GALANTA. Nekonečný príbeh okolo projektu rekonštrukcie neogotického kaštieľa v Galante má svoj koniec. Bohužiaľ, nie je šťastný. Primátor mesta Peter Paška požiadal listom ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré vydalo výzvu na projekt, o mimoriadne ukončenie zmluvného vzťahu.
Práce by sa nestihli dokončiť do termínu
„Mesto Galanta navrhuje ukončenie zmluvného vzťahu z dôvodu, že poskytovateľ 31. 7. 2015 zamietol žiadosť prijímateľa o zmenu harmonogramu projektu,“ píše sa v oficiálnom liste zaslanom ministerstvu. „Týmto rozhodnutím vzniklo reálne riziko, že mesto nestihne ukončiť aktivity projektu do termínu uvedeného v zmluve,“ znie záver listu, ktorý adresoval primátor Galanty ministerstvu.
Rozhodnutie odstúpiť od zmluvy vyjadril primátor mesta poslancom na mimoriadnom zasadnutí, ktoré zvolal na konci júla. Poslancom vtedy tlmočil pochybnosti, čiza podmienok, ktoré predložil víťaz verejného obstarávania firma Eurobuilding, dokáže mesto včas realizovať projekt bez toho, aby muselo doplácať peniaze z vlastnej kasy.
Kaštieľ je pýchou mesta. FOTO: (LO)
Práce na rekonštrukcii kaštieľa mali byť hotovédo konca októbra. Tak znela aj zmluva. „Nič nenasvedčuje tomu, že by sme mohli projekt do konca októbra reálne ukončiť,“ povedal na zasadnutí Paška. Ministerstvo by náklady vzniknuté po tomto termíne neuznalo a samospráva by ich musela platiť z vlastných peňazí.
Poslanci na zasadnutí vzali informáciu na vedomie. Dali jasne najavo, že podpisovanie zmlúv je v kompetencii Pašku. Po akomkoľvek odporúčaní zastupiteľstva môže primátor v konečnom dôsledku konať inak. „Rešpektujeme právomoci primátora,“ povedal poslanec Peter Závodský na margo prijatého uznesenia.
Predĺženie projektu ministerstvo zamietlo
Radnica poslala ministerstvu v auguste žiadosť, kde požadovala predĺženie času realizácie. „Dostali sme odpoveď, že to nie je možné. Ponúkli nám možnosť, že všetky práce realizované po 31. 10. budú hradené z peňazí mesta a projekt môžeme realizovať aj v roku 2016,“ priblížil Peter Paška. Problémom je podľa neho aj podmienka, ktorá bola nastavená ešte na začiatku verejného obstarávania. Podľa nej môže zhotoviteľ vystaviť prvú faktúru až vtedy, keď zrealizuje 90 % objemu všetkých prác. „Nevyčerpali by sme ani halier,“ povedal primátor mesta.
Podľa Pašku je fakt, že sa projekt za 2,3 mil. nezrealizuje, obrovská škoda. „Počítali sme s tým, brali sme to ako hotovú vec. Aj občania Galanty si mysleli, že symbol nášho mesta, ktorý je aj v erbe, bude po dlhých rokoch zrekonštruovaný.“
Paška však nad projektmi palicu neláme. Podľa jeho slov budú čakať na ďalšie výzvy. „Sledovať budeme aj iné fondy, napríklad nórske,“ ozrejmil primátor Galanty.
Napriek neúspešnému projektu začne mesto kaštieľ rekonštruovať. Použijú sa na to peniaze, ktoré boli určené v projekte ako spoluúčasť žiadateľa.
Najväčší problém teraz už bývalého projektu vidí primátor v samotnom nastavení verejného obstarávania. „Nie je to však len náš prípad, čoraz viac miest, kde chceli rekonštruovať pamiatky, ustupuje od realizácie projektov, napríklad, aj susedná Sereď,“ netajil sklamanie Paška.
Gaulieder: problémom je činnosť hodnotiacej komisie
Podľa poslanca mestského zastupiteľstva prišla Galanta o projekt vlastným pričinením. „Hlavným dôvodom je činnosť hodnotiacej komisie, ktorá vylúčila spoločnosť zo súťaže a tým pádom spôsobila časový sklz,“ pomenoval Gaulieder hlavnú príčinu nerealizácie projektu. „Bola to nekompetentnosť predsedu a členov komisie.“
Podľa poslanca s najvyšším mandátom nesie svoj podiel viny aj viceprimátor Zsolt Takáč. „Vo svojej funkcii má zodpovednosť za eurofondy,“ povedal Gaulieder.
Poslanecký zbor má podľa Gauliederových slov záujem o rekonštrukciu kaštieľa. „Máme záujem vyčleniť tie prostriedky, ktoré boli určené na spoluúčasť. Budeme žiadať, aby boli v rámci rozpočtu účelovo viazané na rekonštrukciu,“ doplnil poslanec mestského zastupiteľstva.
Téma sa podľa Takáča politicky zneužíva
Podľa viceprimátora Zsolta Takáča by bola pre mesto za daných podmienok väčšia škoda, keby mesto zmluvu podpísalo. „ Je predsa nemysliteľné, aby sme boli schopní preinvestovať 2,4M za 3 mesiace a to je práve to čo zmluva hovorí a preto si myslím, že ani ja sám by som sa nerozhodol inak,“ povedal na margo nepodpísania zmluvy.
Problém je podľa zástupcu primátora komplexný. „Nie je to náhoda, že Galanta ako aj Sereď, Trenčín a stovky iných projektov skončí podobne ako v Galante. Slovensko bude musieť vrátiť takmer 3 miliardy eur 1. 1. 2016.“
Neogotický kaštieľ budú pravdepodobne z mestského rozpočtu. FOTO: (LO)
Takáč je zároveň jedným zo zakladateľov OZ za záchranu Neogotického kaštieľa v Galante. „Verím tomu, že každý z nás cítiaci s Galantou a kaštieľom osobitne, má záujem, aby snaha o záchranu kultúrnej pamiatky pokračovala. Preto už na septembrovom zastupiteľstve spoločne predložíme návrhy na využitie finančných prostriedkov zo spolufinancovania,“ zdupľoval Takáč návrh, ktorý pravdepodobne podporia viacerí poslanci. Podľa viceprimátora vidí ďalšiu možnosť aj v hľadaní nových štrukturálnych fondoch.
Takáč sa vyjadril aj k téme zodpovednosti za neuskutočnený projekt. „Som nesmierne sklamaný, že táto téma je politicky zneužívaná, žiaľ aj súčasným poslancom mesta. Mesto finančný príspevok aj po opätovnej kontrole ministerstva získalo a to aj po preštudovaní podkladov súvisiace s vyšetrovaním,“ povedal Takáč. Podľa neho, ten, kto dezinterpretuje a závadza s vyhláseniami, že vinu má hodnotiaca komisia tak ten vedome zavádza laickú verejnosť. „Predsa mesto získalo financie, čo ministerstvo potvrdzuje oznámením v ktorom nás žiada zmluvu podpísať.“
Problémom sú podľa Takáča systémové a zle nastavené pravidlá verejného obstarávania na Slovensku. „Naša vyhodnocovacia komisia v Galante zasadala sedem krát k rôznym úrovniam súťaže. Ani jedno z týchto stretnutí netrvalo viac ako 1 hodinu. Toľko tu boli materiály v Galante. Ostatných desať mesiacov sa materiály presúvali v administratívnej džungli verejného obstarávania a ministerstva, podotýkam mimo nás a mimo mesta Galanta,“ zakončil Zsolt Takáč.
Pre verejné obstarávanie obvinili tri osoby
Projekt sprevádzali celý čas viaceré problémy. V súvislosti s výberom dodávateľa na obnovu kaštieľa polícia obvinila primátora Pašku a ďalších troch ľudí za údajné machinácie pri verejnom obstarávaní.
Primátor Peter Paška naďalej čelí obvineniu za machinácie vo verejnom obstarávaní. Trvá však na tom, že je nevinný, celý problém podľa jeho vysvetlenia len zdedil po predchádzajúcom vedení mesta. O jeho vine alebo nevine bude rozhodovať súd.
Projekt financovaný z eurofondov mal zabezpečiť rekonštrukciu južného krídla kaštieľa na konferenčnú sálu so zázemím, ďalej obnovu juhovýchodnej a severnej veže, obe s cieľom sprístupniť ich pre verejnosť. Celkové náklady na projekt radnica vyčíslila na takmer 2,5 milióna eur, viac ako 2,3 milióna získala z eurofondov.