveň protestovať proti výstavbe takejto elektrárne v lokalite Eliášovce - Nový Život. Súkromná firma začala pripravovať projekt elektrárne pri obci Nový Život v roku 2009. O rok neskôr začala aj s procesom získavania potrebných povolení a približne od toho času sa datujú aj snahy miestnych obyvateľov výstavbe elektrárne zabrániť. V roku 2012 mohli obyvatelia obce o všetkom rozhodnúť v referende. Z celkového počtu 1847 oprávnených občanov sa však na ňom zúčastnilo iba 770. Proti výstavbe hlasovalo 683 ľudí, pre nízku účasť však bolo referendum neplatné.
Nespokojní občania i aktivisti však proti investícii bojujú aj naďalej. Pred časom spísali proti výstavbe malej vodnej elektrárne (MVE) Eliášovce - Nový Život petíciu, ktorú podľa Martiša podpísalo 6000 ľudí. Čo sa týka petície, tak je tam viacero bodov. Je to, samozrejme, ekológia a negatívny dosah na prírodu, to je jeden z hlavných dôvodov jej spísania. Ďalej to je rozvoj rybárstva a poľovníctva v tomto regióne, ktorý veľmi utrpí. V neposlednom rade to je tiež turizmus, z ktorého tento regióne veľmi profituje, a ktorý bude potlačený do úzadia miesto toho, aby sa mohol rozvíjať. Ide hlavne o cykloturistiku, agroturistiku a, samozrejme, vodnú turistiku, povedal Martiš.
Proti investícii sú aj miestni rybári a poľovníci, podľa ktorých negatívne zasiahne do životného prostredia a nebezpečne ohrozí viaceré vzácne druhy zvierat a rýb. Podľa poľovníka Alexandra Bögiho je sporný aj energetický význam stavby. To je elektráreň, ktorá bude vyrábať zhruba 5000 megawatthodín ročne, čo nie je veľa a nestačí to ani pre obec. A keď vláda stále deklaruje, že elektriky máme dosť a po dostavbe Mochoviec ju budeme aj vyvážať, tak aký zmysle majú takéto stavby? Je to len biznis pre určitých ľudí, veď ide o desaťmiliónový projekt, skonštatoval Bögi.
Občania i ochranári plánujú v protestoch proti výstavbe MVE Eliášovce - Nový Život bojovať aj naďalej. Chcú organizovať protestné akcie i zozbierať 10.000 podpisov pod petíciu, ktorú potom odovzdajú Ministerstvu životného prostredia SR, Trnavskému samosprávnemu kraju a Európskej komisii. Budeme žiadať, aby podnikli všetky kroky vedúce k zastaveniu výstavby. Sme presvedčení, že celý proces schvaľovania projektu MVE Eliášovce Nový Život bol pripravený tak, aby sme sa my, občania ani široká verejnosť, nedozvedeli o detailoch, a teda aj o vplyvoch tohto zámeru na životné prostredie a zdravie, a nemohli na uvedené skutočnosti patrične reagovať včas a v zákonných lehotách. Týmto boli zo strany predkladateľa zámeru a kompetentných orgánov porušené práva účasti verejnosti pri posudzovaní vplyvov predmetného zámeru na životné prostredie, uvádzajú signatári petície.
Podľa aktivistov patrí k najvážnejším negatívam vodných elektrární narušenie transportu živín tokom rieky, zhoršenie kvality vody, obmedzenie migrácie rýb, narušenie pobrežných biotopov a chemické a bakteriologické znečistenie vody.